Τι να κάνω για να προστατέψω τα πτηνά μου από τ' αρπακτικά;

Συζήτηση με θέμα Τι να κάνω για να προστατέψω τα πτηνά μου από τ' αρπακτικά;, που ξεκίνησε από kingXristos, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 19 Ιουλ 2014.

1. kingXristos

kingXristos PB New Member

Πήγαμε στο νεο μας σπίτι και όλα δείχνουν καλά τουλάχιστον για τα πουλάκια
    Περιμενα να στρεσαριστουν περισσότερο.
    Ομως και τα καναρίνια και το σκαρθοκαναρο κελαηδισαν αμέσως.
    Τα εχω σε άλλο οροφο να μην ακούγονται πολυ μεταξύ τους
    Το σκαρθοκαναρο το εχω βάλει σε σταν ειναι ακάλυπτο απο αέρα αλλά καλιμενο απο ήλιο. Με ανησυχεί λιγο αυτο όπως με ανησυχεί και η επίθεση αρπακτικών. Ειναι τελευταίος όροφος 4ρτος χωρις μαρκιζα απο πάνω ειναι και Χαλκίδα που λογικά τα γεράκια θα ειναι περισσότερα. Αργότερα θα μπουν τεντες αλλά μέχρι τοτε?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλορίζικο το σπίτι και ευχάριστη διαμονή να έχετε.
    Για τα αρπακτικά μην το συζητάς καθόλου, είναι πολύ επικίνδυνα να έχεις τα πουλιά εκεί εκτεθειμένα. Ούτε και οι απλές τέντες αργότερα θα σε καλύψουν σε τόσο ψηλό όροφο.
    Μην τα αφήνεις καθόλου έξω μέχρι να φτιάξεις κλούβα κάλυψης.
    Λυπάμαι αν σε αγχώνω αλλά είναι σίγουρο ότι θα έχεις επίθεση. Δεν είναι μόνο τα γεράκια, καρακάξες, κουκουβάγιες και πολλά άλλα.

3. kingXristos

Μαρία εχω βαλει το κλουβί σε σταν το ήθελα και για διακόσμηση ειναι εξω απο την μπαλκονοπορτα θελω να το βλέπουμε να το ακούμε και να γουστάρουμε.
    Δεν θέλω να το παω αλλού. Αν του εβαζα τίποτα κολλητικες ταινίες η να το τυλιγα με αγκαθοτο σύρμα η το σκεπαζα με ενα δυχτυ? Θα ηταν εντάξει?

4. maria p

Χρήστο προς το παρόν βάλε το μέσα από την μπαλκονόπορτα.
    Κατ' αρχήν σε σταντ εννοείς κρεμαστό στον αέρα; Αυτό δεν είναι καλή λύση για τα πουλιά. Νοιώθουν ανασφάλεια, είναι εκτεθειμένα σε ρεύματα από παντού και σε κάποιον ισχυρό άνεμο θα πέσει κάτω.
    Υπάρχουν και άλλοι ωραίο τρόποι να είναι και αισθητικά αποδεκτοί και να είναι ασφαλές το πουλάκι.
    Γιατί για να το χαίρεσαι πρέπει να είναι πρώτ' απ' όλα ζωντανό.
    Συγγνώμη που στα λέω ωμά αλλά μάλλον δεν έχεις αντιληφθεί ότι έχεις 100% πιθανότητες να έχεις επίθεση.

5. kingXristos

Δεν εχει τοιχο το τέταρτος οροφος μονο ενα μικρο κομμάτι που εχει πολυ μεσημεριανό ήλιο . Αν το βαλω μεσα θα πεταξουν εξω απο το σπίτι και εμένα και αυτό

6. billdere

billdere PB Member

μπορεις να αγορασεις κοτετσοσυρμα και να φτιαξεις ενα περιμετρικο κλουβι γυρω απο το κλουβι που εχεις το πουλι και να μην εχεις προβλημα κ αν ξεχαστεις να μην φοβασαι για αν γινει κατι..εγω αυτο εχω κανει οταν βαζω τα πουλια στο αλλο μπαλκονι που δεν εχω τεντα.

