Τι πουλια ειναι αυτα;

Συζήτηση με θέμα Τι πουλια ειναι αυτα;, που ξεκίνησε από Nikoskrt, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 23 Μαϊ 2015.

1. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Ρε παιδια σημερα στην αυλη μου βρηκα μικρα πουλακια,δεν ξερουν να πετουν αλλα κελαηδουν ωραια,επειδη τα βρηκα ολα μαζι νομιζα οτι απο καπου επεσαν αλλα δεν βρηκα πουθενα φωλια.Τα αφησα εκει γιατι νομιζα οτι θα τα παρει η μαμα τους αλλα τιποτα.Εχει πολλες γατες εδω τριγυρω κι ετσι τα μαζεψα... δεν τρωνε σπορια και δεν ξερω τι ειναι! Ειναι 5 και πολυ τρομαγμενα... ξερει καποιος τι ειναι;;

Εχω φωτογραφια στο avatar μου

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ανεβασε την πρωτότυπη φωτογραφία στο μήνυμα. Αν και καταλαβαίνουμε περίπου το είδος των πουλιών, είναι καλύτερα να μιλάμε με σιγουριά για το είδος όταν πρόκειται να δώσουμε πληροφορίες - πρώτες βοήθειες για πουλιά που μάλλον την έχουν άμεση ανάγκη.

3. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Είναι νεοσσοί καλόγερου(Parus major)! Από ότι φαίνεται οι πρώτες τους πτήσεις δεν πήγαν και τόσο καλά! Τρέφονται με μικρά έντομα, σκουλήκια, μερικούς σπόρους και ψωμί. Λίγο κακώς που τα έβαλες σε κλουβί. Έπρεπε σε μία κούτα όπου στον πάτο θα έχεις χαρτί κουζίνας.
    Αυτά από εμένα! Ας μιλήσουν φυσικά και εμπειρότεροι!

4. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Σας ευχαριστω πολυ! Θα τα βαλω σε κουτι

5. sdc

sdc PB Member

Η φωλιά τους δεν είναι σε δένδρα, συνήθως είναι σε στέγες, σωλήνες.

6. theodr

theodr PB Member

Στη χώρα μας είναι γνωστά με τη γενική ονομασία παπαδίτσες

7. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Τα εβαλα σε κουτι και περιμενω μπας και φανουν οι γονεις,κοιταξα και σε στεγες αλλα δυσκολο να βρω φωλια... τους εβαλα ψωμι και αβγο βραστο αλλα δεν τρωνε,μεχρι και φωνες απο το γιουτιουμπ τους εβαλα αλλα αυτα δεν λενε να φανε... τι να κανω τωρα;;

8. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Οκ σας ευχαριστω,αλλα τωρα που δεν τρωνε πως να τα βοηθισω να φανε;;

9. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Παρε την ΑΝΙΜΑ.

10. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Ποιος ειναι ο αριθμος;;

11. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καμιά γάτα ή καρακάξα σκάλισε την φωλιά τους κι έπεσαν. Κάνε αυτό που σου είπαν τα παιδιά και καλότυχα να είναι.
    Εν τω μεταξύ διάβασε κι αυτό https://petbirds.gr/threads/Βρήκατε-έναν-νεοσσό.23218/

14. alligator

alligator PB New Member

Ειναι καλογεροι

15. George98

George98 PB Active Member

Τι έγινε τελικά με τα πουλάκια ?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...