Τι να κάνω με το καναρίνι μου που δεν κελαηδάει;

Συζήτηση με θέμα Τι να κάνω με το καναρίνι μου που δεν κελαηδάει;, που ξεκίνησε από elebaseb, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 28 Σεπ 2008.

1. elebaseb

elebaseb PB New Member

Καλησπερα
    Αποφασισα οτι πρεπει να μοιραστω την αγαπη μου για τα καναρινια και να μαθω οσο το δυνατον περισσοτερα για αυτα. Εχω τρια καναρινια, ενα θυληκο και δυο αρσενικα. Πριν δυο χρονια αγορασα δυο μικρα αρσενικα. Μετα απο τρεις μηνες βρηκα το ενα φαγωμενο στο κλουβι του μαλλον απο αλλο πουλι αν και στο πρωτο οροφο της πολυκατοικιας. Τελος παντων το δευτερο αρσενικο αν και εκανε καποιες προσπαθειες να κελαιδησει απο τοτε δεν βγαζει τσιμουδια. Τερεται αν μπορω να κανω κατι;

2. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Καλημερα!Ειναι σιγουρα αρσενικο?Αναφερεις οτι εκανε καποιες προσπαθειες να κελαιδισει...θα μπορουσε καλιστα να ειναι μια πολυ πυρωμενη καναρα.
    Το χρονικο διαστημα που εχει μεσολαβησει απο την επιθεση του αρπακτικου ειναι πολυ μεγαλο και δεν δικαιολογει την υπαρξη σοκ.
    Γενικα η συμπεριφορα του πουλιου πια ειναι?

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Σοφία εγώ έχω ακούσει ότι αν κάποιο καναρίνι υποστεί σοκ είναι πολύ πιθανό αν δεν ξεπεράσει το σοκ να μην ξανακελαηδίσει και ποτέ :rolleyes:

4. elebaseb

elebaseb PB New Member

Σοφία ειδικός δεν είμαι αλλά από φωτογραφίες που έχω δει σε σύγκριση με το δικό μου πουλί μάλλον πρέπει να είναι αρσενικό. Το έχω βάλει μαζί στο κλουβί και με αρσενικό αλλά τσακωνόντουσαν. Γενικά είναι ένα πολύ ήσυχο πουλί. Όχι ότι έχει κάποιο πρόβλημα υγείας. Δεν αντιδρά ούτε σε μουσική ούτε σε κελάηδημα άλλων καναρινιών παρά απαντάει μόνο με μικρό τιτίβισμα. Λες να μου πούλησαν θηλυκό για αρσενικό?

5. nikosk

nikosk PB New Member

Δεν ρίχνεις μια ματιά και εδώ μήπως βγάλεις άκρη: http://birds.gr/canaries/canaries.html']Greek Canaries
    θα πας στο θέμα για την αναπαραγωγή.

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Νομιζω πως είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις τα δυο φύλλα μόνο από την εξωτερική εμφάνιση.:) Απο τα στοιχεία που δινεις, οτι είναι ησυχο πουλί και απαντά με μικρά τιτιβίσματα, μάλλον είναι θηλυκό. Τι εννοείς οταν λες οτι το έβαλες με αρσενικό και τσακώνονταν?? Μήπως ερωτοτροπούσαν και νόμιζες οτι τσακώνονταν??

7. Jimmakos18

Jimmakos18 PB New Member

Για το κελάηδημα.

Δοκίμασες να τραγουδήσεις μπροστά τους;Θέλω να πώ εγώ τραγουδάω μάζι με τα πουλιά μου, ξέρω πως ακούγεται αστείο, αλλά έτσι αρχίσανε να με συνηθίζουν και να τραγουδάνε!Ειδικά εάν έχεις καλή φωνή και ψηλή θα τραγουδάνε μαζί σου.Εάν δέν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο μπορείς να τα βάλεις να ακούνε μουσική!Καλύτερη είναι η κλασσική και η όπερα.Κάνει θαύματα!-)Φυσικά μπορείς να τα βάλεις να ακούνε ηχογραφημένα πουλιά να τραγουδούνε, και φυσικά να μήν βλέπουν το ένα το άλλο.

8. sennacostas

sennacostas PB New Member

Aν η καναρα δεν ειναι πυρωμενη επιτιθεται στον αρσενικο. Βαλτα τετοια εποχη μαζι, αν δεις και του επιτιθεται ειναι θυληκια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...