7. maria p

Προσωρινά και κάτσε γρήγορα να φτιάξεις ένα κουτί με πλέγμα να το κρεμάσεις και στον τοίχο. Ή κάτι άλλο που θα σκεφτείς αν θέλεις να είναι κοντά στην μπαλκονόπορτα.
    Μπορείς να κάνεις μία κατασκευή που να βάλεις και φυτά και την κλούβα ώστε να παρέχεις και ασφάλεια και στο πουλί την αίσθηση της κάλυψης και αισθητικό αποτέλεσμα. Αλλά θέλει δουλειά και φαντασία.

8. kingXristos

Για πρόχειρα ενα δυχτι να το σκεπασω δεν θα κανει?

9. billdere

billdere PB Member

απλα βαλε κατι μπροστα ωστε να μην φαινεται το πουλι
    η πρωινη καρακαξα κανει ζημια παντως.

10. maria p

Αν στο πετάξει κάτω, θα σπάσει το κλουβί, και το πουλί ή θα πετάξει ή θα το φάει, το πιθανότερο.

11. kingXristos

Εντάξει Μαρία καταλαβα, Αν δεν με βαλεις πρωτη νύχτα του γάμου να κανω ολόκληρη κατασκευή δεν θα ηρεμήσεις, αυτο θα γίνει εντάξει

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Χρίστο και όταν θα βάλετε τέντες σε συμβουλεύω να μην αισθάνεσαι ασφαλής.
    Εδώ πάντως στην Βουλιαγμένη (Αττικής) όπου μένω, οι πετρίτες περνούν από τα πλαϊνά κενά, επιτίθενται και σκοτώνουν τα πουλιά μέσα στα κλουβιά τους.

13. maria p

Αχ χα χα άντε η ώρα η καλή. Καλή ζωή να έχετε!
    Ε παρακάλεσε το κορίτσι μέχρι να περάσει λίγος καιρός να έχετε το πουλάκι μέσα και μετά θα τα τακτοποιήσεις όλα. Θα βοηθήσουμε όλοι να βρούμε μια όμορφη κατασκευή για μπροστά στην πόρτα :)

14. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

15. kingXristos

Απο που ανοίγει αυτο για να μπει το κλουβι μεσα?
    Ευχαριστώ για τι link

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Αυτο το στερεωνεις με γυριστα καρφια στον τοιχο και το κρεμας και το ξεκρεμας για να εχεις προσβαση στα κλουβια σου.

17. maria p

Είναι η μία πλευρά του κενή, ανοιχτή και πλαισιώνει το κλουβί. Δηλαδή το κλουβί μπαίνει μέσα σ' αυτό.

18. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Eχω την γνώμη οτι αυτό μπορεί να προστατεύσει το πουλί απο την άμεση...εκτέλεση και μόνον. Το 60% των θανάτων μετά την επίσκεψη αρπακτικού, προέρχεται απο ανακοπή. Το στρές των πουλιών είναι φοβερό κατά την επίθεση. Οποιος έχει δεί γεράκι, μπουφο, καρακάξα κ.λ.π στο κλουβί θα έχει καταλάβει τι έντασης στρές περνούν τα πουλιά. Ας υποθέσουμε όμως οτι όλα πάνε καλά και το πουλάκι γλυτώνει απο την πρώτη επίθεση . Εμείς τί κάνουμε ; Αφήνουμε το κλουβί στην θέση του , με την βεβαιότητα οτι θα πάνε το ίδιο καλά και στην επόμενη επίθεση ; Διότι επόμενη επίθεση είναι βέβαιο οτι θα υπάρξει.

19. kingXristos

Τοτε με αυτα τα λεγόμενα οτι και αν κάνουμε δεν μας καλύπτει .
    Μονο αν τα βάλουμε μεσα είναι σίγουρη λύση . Σε εμένα δεν αρέσει καθολου τα πουλια να ειναι μεσα να τα ενοχλουμε με τα φωτα και την φασαρία

20. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά.
    Ειδικά σε μπαλκόνια και βεράντες, το κλουβί στον άσπρο φόντο του τοίχου κάνει μπαμ από μακριά.
    Εκτός από το στρεσάρισμα των πουλιών, υπάρχει πάντοτε ο κίνδυνος αυτοτραυματισμού τους την ώρα που χτυπιούνται στο κλουβί για να αποφύγουν τον εισβολέα-θηρευτή.
    Καλή λύση (όπου μπορεί να τοποθετηθεί), είναι και το πλαστικό πλέγμα η πέργκολα .

upload_2014-7-22_14-32-32.jpeg

Μοιραστείτε

Φόρτωση...