Τι να ταίζω το καναρίνι μου;

Συζήτηση με θέμα Τι να ταίζω το καναρίνι μου;, που ξεκίνησε από ΜαριαΤσιου, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 3 Αυγ 2016.

Panagiota.
Best Answer Panagiota., 3 Αυγ 2016
Ξεκινάς με τη μελέτη αυτών των άρθρων https://petbirds.gr/articles/Ασφαλή-και-τοξικά-φυτά-και-καρποί-για-τα-πουλιά.260/... Ολόκληρο το Post
  1. ΜαριαΤσιου

ΜαριαΤσιου PB New Member

Επειδη ειμαι καινουρια με το θεμα των καναρινιων μηπως μπορει να μου πει κανεις τι να το ταΐζω;
    Ευχαριστω

2. Best Answer:
    Post #342455 by Panagiota., 3 Αυγ 2016
  3. ΜαριαΤσιου

ΜαριαΤσιου PB New Member

4. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Θα ήθελες να μας πεις τη μείγμα σπόρων τους δίνεις αυτή τη στιγμή; Χύμα η συσκευασμένη τροφή; Για να τα πάρουμε ένα-ένα με τη σειρά να δούμε τη διατροφή τους.

5. ΜαριαΤσιου

ΜαριαΤσιου PB New Member

κοιτα εγω θελω να ξερω τι να το ταισω γτι θα παρω αυριο και εχω ψαξει για αυτα αλλα δεν εψαξα για την τροφη και ηθελα να ξερω απο καποιον που εχει ενα ωστε να μην μου παθει τιποτα :\

παντως εαν το ειχα παρει θα του δινα καμια ντοματουλα απο το χωραφι της μαμας μου η κανα αγγουρακι :D

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 3 Αυγ 2016
  6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Α δεν έχεις καναρίνι ακόμα Μαρία; :)

7. ΜαριαΤσιου

ΜαριαΤσιου PB New Member

οχι γιατι εγω μενω μακρια απο την πολη στην εξοχη και αμα τυχει να παμε κατω τοτε παιρνω αυτο που θελω. εμεις εχω και πολλα ζωα οποτε ητανα και λιγο δυσκολο να πεισω την μανα μου, αντιθετως ο μπαμπας μου μου προτεινε το καναρινι οποτε ηταν θετικη η απαντηση του

8. Panagiota.

Το βασικό είναι να επιλέξεις ένα μείγμα σπόρων συσκευασμένο και όχι χύμα. Οι λόγοι περιγράφονται εδώ
    https://petbirds.gr/articles/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.102/
    Όλες οι επώνυμες συσκευασμένες τροφές είναι καλές. Θα διαλέξεις μια μικρή συσκευασία του ενός δύο κιλών, αφού θα πάρεις ένα πουλάκι. Στην τοποθεσία που μένεις δε νομίζω να έχεις πληθώρα επιλογών. Οπότε βλέπεις τα συσκευασμένα μείγματα σπόρων που θα έχει διαθέσιμα το κατάστημα και επιλέγεις ένα. Δεν είναι τεράστιες οι διαφορές τους.

9. maria p

Το πουλάκι θα το αγοράσεις αύριο από το μαγαζί; Κλουβί κτλ έχεις;

10. ΜαριαΤσιου

ΜαριαΤσιου PB New Member

ευχαριστω.

ο μπαμπας μου εχει ενα συρμα που δεν σκουριαζει και θα μου φτιαξει ενα πολυ μεγαλο. αλλα μεχρι να το φτιαξει θα αγορασω ενα για να το μεταφερω στο σπιτι και να μενει εκει μεχρι να ειναι ετοιμη η υπερπαραγωγη

πιθανοτατα να ειναι πανευτυχης μαζι μου! θα βλεπει απο το παραθυρο την πολη και τα δεντρα

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 4 Αυγ 2016
  11. maria p

Το πουλί από το ίδιο μαγαζί θα το πάρετε; Είναι καλό το μαγαζί; Ξέρεις πως έχει καλά πουλιά;

12. ΜαριαΤσιου

ΜαριαΤσιου PB New Member

ειχα παει μικρη ηθελα παπαγαλο αλλα τελικα κατι ετυχε στον μπαμπα μου και δεν πηρα. ενας +μαθητης μου νειχε παρει ενα πουλακι και ειλικρινα ειναι πολυ καλο το πουλακι και ναι θα παμε εκει να το παρουμε γτι εκει που ειμαστε κανενα απο τα αλλα μαυτοκινητα δεν επιβιωνει

13. Panagiota.

Λοιπόν, αφού θα κάνεις αύριο τις αγορές σου, σου προτείνω να πάρεις και μια συσκευασμένη αυγοτροφή, πατήθρες αν έχει ξύλινες ή στρόγγυλες πλαστικές, σουπιοκόκκαλο και τα υπόλοιπα τα βλέπουμε με τον καιρό.

14. Panagiota.

15. ΜαριαΤσιου

ΜαριαΤσιου PB New Member

Ευχαριστώ

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Μοιραστείτε

Φόρτωση...