Τι να κανω αν ενα καναρινι μου εχει λαμψς;

Συζήτηση με θέμα Τι να κανω αν ενα καναρινι μου εχει λαμψς;, που ξεκίνησε από Μάνος Ίτσιος, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 10 Φεβ 2015.

1. Μάνος Ίτσιος

Μάνος Ίτσιος PB New Member

τι να κανω αν ενα καναρινι μου εχει λαμψς(γυρισμενο φτερο)??

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Να μας βάλεις και μια δυο φωτογραφίες...
    Διαφορετικά δεν θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

3. Μάνος Ίτσιος

να καποιες φοτογραφιες...δεν ξερω αμα σας βοηθησουν πολυ αλλα αυτες ειχα τοτε...

Συνημμένα Αρχεία:

4. misalouris

Μάνο δεν είναι κάτι "φοβερό". Χρειάζεται να την αφαιρέσεις ... είτε μόνος σου (δύσκολο) είτε με βοήθεια από άτομα του συλλόγου σου. Σίγουρα θα έχουν την εμπειρία και την ψυχραιμία που χρειάζεται για το όλο εγχείρημα.
    Μπορείς αν θέλεις να διαβάσεις ένα πολύ καλό άρθρο για τις Κύστες των Φτερών – Feather Cysts (lumps) | PetBirds θα μάθεις πολλά.
    Η αφαίρεση της συγκεκριμένες δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολη .... απλά χρειάζεται εκτός από γνώση και αρκετή ψυχραιμία.
    Αν το τολμήσεις μόνος σου να έχεις κοντά εκτός από αντισηπτικό, μια - δυο μπατονέτες και betadine σε μορφή κρέμας.
    Λίγη πίεση με ένα αιχμηρό και καλά απολυμασμένο "εργαλείο" και θα βγει. Θέλει πολύ καλό καθάρισμα μετά και να είσαι έτοιμος για το αίμα που θα ακολουθήσει.
    Εδώ θα δεις μια πραγματικά δύσκολη περίπτωση κι στο επόμενο video κάτι μοναδικό .... και τρελό για τα δεδομένα μας.

5. Μάνος Ίτσιος

καλα...οπως το βλεπω θα ζητησω βοηθεια για να γινει ....αλλος τροπος δεν υπαρχει??(απλος ρωταω.)

6. misalouris

Για το συγκεκριμένο ... όχι...
    Για να αποφύγεις μελλοντικά τέτοιες καταστάσεις ... ναι.
    Χρειάζεται πολύ προσοχή στην επιλογή των ζευγαριών... σε ότι αφορά τη σκληρότητα του φτερού.
    Κι επειδή ξέρω πως θα ρωτήσεις .... διαβάζεις εδώ Έλεγχος του τύπου πτερώματος των καναρινιών πριν από το ζευγάρωμα | PetBirds και σίγουρα θα είσαι ποιο έτοιμος.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  7. Μάνος Ίτσιος

καταλαβα,δηλαδη αυτο εγινε απο κακο ζευγαρωμα φτερων τον πουλιων??

8. misalouris

Ναι περισσότερο από το επιτρεπόμενο μαλακόφτερα πουλιά...

9. Μάνος Ίτσιος

οσο πιο μαλακοφταρα πουλια γινεται δηλαδη???

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Νομίζω πως πουλιά που βγάζουν κύστες γεννιούνται από ζευγάρωμα δύο μαλακόφτερων πουλιών.

11. misalouris

Όχι βρε Μάνο διάβασε τι σου γράφω.
    Ακριβώς το αντίθετο... όπως στα λέει και η Αλίκη.
    Το συγκεκριμένο πουλί θέλει πολύ προσοχή στην επιλογή ζευγαριού...
    Πρέπει το ζευγάρι του να έχει πολύ σκληρό φτερό για να μην έχεις προβλήματα στους απογόνους του.

12. FlyHigh

FlyHigh PB New Member

Το συγκεκριμένο πουλάκι καλό θα ήταν να μην ζευγαρώσει καθόλου. Τέτοια πουλιά καλό είναι να μην τα ζευγαρώνουμε γιατί είναι πολύ πιθανό να περάσει στους απογόνους

13. Sissy

Sissy PB Senior Member

Το συγκεκριμένο πουλί (και κάθε πουλί με παρόμοιο πρόβλημα) δεν πρέπει να κάνει απογόνους.

14. misalouris

Είναι πολύ μικρή η "ζημιά", αλλά και πάλι έχει ένα σοβαρό .... ίσως έχεις δίκιο.

15. Papadopoulos G

Papadopoulos G PB New Member

Τι έγινε τελικά με το καναρίνι; Το βοηθήσατε;

16. Μάνος Ίτσιος

ναι...το καναρινι του αφαιρεθηκε το λαμψς και ειναι μια χαρα....συντομα θα εχει και φοτογραφια

Μοιραστείτε

Φόρτωση...