Τι πουλια αντεχουν εξω το κρυο του χειμωνα;

Συζήτηση με θέμα Τι πουλια αντεχουν εξω το κρυο του χειμωνα;, που ξεκίνησε από petrosxortofagos, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 1 Φεβ 2014.

1. petrosxortofagos

petrosxortofagos PB New Member

ο μπαμπας μου σκευτετε να μου παρει κανενα πουλι και να φτιαξει μια μεγαλη κλουβα αλλα το σπιτι δεν εχει χωρο για κλουβες.τι πουλια μπορω να βαλω;μου λεει ορτικια,ζεβρακια,πιγκουινακια(στρουφιομορφα οχι πιγκουινους)ή καναρινια.μπορει καποιο απο αυτα τα πουλια να ζησει στο κρυο;

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Tα ορτύκια και τα καναρίνια σίγουρα μπορούν . Αρκεί να είναι προφυλαγμένα από ρεύματα και να μην τους αλλάζουμε συχνά θερμοκρασίες περιβάλλοντος. Αυτό που κάνουν κάποιοι μέσα- έξω ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες είναι λάθος.
    Αν μάθουν σε συνθήκες διαβίωσης εξωτερικού χώρου, δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα. Αντίθετα γίνεται και πιο ανθεκτικός ο οργανισμός τους.
    Η εξωτερική εκτροφή (λόγω του καλού-εναλλασσόμενου αερισμού ) έχει και λιγότερα μικρόβια που πολλές φορές αναπτύσσονται σε εσωτερικές εκτροφές.

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Συμφωνώ με τον Νίκο. Ορτύκια αν θέλεις να τρώτε και τ' αυγά και καναρίνια. Εννοείται πρέπει τα κλουβιά να έχουν κλειστά σημεία για να προφυλάσσονται από τα ρεύματα και το κρύο.
    Μπορείς να δεις σ' αυτή την κατηγορία Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων ιδέες για κατασκευές.

4. xaris1993

xaris1993 PB New Member

Τα καναρινια μπορουν ανετα να ζησουν σε εξωτερικους χωρους..... Μονο ο αερας να μην τα χτυπα , και δεν εχουν αναγκη.

5. kostantakis

kostantakis PB Member

Συμβουλή δική μου, μην τα βάλετε μαζί σε έναν χώρο ! Εμένα μου σκότωσαν 3 φλωροκαναράκια λίγων μερών κλαρωμένα !

Ισως βέβαια να φταίω και εγώ. Είχα βάλει μπανιέρα εκείνη την ώρα και τα μικρά μπήκαν για μπάνιο. Το αποτέλεσμα ήταν να μην μπορούν να πετάξουν... έμειναν κάτω, με αποτέλεσμα να τα βρω σκοτωμένα με δυνατά τσιμπήματα στο κεφαλάκι τους :oops:

Να ήταν μια κακιά περίπτωση ?? Πολλές φορές τους έβαζα και έκαναν μπάνιο, χωρίς προβλήματα ! τα καναρίνια είναι ιδιαίτερα γρήγορα εν αντίθεση με τα Ορτύκια που σε έναν περιορισμένο χώρο (για ορτύκια) είναι πολύ δύσκολο να επιτεθεί σε καναρίνι !

Δεν ξέρω τι μπορεί να έγινε...πάει πέρασε, απλά το αναφέρω για να προλάβω τυχών κακό στην δική σου απόφαση !

Το σίγουρο είναι ότι θα φας αυγουλάκια από Ορτύκια καθότιν είναι ευρέως γνωστό ότι τα αβγά Ορτυκιού έχουν πέντε φορές περισσότερο βιταμίνη Α και Β1 από αυτά της κότας καθώς και μειωμένη χοληστερόλη...

Ιδανική αναλογία Ορτυκιών για να αποφύγεις καυγάδες με ματωμένα ράμφη... 1 αρσενικό & 5 θηλυκά ! Βάζουμε πολλά θηλυκά για ένα σεξουαλικά υπερδραστήριο Ορτύκι αρσενικό γιατί τα κυνηγάει συνέχεια και τα τρελαίνει !

6. maria p

τι ωραία κλούβα! ορχιδέα τους έχεις μέσα;

7. kostantakis

kostantakis PB Member

Φυτό Αθάνατος λέγεται Μαρία !

Πριν το τοποθετήσω στην κλούβα μου !

[x]

Τοποθετημένο

[x]

8. και που μπορει να βρεις αυτο το φυτο?

