Τι να κάνω με τα αυγά που δεν εκκολάφτηκαν

Συζήτηση με θέμα Τι να κάνω με τα αυγά που δεν εκκολάφτηκαν, που ξεκίνησε από nickkartalis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 25 Απρ 2015.

1. nickkartalis

nickkartalis PB New Member

Καλησπερα,
    Εβαλα ενα ζευγαρι καναρινια να ζευγαρωσει και εχουν περασει 12 μερες απο τη μερα που η καναρα γεννησε το τελευταιο αυγο και ακομα τα αυγα δεν εκκολαφτηκαν. Πολυ αμφιβαλλω οτι τα αυγα εχουν νεοσσους και λογικα θα πρεπει να τα βγαλω απο τη φωλια. Ομως βλεπω οτι η καναρα καθεται ακομα στη φωλια παρολο που κλωσαει τα αυγα πολλες μερες. Γι αυτο θελω να ρωτησω αν πρεπει απλα να βγαλω τα αυγα απο τη φωλια ή πρεπει να κανω κατι αλλο για να μην κανω καμια ζημια στην καναρα.

2. takis_engineer

takis_engineer PB New Member

Περίμενε ακόμα μέχρι τη 14η μέρα. Θα μπορούσες να κάνεις ωοσκοπιση αλλά αν δεν εχεις την εμπειρία δεν είναι τόσο καλή ιδέα

3. nickkartalis

εβαλα τα αυγα μπροστα σε λαμπα και δεν φαινοταν κατι να "μαυριζει" μεσα. Μονο ασπρο.

4. takis_engineer

takis_engineer PB New Member

Δεν πειράζει υπάρχει όλος ο χρόνος για δεύτερη προσπάθεια, άφησε της τα 2-3 μέρες ακόμα και της τα παίρνεις μετά. Δώσε βάση στη προετοιμασία του αρσενικού.

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όπως σωστά προείπαν τα παιδιά μπορείς να περιμένεις μια δυο μέρες παραπάνω πριν απομακρύνεις τη φωλιά από το κλουβί και να πετάξεις τα αυγά που έχει μέσα.
    ΄Το πρόβλημα όμως είναι να εντοπιστεί η αιτία που αυτά δεν είναι ένσπερμα....
    Αν δεν εντοπίσεις τους λόγους πολύ πιθανόν και η επόμενη γέννα αυγών να ακολουθήσει την πρώτη.
    Κατά τη γνώμη μου θέλει να κάνεις τον κόπο και να διαβάσεις για το Ζευγάρωμα καναρινιών και 3 ασπορες γεννες, τι φταίει;
    Φυσικά είμαστε μια παρέα έτοιμη να απαντήσει σε κάθε απορία....
    Όλοι ρωτάμε ... όλοι μαθαίνουμε... όλοι συμμετέχουμε.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  6. nickkartalis

Θα περιμενω οσο χρειαζεται. Διαβασα τα αρθρα που μου εστειλες και θελω να ρωτησω αν οντως τα καναρινια δεν μπορουν να ζευγαρωσουν επειδη εχουν φτερωμα στα γεννητικα οργανα. Επισης θελω να ρωτησω αν ειναι καλο το γεγονος οτι ο αρσενικος κελαηδουσε ενω ηταν με τη θηλυκια γιατι εγω ξερω οτι τα αρσενικα δεν κελαηδαν οταν ειναι μαζι με τα θηλυκα.

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Σοφή κίνηση.
    Σε πολλές περιπτώσεις το πυκνό φτέρωμα στις γενετήσιες περιοχές των πτηνών μπερδεύουν το ζευγάρι που άλλωστε δεν έχουν οπτική επαφή με την επίμαχη περιοχή και τελικά δεν μπορούν να ζευγαρώσουν. Μπορείς να διαβάσεις μια απάντηση σε σχετικό ερώτημα Γιατί η κανάρα μου έχει μονίμως άσπορα αβγά;
    Όχι ...
    Σε κάποιες περιπτώσεις τα αρσενικά σταματούν το κελάηδημα σε άλλες το μειώνουν και σε κάποιες "παράξενες" ίσως και να το αυξάνουν..
    Κάθε πουλί ...έχει διαφορετική και ξέχωρη συμπεριφορά.

8. nickkartalis

Σημερα ειναι η 15η μερα και τα αυγα δεν εκκολαφθηκαν και δεν νομιζω οτι θα το εκκολαφθουν.Υποθετω οτι θα πρεπει να τα παρω απο τη φωλια αλλα απο περιεργεια ρωταω αν υπαρχει καποια προετοιμασια για να βγαλλω τα αυγα γιατι οταν αφαιρεσα τη φωλια για την ωοσκοπιση η καναρα ηταν πολυ ανησυχη.

9. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Φανταζομαι πως απλα αφαιρεις τη φωλια τελειως.

10. Αφαιρεις τη φωλιά. Σπας τα αυγά. Κάνεις μια απολύμανση του κλουβιου και πάμε για άλλα.

11. Myra

Ειναι αναγκη να τα σπασει? :confused:

12. Εγώ προσωπικά τα σπάω γιατί θέλω να ξέρω αν μέσα υπηρχαν νεκροί νεοσσοί και να προσπαθήσω να βρω τι έφταιξε.

13. Myra

Μα πρωτον ειπε οτι εινια ασπορα και δευτερον δεν ανεφερες πουθενα τη νεκροψια :cool::cool::cool:

14. Δε νομιζω να δηλωσε σιγουρος οτι ειναι ασπορα. Αλλωστε αρκετες φορες ωοσκοπησεις που δεν εγιναν σωστα ηταν λανθασμενες. Λεγοντας να τα σπασει δεν εννοουσα σιγουρα για να τα κανει ομελετα αλλα τουλαχιστον να γνωριζει αν υπηρχε σε καποιο σπορος και υπηρξε εμβρυακη νεκρωση.

15. Myra

Οχι ενταξει δεκτον, απλα ειπε οτι δεν ειδε μαυρο πουθενα, ισως αυθαιρετα καταλαβα οτι ειναι ασπορα σιγουρα. Η νεκροψια θα δειξει λοιπον ;)

16. theodr

theodr PB Member

Υπομονή ... και σου ευχομαι στην 2η προσπάθεια καλή επιτυχία

17. nickkartalis

Σήμερα (16η μέρα) αφαίρεσα τα αυγά και τα έσπασα. Όταν τα έσπασα τα αυγά είχαν μόνο τον κρόκο και το ασπράδι μέσα. Να ξαναβάλω το χώρισμα στο κλουβί και να περιμένω ή να αφήσω το ζευγάρι μαζί και να γίνει όλη η διαδικασία αναπαραγωγής από την αρχή.

18. scooby2gr

scooby2gr PB New Member

εγώ φέτος αποφάσισα να τα κρατήσω τα άσπορα και μετά να τα μετρήσω για στατιστικά στοιχειά.

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Θα σου πρότεινα να τα αφήσεις μαζί, να βγάλεις φωλιά και νήμα για καμιά βδομάδα, να δίνεις καθημερινά αυγό ή αυγοτροφή και λαχανικά/φρούτα και μετά δίνεις ξανά καθαρή φωλιά και νήμα ώστε να ξαναστρώσει η κανάρα! Μαλώνουν καθόλου?

20. nickkartalis

οχι ιδιαιτερα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...