Τι να κανω για τη δυστοκια στο gouldian;

Συζήτηση με θέμα Τι να κανω για τη δυστοκια στο gouldian;, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 23 Νοε 2015.

alicedros
Best Answer alicedros, 23 Νοε 2015
Νομίζω Αριάδνη μου κάνεις ότι καλύτερο μπορείς.. να την έχεις σε ζεστό μέρος.. βοηθάει η ζέστη.. Υγρό ασβέστιο στο νερό, τσόφλι, σουσάμι και κόκκαλο... Ολόκληρο το Post
  1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Καλησπερα. Προχθες η θυληκια μου δεν εδειχνε καλα. Προσπαθουσε συνεχως κατι να βγαλει απο πισω και εκανε μεγαλες κουτσουλιες. Την πηρα και αγγιξα στην κοιλια και μου φανηκε πως κατι ειχε. Ετσι της εδωσα 2 σταγονες ασβεστιο καθε μιση ωρα και εβαλα απο κατω λιγο λαδι. Χθες εκανε το αυγο. Λεω ευτυχως. Σημερα παλι τα ιδια. Τις εδωσα δυο σταγονες καθε μιση ωρα αλλα λαδι δεν εβαλα. Νιωθω οτι ταλαιπωρειται και δεν ξερω τι να κανω.

Εχω μεσα σιουπιοκοκκαλο, αμμο (εχει μεσα ασβεστιο) και βαζω και στο νερο. Βαζω οσο πιο συχνα μπορω και τσοφλι. Τι να κανω για να την βοηθησω: Καθε φορα που την πιανω τρομαζει. Δεν θελω να περνα αυτο καθε μερα.

2. Best Answer:
    Post #295916 by alicedros, 23 Νοε 2015
  3. alicedros

alicedros PB Supporter

Ψήφοι: 1
    Νομίζω Αριάδνη μου κάνεις ότι καλύτερο μπορείς.. να την έχεις σε ζεστό μέρος.. βοηθάει η ζέστη.. Υγρό ασβέστιο στο νερό, τσόφλι, σουσάμι και κόκκαλο σουπιάς.. Αν την δεις πάλι και δεν είναι καλά ασβέστιο στο στόμα και λάδι (αλλά με προσοχή μη σπάσει το αυγό μέσα της). Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο...

Τι ηλικίας είναι η θηλυκιά?? Έχει ξαναγεννήσει?? Την έχεις έξω?

alicedros, 23 Νοε 2015
    Best Answer
  4. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εχει δακτυλιδι. Ειναι του 15. Τους ειχα εξω στην κλουβα τωρα που το εκλεισα καλυτερα με ναυλον ειναι καλυτερα και καθολου αερας (εξω εχει αερα). Τους εβαλα σπιτι παλι γιατι διαβασα πως βοηθαει η ζεστη στην δυστοκια. Φοβαμαι να ξανα βαλω λαδι απο κατω.

Δεν νομιζω να ξαναγεννησε.

5. YannisK

YannisK PB Known Member

Πολύ ζέστη και ασβέστιο χρειάζεται...Θηλυκό του 15 δεν θα έπρεπε να είναι μαζί με αρσενικό και φωλιά, ειδικά σε κρύο χώρο. Η συνταγή για δυστοκία.

6. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δεν ειναι κρυος ο χωρος.. εχω κανει τα απαραιτητα για τα πουλια μου ωστε να περασουν τον χειμωνα οσο πιο ζεστα γινεται.

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Άστη μέσα στο σπίτι καλύτερα... μέχρι να τελειώσει η ωοτοκία τουλάχιστον.. γιατί δεν χωρίζεις το ζευγάρι καλύτερα?? Πόσα αυγά έκανε?? Συνεχίζει να τα κλωσάει και μετά την μετακίνηση του κλουβιού?

8. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Καλημερα.. Δεν κλωσσαει. Ενα αυγο εκανε. Δεν εχω δει σημερα αν εκανε αλλο.. θα δω και θα ενημερωσω.
    Δεν εχω χωρισει το ζευγαρι γιατι εχω αγορασει λαμπα νυχτος (βγαζει την ζεστη του) και το εχω βαλει εξω απο το κλουβι τους μεχρι να ερθουν οι δυο θερμοστατες που παραγγειλα.

Σπιτι για λιγες μερες μπορω να τα εχω για πολλους λογους. Αφηνουν τις πορτες ανοικτες και ερχονται οι γατες μας μεσα και επειδη η μανα μου πιστευει πως λερωνουν και να τα εχω στην κλουβα αφου εχω φτιαξει.
    Καταφερα και πηρα ρευμα απο το σπιτι στην κλουβα, εβαλα στα gouldian λαμπα νυχτας (ειναι χρωμα κοκκινο σκουρο δεν δειχνει να τους ενοχλει) και περιμενω να ερθουν δυο θερμοστατες που παραγγειλα απο ebay (7 ευρω ο ενας).
    Ολα τα κανω μονη μου (μονο την ηλεκτροκολληση του σκελετου της κλουβας την εκανε ο γαμπρος μου) και παντα λεω ωραια δεν νομιζω να εχω αλλα προβληματα τσουπ κατι εμφανιζεται.
    Δεν θελω να το χασω. Θελω να βγαλω gouldian αλλα αν ειναι να βασανιζεται ετσι μου αρκουν και τα δυο που εχω και πιο μετα με την βοηθεια του καιρου και του Θεου να καταφερω να δω μικρα.

9. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Έδωσες εξτρά ασβέστιο για κάθε ενδεχόμενο;

10. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δεν εχει κανει αλλο αυγο. Ειναι φουσκωμενη σημερα. Εδωσα μια σταγονα ασβεστιο και εβαλα λαδι κατω για να βοηθησει. Θα απομακρυνω τον αρσενικο για να μην κανει αλλο αυγο (αν το γεννησει φυσικα αυτο). Την φωλια την απομακρυνω; Ή πρεπει να κανει και αυτο το αυγο και μετα;

Εχω ασβεστιο στο νερο, σιουπιοκοκκαλο, αμμο που εχει ασβεστιο. Εεε κι αυτο που της δινω στο στομα αφου πρωτα με δαγκωσει δεκα φορες.

Μια ισως χαζη ερωτηση. Μπορω να βαλω το αυγο στην φωλια των παπαγαλων μου;

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν το σπίτι είναι πιο ζεστό βάλτη σε ένα ασφαλές μέρος στη ζέστη (30 βαθμούς και πάνω), δώστης αυγό με τσόφλι, ξύσε και λίγο κόκκαλο σουπιάς στο αυγό, δώσε σουσάμι να φάει, ασβέστιο με σύριγγα και υπομονή. Σε δυστοκίες δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο πέρα απ αυτά που έκανες.. μετά περιμένεις.. και αν είναι τυχερή θα το βγάλει...

Από πετ σοπ την αγόρασες?? Πότε??

Δεν νομίζω ότι είναι σωστό. Πες ότι το βάζεις, πες ότι το κλωσσάνε, πες ότι βγαίνει το μικρό... θα μπορεί ένα budgie να ταίσει ένα νεοσσό gouldian?? Είναι πιο μικρά και απ τα καναρίνια.. αν είχες φωλιά καναρινιών ίσως.. αλλά σε παπαγαλάκια θεωρώ πως είναι λάθο.. και πως να βγει το μικρό δε θα επιβιώσει..

12. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Απο εκτροφεα το πηρα.. Δεν θυμαμαι ποτε . Εχει 2-3 μηνες.

Καναρινια δεν ζευγαρωνω τετοια εποχη, τοθς λογους τους ξερουμε. Εχω και ζεμπρακια απλα δεν εχω βαλει φωλια για να ζευγαρωσουν. Εκει θα ηταν τελεια.
    Μονο τα παπαγαλακια εχω που μπορει παλι να μην βγαλω πουλια, απλα το σκεφτηκα ως επιλογη. Να δει κι αυτη η μανα ενα παιδι :p.

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Προφανώς λόγω ηλικίας έχει θέματα δυστοκίας.. Διατροφική προετοιμασία τους έκανες?

Γι αυτό χρησιμοποίησα υποθετικό λόγο! ;)

Άστο.. ό,τι είναι τυχερό.. αν βγάλει το αυγό που έχει μέσα της και το αυγό που έχει κάνει τώρα δεν είναι προτεραιότητα όταν η θηλυκιά παιδεύεται τόσο στην ωοτοκία...

14. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Πεταξα το ενα. Περιμενω να κανει κι αυτο και πεταμα και το αλλο. Εφυγα και το αρσενικο

15. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δεν το γεννησε αυγο παλι. Εδωσα ασβεστιο. Ειναι πολυ χαλια. Αλλο τι πρεπει να κανω;

16. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εφοσον κανεις οτι μπορεις... απλα περιμενεις..

17. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Περιμενω να πεθανει; Γιατι για εκει παει :(.

18. maria p

19. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δινω στο στομα σταγονες απο το ασβεστιο.. εχω βαλει και λαδι απο κατω. Εχω φυγει τον αρσενικο, ετρυψα σουπιοκοκκαλο, εχει αμμο με ασβεστιο, εχει ασβεστιο στο νερο, ειναι σπιτι, της εχω βαλει λαμπα να ζεσταινεται.. εμεινε κατι αλλο;

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Τσόφλι και σουσάμι αν μπορεί να φάει.. αν και δεν νομίζω πως στην κατάστασή της θα φάει.. και αφού της έδωσες αδιάλυτο ασβέστιο στο στόμα, κάνεις υπομονή να βγάλει το αυγό... Τα έχεις κάνει όλα Αριάδνη μου... :(

Διατροφική προετοιμασία τους είχες κάνει?? Έδινες εξαρχής ασβέστιο στη θηλυκιά? Ή μόνο τις μέρες της ωοτοκίας?

21. maria p

Όλα τα έχεις κάνει, περίμενε να σου πει και κάποιος άλλος, μήπως λίγη υγρασία στην ατμόσφαιρα; Κάποια βρεγμένη πετσέτα στο κλουβί ή κάποιο μπωλάκι με νερό;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...