9. panos70

panos70 PB New Member

Τση κρήτης τα ψηλά βουνά και τσι ομορφες κοπελες

10. kostantakis

kostantakis PB Member

Υπάρχει σχεδόν παντού Ηλία ! Όποτε βγεις έξω στην ύπαιθρο έχε το νου σου και σίγουρα θα το πετύχεις σε κάποιο υψωματάκι... σε κάποια πλαγιά !

Κόβεται πάρα πολύ εύκολα με ένα Σάρακα ! Το νου σου μόνο στα άγρια αγκαθωτά φύλλα του καθώς θα πλησιάζεις στο κέντρο του !

Να γνωρίζεις ότι το αρσενικό είναι αυτό που γεννά το ψηλό αυτό άνθος ! Για άνθος πρόκειται καθώς ο Αθάνατος ΔΕΝ έχει κορμό ! Ανθίζει και καρποφορεί μόνο μια φορά στη ζωή του !
    Θεωρείται συγγενές φυτό της Γιούκα, και έχει μακρινή συγγένεια με την αλόη. Δεν έχει όμως καμία συγγένεια με τους κάκτους.

Από το φυτό Αθάνατος όταν ήμουν πιτσιρικάς (Πέμπτη-Εκτη Δημοτικού) παίρναμε τα φύλλα του Αθάνατου,

τα κοπανίζαμε για να φύγει η εξωτερική σάρκα, μαζεύαμε της κλωστές-ίνες του.... και της ξεραίναμε πολύ καλά. Θυμάμαι της αφήναμε στον ήλιο κάπου 15-20 μέρες. Μετά βρέχναμε της κλωστές-ίνες, της πλέκαμε και φτιάχναμε σκοινιά με τα οποία πετούσαμε τους Χαρταετούς μας την Καθαρά Δευτέρα !

Κάπως έτσι.... :)

Ηλία.... με γύρισες πολλά χρόνια πίσω με τον Αθάνατο σου...

11. panos70

panos70 PB New Member

εμεις εδω πανω δεν εχουμε τετοιο Αλεξ ,οποτε λιγο δυσκολο να το βρεις παντου ....τουλαχιστον εδω

12. ευχαριστω σας για τις απαντησεις αλλα για πιο ευκολια δεν μπορω να το βρω σε κανα λουλουδαδικο γιατι που να περιμενω τωρα νανθισει και δευτερον γιαυτη την ωραια κλουβα που βλεπω με τα ορτυκια και τα αχυρα εχει μεσα και καναρινια η μονο αγριοπουλια?μπορουν δηλαδη να συμβιωσουν ολα αυτα τα πουλια μαζι?

13. kostantakis

kostantakis PB Member

Αθάνατο δεν θα βρεις σε ανθοπωλείο Ηλία. Μόνο έξω στην φύση !

καναρίνια-καρδερίνες μαζί με Ορτύκια ! Τα είχα έτσι για περίπου 7-8 μήνες ?? Κάπου τόσο, αλλά ΟΧΙ δεν θα το ξαναέκανα μετά από αυτό που έπαθα !

14. kostantakis

kostantakis PB Member

ααα δεν το γνώριζα αυτό Πάνο ! χμμμ ώστε έτσι... δεν υπάρχουν σε κάποια μέρη ! Το έμαθα και αυτό ! Εμείς εδώ στην Κρήτη πάντως είμαστε τίγκα στον Αθάνατο.

Αν..... και σιγά σιγά βλέπω να αφανίζονται και αυτά ! Πολλοι είναι αυτοί που τα κόβουν και τα κάνουν Χριστουγεννιάτικα δέντρα στης αυλές τους..

15. maria p

Εδώ στην Αττική έχει και σε νησιά έχω δει πολλούς. Και σε φυτώρια πουλάνε αλλά καθώς αυτός είναι αθάνατος κι εμείς θνητοί ώσπου να φτάσει να ανθίσει καταλαβαίνετε...

16. kostantakis

kostantakis PB Member

Σωστά Μαρία ! Σε φυτώρια βρίσκεις ναι, παράλειψη ! :)

17. petrosxortofagos

petrosxortofagos PB New Member

πολυ οραια πουλακια

η θερμοκρασια εκει που μενω ειναι απο 1 εως 40

18. panos70

panos70 PB New Member

Εσεις Αλεξανδρε εχετε το καλυτερο μερος της Ελλαδας ευλογημενη Γης

Μοιραστείτε

Φόρτωση...