Τι να κάνω για να με εμπιστευτεί ο παπαγάλος μου μετά από πτώση;

Συζήτηση με θέμα Τι να κάνω για να με εμπιστευτεί ο παπαγάλος μου μετά από πτώση;, που ξεκίνησε από LuckyZako, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 5 Απρ 2016.

1. LuckyZako

LuckyZako PB New Member

Παιδιά , τι μπορώ να κάνω για να με εμπιστευτεί ο παπαγάλος μου μετά από μια πτώση που έπαθε επειδει κουνήθηκε το κλουβί του ?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πως έγινε αυτό?

3. YannisK

YannisK PB Known Member

Έχει τραυματιστεί; Θα πρέπει να στερεώσεις πολύ καλά το κλουβί του. Αν ξανασυμβεί μπορεί να είναι μοιραίο για τον παπαγάλο. Κατά τα άλλα υπομονή και να του δώσεις χρόνο να ξεπεράσει το σοκ. Μην τον πιέσεις.

4. LuckyZako

LuckyZako PB New Member

Το χαλι γλίστρησε από τα σκυλιά που πεζανε και εσπροξε το κλουβί (έχει ροδες ). Νομίζω τραυματτισε λίγο το πόδι του το δεξί αλλά μια μέρα μετά (σήμερα) μια χαρά τον βλέπω. Λετε να είναι σοβαρό ?Σήμερα και έκραξε (2φορες) το πρωί και έτρωγε και έπινε και όλα καλα

5. misalouris

Κάτι πιο στερεό (τραπεζάκι ή στήριγμα) υπάρχει?
    Αυτό που έγινε μια φορά και είχε λίγο τύχη μπορεί να ξαναγίνει και ίσως με χειρότερα αποτελέσματα.

6. Sissy

Sissy PB Senior Member

Έχεις το κλουβί σε μια άκρη του δωματίου; αν όχι να το βάλεις. Να βρίσκεται δηλ κάπου στέρεα και κάπου που δεν κινδυνεύει αν περάσουν τα σκυλιά κτλ κτλ.

7. LuckyZako

LuckyZako PB New Member

Είναι διπλα από το παράθυρο και δεν έχει τραπεζάκι είναι το κλουβί μεγάλο με ρόδες .Αλλά θα πάρω το χαλι από εκεί και θα στερεωσω τις ρόδες με σφινες. Η απλά τις βγάζω και το αφηνο με πετσέτα (επειδή έχω μαρμάρινο δάπεδο ) κάτι.

8. Αν έχει ρόδες άλλαξε του κλουβί

9. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Υπερβολη να αλλαξει ολοκληρο κλουβι για τις ροδες...Αφου υπαρχει λυση.
    Στερεωσε το πολυ καλα οπως ειπες,μην ανησυχεις σε ολους μας εχει τυχει να μας πεσει κλουβι, εφοσον δεν εχει χτυπησει θα το ξεπερασει ο φιλος σου!

10. Angellion

Angellion PB New Member

Καλησπέρα! Μπορείς να ανεβάσεις φωτό του κλουβιου?

Για να στερεωσεις το χαλι, αγόρασε βελκρο (2πλης όψης αυτοκόλλητη ταινια) απο καταστηματα με μαστορεματα, πάρε 1-2m, την κοβεις στα 2 η 4 κ την προσαρμόζεις σαν αυτοκολλητο, 1 μεριά στο καθαρισμένο πάτωμα κ στην άλλη το κάτω μέρος του χαλιου.
    Ανάμεσα τους είναι το κριτς κρατς που συνηθιζετε στις παιδικές τσάντες..για τις ρόδες αγόρασε από μαγαζια για μαστορεματα, στοπ για τροχούς...θα καταλάβει ο καταστηματάρχης...

11. LuckyZako

LuckyZako PB New Member

Ευχαριστώ πολύ όλους σας ,όσο για φοτο κλουβιού δεν μπορο να βγάλω σήμερα μπορεί αύριο . Θα στερεωσω το κλουβί θα βαλω σφινες δηλαδη (στοπ που λες και εσυ )και πιστεύω όλα θα είναι καλά . Ο παπαγάλος δεν δείχνει τραυματισμένος αλλά δεν με εμπιστευετε οπός πριν 2 μέρες.

12. misalouris

Πρέπει να του το συγχωρέσεις.. υποθέτω πως τρόμαξε πάρα πολύ και δεν ξέρει την αιτία...
    Θέλει χρόνο να το "ξεχάσει" και να επανέλθει.

13. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλύτερα να βάλεις δύο ούπα κρίκους στον τοίχο και να στερεώσεις το κλουβί.
    Με ή χωρίς ρόδες, όταν παίζουν άτσαλα τα σκυλιά, μπορεί να το ρίξουν κάτω.

14. LuckyZako

LuckyZako PB New Member

Θα το τακτοποιησω , τόσες συμβουλές ;). Ευχαριστώ πολύ όλους σας . Για να κάτσει στο δάκτυλο μου θα χρειαστεί χρόνο ε;; Δεν υπάρχει κάποιο κόλπο να ερχετε στο δάκτυλο σου ;

15. misalouris

Μια λιχουδιά, πάντα βοηθάει.
    αλλά το βασικό είναι η εμπιστοσύνη..
    Μην τον πιέζεις .. θα έρθει μόνος του κοντά σου.

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν υπάρχει κόλπο πέρα απο την υπομονή. Μπορούμε να δούμετο κλουβί?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...