Τι να ταίσω νεογέννητο περιστεράκι που βγηκε απο εκκολαπτήριο

Συζήτηση με θέμα Τι να ταίσω νεογέννητο περιστεράκι που βγηκε απο εκκολαπτήριο, που ξεκίνησε από sissikyr, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 13 Αυγ 2009.

1. sissikyr

sissikyr PB New Member

Γεια σας,ε ίμαι καινούργια σε αυτή την σελίδα

Γεια σας :). Είμαι καινούργια σε αυτή την σελίδα και ελπίζω να πάρω απαντήσεις σε μερικά ερωτήματά μου για τα κατοικίδια που έχω...
    Συγκεκριμένα έχω δύο περιστέρια και έναν παπαγάλο.
    Πρόσφατα το θηλυκό περιστέρι μου πέθανε χωρίς να γνωρίζω τον ακριβή λόγο:(. Παρόλα είχε γεννήσει ένα αυγό πριν από μια μέρα. Εφόσον πέθανε και ο αρσενικός δεν το κλωσούσε το έβαλα σε αυτοσχέδιο εκκολαπτήριο και σήμερα το μεσημέρι γεννήθηκε ένα μωρό περιστεράκι!
    Με απασχολεί το θέμα της τροφής. Σκέφτηκα να του δώσω γάλα αγελαδινό αλλά μήπως θα το πειράξει;
    Γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να του δώσω τις πρώτες μέρες της ζωής του; Μέχρι στιγμής είναι νηστικό! Ευχαριστώ για την βοήθεια...

2. fragos

fragos PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  3. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

4. sissikyr

sissikyr PB New Member

απάντηση

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ:). Αν και τα links ήταν αρκετά διαφωτιστικά θα προτιμούσα την άποψη κάποιου που γνωρίζει από περιστέρια...

5. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ευχομαι να αντεξει το περιστερακι ωσπου να σου απαντησει καποιος!

Νομιζω τον τροπο που θα το φροντιζες θα επρεπε να τον ηξερες απο την στιγμη που το εβαλες στο αυτοσχεδιο εκκολαπτηριο!

Ψαξε τουλαχιστον στα θεματα του φορουμ τοσα links σου παρεθεσαν τα παιδια...ειδικα αυτο σου λυνει πολλες αποριες,σου λεει αυτο που ρωτας!:https://petbirds.gr/threads/Ζητώ-βοήθεια-για-μικρα-περιστερακια.15573/

Το μονο που σου λεω με σιγουρια ειναι οτι τα πουλια δεν πινουν γαλα!

6. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

μπορεισ να φταιξεις δυκια σου κρεμα με κρεμα μωρου και ρυζαλευρο για μωρα... επεισης μπορεις να αγορασεις κρεμα για νεωσσους εμεγαλωνουν μια χαρα... 4 φορες τη μερα πτρεπει να γεμιζει η κοιλια του με φαι.

7. sissikyr

sissikyr PB New Member

απάντηση

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Έχω αγοράσει το Ensure Plus...Από εδώ και πέρα θα δείξει πως θα τα πάει το περιστεράκι μου.
    Μακάρι να τα καταφέρει!

8. Marilenaki

Marilenaki PB Member

γεια σου sissikyr! απο την προσωπικα δικη μου εμπειρια και το exact για μενα εκανε πολυ καλη δουλεια μια που δεν εβρισκα τα αλλα και το ειχα ευκαιρο αυτο! οι κουτσουλιες τους ηταν και ειναι απολυτα φυσιολογικες και μεγαλωνουν τοσο γρηγορα τα δικα μου! καλη επιτυχια με τα δικο σου και μακαρι να τα καταφερει! επισης επειδη λες οτι ειναι μωρο τα δικα μου πριν βγαλουν βγαλουν τις φυτρες και τα φτερα τα ειχα σε ζεστη (ασχετα που ειναι καλοκαιρι αυτα την χρειαζονταν) αμα ειναι τοσο μικρο και το δικο σου βαλτου ζεστασια.

9. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

να βαλεις φωτο να τον δουμε τον μικρο... ο,τι χρειαστεις μπορω να σε βοηθησω εχω μεγαλωσε παρα πολλα περιστερια...

10. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

πως παει ο μικρος?

11. sissikyr

sissikyr PB New Member

απάντηση

Φαίνεται να πηγαίνει καλά. Τελικά τώρα το ταίζω με σκόνη από σπόρους (κοπανιστούς) γιατί δεν ήμουν σίγουρη αν το Ensure κάνει καλή δουλειά μιας και είναι για ανθρώπους...
    Έχει μεγαλώσει αρκετά. Δεν βρήκα χρόνο ακόμα να βάλω φωτογραφίες του και δεν γνωρίζω πως γίνεται (είμαι λίγο άσχετη με την τεχνολογία!)
    Όταν το ανακαλύψω και βρω χρονο θα σας δείξω το μικρούλι μου!

12. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Να σε βοηθήσω να ανακαλύψεις τον τρόπο για το ανεβασμα φωτογραφίας https://petbirds.gr/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/

13. sissikyr

sissikyr PB New Member

απάντηση

Ευχαριστώ! Θα το διαβάσω προσεκτικά το άρθρο και θα σας δείξω το περιστεράκι.

14. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

15. sissikyr

sissikyr PB New Member

απάντηση

Να το μικρούλι κι οι γονείς του (ο άσπρος είναι ο αρσενικός και η άλλη η θηλυκιά που, όπως σας είπα πέθανε)...

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...