Τι να ταισω το μικρο lovebird που βγηκε σημερα;

Συζήτηση με θέμα Τι να ταισω το μικρο lovebird που βγηκε σημερα;, που ξεκίνησε από μυρσσινη, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 9 Ιουλ 2009.

1. μυρσσινη

μυρσσινη PB New Member

για σας!πριν απο λιγο καιρο το παπαγαλακια μου (αγαπορνης)γενισαν 5 αυγα το ενα ομος το εφαγε συμερα το πρωι πηγα να δω τα αυγα και ειδα οτι το ενα εχει βγει απο το αυγο :eek:και δεν ξερω τι να το ταισω?ποτε μπορω να το πιασω?και αλλα:confused:

αα και κατι που ξεχασα το μικρο πιραζη τι μιτερα του που τον ζεστενη και ετσι αυτι να αγαζετε να συκονεται και να παει ποι περα αυτο ειναι καλο??

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

"μυρσσινη" απ' τη στιγμή που σκάνε μύτη τα μικρά πρέπει να έχεις στο κλουβί αυγό (ή αυγοτροφή), το οποίο θα το αποσύρεις μετά από κάποιες ώρες, γιατί λόγω ζέστης αλλοιώνεται. Μπορείς να βάλεις και μηλαράκι μετά από 3-4 μέρες.

Εσύ δεν χρειάζεται να ταϊσεις το μικρό, θα το αναλάβουν οι γονείς. Εσύ πρέπει να τα παρακολουθείς, για να δεις αν ταϊζεται κανονικά, αν είναι επιθετικοί οι γονείς κλπ.

Εννοείς ότι το έφαγε κάποιος απ' τους γονείς; Τους παρείχες κάποια πηγή ασβεστίου; Αν όχι, τότε πιθανόν να έχουν έλλειψη ασβεστίου και για να το αναπληρώσουν έφαγαν το αυγό. Πρόσφερέ τους κάποια πηγή ασβεστίου.

3. μυρσσινη

μυρσσινη PB New Member

ναι καπιος απο τους γονιους το εφαγε.τι πηγη αβεστιου ενωης???

και στο ονομα μου ξεφιγε ενα παραπανω σ

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πηγη ασβεστιου ειναι το σουπιοκκοκαλο που μπορεις να βρεις σε πετ σοπ οπως και το τσοφλι του αυγου. Να βραζεις αυγο καθημερινα τωρα που εχουν μωρα και να το κοβεις στη μεση και να βαζεις το μισο οπως ειναι με το τσοφλι μεσα σε μια αυγοθηκη. Αν δεν εχεις αυγοθηκη κι αυτην μπορεις ευκολα να βρεις σε ενα πετ σοπ. Προσοχη να το πετας μετα απο 2-3 το πολυ διοτι αλλοιωνεται πολυ ευκολα απο τη ζεστη.

5. μυρσσινη

μυρσσινη PB New Member

α ευχαριστο καιμια αλλι συμβολη γιατι προτι φορα μου γενουν:)

6. μυρσσινη

μυρσσινη PB New Member

Προσοχη να το πετας μετα απο 2-3 μερες η ωρες???

7. ShadyLady

Ώρες εννοεί ο Ανέστης. :D

Σαν τι άλλη συμβουλή; Κάνε μας συγκεκριμένες ερωτήσεις, για να σου λύνουμε τις απορίες. Να μην γράφουμε υποθετικά... καταλαβαίνεις. :)

8. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

εδω περιγραφει τι και πως το ταιζει . ! υπομονη και καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 25 Αυγ 2016
  9. μυρσσινη

μυρσσινη PB New Member

τι εχει ομος μεσα η συραγκα???και εγω μετα απο ποσες μερες μπορω να το πιασω ετσι???

10. anatoly

anatoly PB Member

εχει ειδικο μειγμα κρεμα για ταισμα νεοσσων, δεν υπαρχει λογος να το πιασεις κ να το ταισεις εσυ, απο τη στιγμη ιδιως που δεν εχεις αναλογη εμπειρια κ αφου το ταιζουν οι γονεις τους!

Τα μικρα ειναι πολυ ευαισθητα κ το μειγμα πρεπει να εχει την καταλληλη θερμοκρασια κ πυκνοτητα, επισης ο τροπος εισαγωγης τη συριγγας στο στομα πρεπει να ειναι συγκεκριμενος, αν δεν εχεις ξανακανει κατι τετοιο κ δεν υπαρχει καποιος εμπειρος να σου δειξει μην το επιχειρησεις, οι κινδυνοι για το πουλακι ειναι πολλοι!

11. μυρσσινη

μυρσσινη PB New Member

εχω ακουση οτι οταν τα μικρα μεγαλασουν πρεπει να τα απομακρινω απο τους γονιους ειναι αληθεια???

12. ShadyLady

Οι περισσότεροι, συνήθως, μόλις ανεξαρτητοποιηθούν τα μικρά ή τα χαρίζουν ή τα μεταφέρουν σε άλλο κλουβί, για να είναι πιο άνετα και να έχουν αρκετό χώρο να κινούνται και να γυμνάζονται. :)

Aν το κλουβί που έχεις μπορεί να στεγάσει άνετα όλα τα πουλάκια μαζί και παρατηρείς ότι δεν τσακώνονται και ότι δεν δημιουργούνται αψιμαχίες, τότε μπορείς να τα κρατήσεις μαζί.

13. μυρσσινη

μυρσσινη PB New Member

ευχαριστω!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...