Τι παιχνιδια μου προτεινετε να παρω στον παπαγαλο μου;

Συζήτηση με θέμα Τι παιχνιδια μου προτεινετε να παρω στον παπαγαλο μου;, που ξεκίνησε από fredy, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 29 Ιουλ 2015.

1. fredy

fredy PB New Member

Καλησπερα! Θα ηθελα σας παρακαλω να μου προτινετε τι παιχνιδια να παρω στον παπαγαλο μου.
    Ο παπαγαλος μου ειναι μαρκα κοκατιλ, ειναι 3 μηνων, και ειναι θηλυκο

Οριστε και μια φωτογραφια.

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τα παιχνίδια στους παπαγάλους είναι απαραίτητα. Εκτός από διασκέδαση, λειτουργούν και ως μέσο εκπαίδευσης και κοινωνικοποίησης. Περισσότερα σχετικά με το θέμα https://petbirds.gr/articles/Τα-παιχνίδια-και-η-συμβολή-τους-στην-ανάπτυξή-των-παπαγάλων.374/

Όσον αφορά το είδος των παιχνιδιών, το καλύτερο παιχνίδι είναι αυτό που τους κρατάει ζωντανό το ενδιαφέρον για μεγάλο χρονικό διάστημα. Δεν έχει σημασία τι είδους παιχνίδι ή πόσο ακριβό θα είναι, σημασία έχει να τους τραβάει την προσοχή. Περισσότερα για το θέμα, εδώ https://petbirds.gr/articles/Παιχνίδια-για-παπαγάλους.251/

3. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ένα δυο χαρτάκια μπορούν να γίνουν το καλύτερο παιχνίδι, ένα κομμάτι σχοινάκι (δεμένο ανά διαστήματα, για να μη μπλεχτεί το πουλάκι) επίσης. Εσύ θα παρατηρήσεις ώστε να καταλάβεις τι θα μπορούσε να τραβήξει το ενδιαφέρον του μικρού σου φίλου.
    Δες και πάρε ιδέες από τα παιχνίδια που έχω κατασκευάσει.....
    Χειροποίητα παιχνίδια παπαγάλων (ιδέες και κατασκευές μου)

4. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Oχι ''μαρκα'':) αυτη τη λεξη την λεμε για μεσα μεταφορας τροφιμα κλπ η σωστη λεξη ειναι ''ρατσα'',ειδος.Οσο για τα υπολοιπα με καλυψαν οι υπολοιποι ;)

5. marina&zizel

marina&zizel PB New Member

βαλε καποια κουνια για περναει το χρονο του ή καθρεπτεσ αλλα μην βαλεισ σχοινια γιατι μπορει να πνιγει!

6. Sissy

Sissy PB Senior Member

Καθρέφτη να μη βάλεις, σιγά σιγά τα πουλιά πιστεύουν πως βλέπουν το ταίρι τους, δένονται με το είδωλό τους, ανεβάζουν τροφή για να το ταΐσουν....καλύτερα να μη το βάλεις σε αυτή τη διαδικασία .
    Αν βάλεις σχοινιά η λύση είναι να κάνεις κόμπο ανά μικρά διαστήματα, έτσι δεν κινδυνεύει να μπλεχτεί το πουλί.

7. marina&zizel

marina&zizel PB New Member

εχεις δικιο ευχαριστω που διορθωσες εχεις πιο μεγαλη εμπειρια απ τα δικα σου παπαγαλακια

Το ειπα επειδη το δικο μου παραλιγο θα πνιγοταν γιατι το ειχε βαλει σαν κολαρο στο λαιμο του και ηταν στον αερα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...