Τι παπαγαλο μου προτείνετε να παρω;

Συζήτηση με θέμα Τι παπαγαλο μου προτείνετε να παρω;, που ξεκίνησε από terios, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 30 Ιουν 2009.

1. terios

terios PB New Member

Μετά από ένα ζευγάρι Budgie και ένα ζευγάρι Lovebirds θα ήθελα να πάρω ένα παπαγάλο πιο μεγάλο σε μέγεθος ώστε να είναι και πιο παιχνιδιάρης …
    Θα ήθελα να μου προτείνετε ποιο είδος να πάρω αλλά να μην είναι ακριβός και από πού μπορώ να βρω αν υπάρχει κάποιος εκτροφέας? Είδα σε ένα pet shop ένα πράσινο και ένα γκρι όπου ο πράσινος είχε 80 ευρώ και ο γκρι 140 επειδή ήταν γκρι και είναι πιο σπάνιο μου είπε αλλά δεν θυμάμαι τι ράτσα ήταν! Ευχαριστώ πολύ

2. antonis1996

antonis1996 PB New Member

αυτο δν θα στο πουμε εμεις...εσυ θα αποφασισεις πιο σ αρεσει πιο πολυ και τι χαρακτηριστικα θες να εχει!

3. vas

vas PB New Member

δίκιο έχει ο αντώνης
    εεμ..πρασινο?το μονο πρασινο που μου ερχεται αυτη τη στιγμη σε τετοια τιμη(αν και λιγο τσιμπημενη)ειναι λοβμπερντ και παροτλετ (αν ειναι παροτλετ πες μου τωρα που ειναι να παω να το παρω):Big Grin::Big Grin::Big Grin::Big Grin:
    γκρι μπορει και παλι παροτλετ(αν και δεν ειμαι σιγουρη αν υπαρχει τελειως γκρι) μπορει και κοκατιλ...

4. anatoly

anatoly PB Member

Μηπως ηταν ρινγκνεκ;
    https://petbirds.gr/articles/Παπαγάλοι-Ρίνγκνεκ-ringneck.90/

5. zwitsas

zwitsas PB New Member

οταν λες οχι ακριβοσ ποσα λευτα δια8ετις? γτ ολοι ξεκινανε απο 20 ευρο κ πανε μεχρι 5 χιλιαδεσ ευρο κ σινεχιζουν...

6. terios

terios PB New Member

kokatil και Lovebirds δεν ήταν σίγουρα αυτούς τους ξεχωρίζω. μοιάζει πάντως με τους ρινγκνεκ και τους παροτλετ. μέχρι 150 ευρώ διαθέτω

7. pat

pat PB New Member

Με τα λεφτα που μπορεις να διαθεσεις μια καλη επιλογη ειναι ο ringneck. Με 150 euro μπορεις να βρεις μωρο πρασινο ringneck ταϊσμενο στο χερι, κατι που θα ειναι πιο κοντα στις "προδιαγραφες" που εχεις θεσει για το πουλί. Βεβαια μην ξεχνας τα εξοδα για αγορα κλουβιου,τροφης κλπ. Οι παπαγαλοι ringneck εχουν κατα κανονα αυξημενη δυνατοτητα ομιλιας με την καταλληλη ασχολια βεβαια.

8. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

σε τι μοιαζουν τα παροτλετ και τα ρικ νεκ?ειναι τελειος διαφορετικα εμφανισιακα...

9. vas

vas PB New Member

Αγγελε και εμενα αυτη η απορία μου γεννήθηκε,ήταν μεγαλύτερα ή μικρότερα απο την παλάμη σου.αν ήταν μικρότερα ήταν παροτλετς αν ήταν μεγαλύτερα(κατα πολυ) ήταν ρινγκνεκ

10. terios

terios PB New Member

ηταν σχετικα λιγο πιο μεγαλος απο την παλαμη μου οποτε μαλλον ηταν ρινγκνετ αλλα εχουν τοσο 80 ευρω?

11. anatoly

anatoly PB Member

Ναι τοσο εχουν τα πρασινα κ πιο ακριβα ειναι τα υπολοιπα χρωματα γιατι ειναι πιο σπανια, γι αυτο κ πιο πριν σου ειπα για ρινγκνεκ

12. terios

terios PB New Member

ρινγκνετ λοιπον! οσο για να το βρω μωρο ειναι λιγο δυσκολο μηπως εχει καποιος και πουλαει? γιατι απο pet shop χλωμο να βρω!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...