Τι να κάνω για να λύσω το πρόβλημα με τα μυρμήγκια;

Συζήτηση με θέμα Τι να κάνω για να λύσω το πρόβλημα με τα μυρμήγκια;, που ξεκίνησε από Ariadnh, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 16 Απρ 2014.

1. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Παιδιά χρειάζομαι λύση όσο πιο γρήγορα γίνεται. Τα μυρμήγκια έχουν εμφανιστεί εδώ και λιγες μέρες χωρίς όμως να ενοχλούν - περνούν την τροφή απο την ταϊστρα. Σήμερα μου άδειασαν δυο, τις οποίες γεμισα το πρωι. Αν υπάρχει λύση η οποία δεν τα θανατώνει αλλά τα απομακρύνει ας μου την πείτε. Διάβασα στο φόρουμ για την κανέλα αλλά δεν είδα διάφορα.

Ευχαριστώ.

2. Sunny

Sunny PB New Member

αν μπορεις να βρεις απο που ερχονται κανε μια γραμμη με μια κιμωλια και δε θα την ξαναπερασουν.

3. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Αληθεια; γιατί; μου ακούγεται πολύ απλο

4. Sunny

Sunny PB New Member

απλα βλεπουν τη γραμμη σαν εμποδιο και δε συνεχιζουν. εναλλακτικα μπορεις να βαλεις βαζελινη

5. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Θα τα δοκιμασω. Βρηκα μια ιστοσελίδα που δίνει λύση.. Να στην στείλω να μου πεις την γνώμη σου
    Μυρμήγκια στο σπίτι;

6. Sunny

Sunny PB New Member

απο οτι ειδα εχει και τη λυση που σου εδωσα. δε χανεις κατι να δοκιμασεις καποια απο αυτα.

7. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Δοκιμασα την κιμωλία τίποτα. Η βαζελίνη κανει δουλεια αλλά για ποσο;; Ασε που μπορεί να κολλήσουν πανω σε αυτή.. Βρήκαν φαγητο, δύσκολα θα τα απομακρυνω τελείως.

8. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

βρες απο που ερχονται! μπορει να εχουν φωλιασει καπου εκει κοντα πρεπει να απομακρυνεις την φωλια θα μπουν και στο σπιτι ...

9. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Τα κλουβιά τα έχω εξω.. Ξέρω απο που έρχονται.. Θέλω μονιμη λύση. Χωρίς να τα σκοτώσω. Είναι πολλά..

10. Sunny

Sunny PB New Member

δε νομιζω οτι υπαρχει κατι.

11. NassiaGr

NassiaGr PB New Member

δεν νομιζω οτι θα βρεις μονιμη λυση αν δεν κανεισ κατι δραστικο .

ασε που θα μπουν και στο σπιτι .....

12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εγώ τα διώχνω με ξερή ρίγανη ή με στάχτη από το τζάκι που πάντα φυλάω για διάφορες χρήσεις. Και τα δύο είναι απολύτως αποτελεσματικά. Δεν πατάνε όπου υπάρχει ρίγανη ή στάχτη

13. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Αυτα τα βαζετε γυρω απο την φωλια η εκει στα κλουβια σας;

14. maria p

ακολουθείς την πορεία των μυρμηγκιών και ρίχνεις σε όλη την γραμμή. κανονικά μπορείς να βρεις και το σημείο εξόδου τους. Είναι και οι δύο λύσεις απόλυτα φιλικές προς το περιβάλλον και τα μυρμηγκάκια

15. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Να σας δωσω την εικονα τις καταστασης. Τα κλουβια ειναι χειροποιητα και βρισκονται στην αυλη του σπιτιου. Η μια φωλια ειναι διπλα απο τα κλουβια και η δευτερη κατω απο τα κλουβια.. Την βαζελινη την εβαλα γυρω στα ποδια των κλουβιων και δεν βγηκαν αλλα δεν εξαφανιστηκαν.

16. maria p

Θα βάλεις σε όλο το μήκος της γωνίας που κάνει ο τοίχος με το δάπεδο. Την βαζελίνη δεν κατάλαβα που την έβαλες; Τα εγκλώβισες μέσα στα κλουβιά; Τίναξέ τα να φύγουν

17. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Εφυγα οσα μπορουσα απο τα κλουβια. Εβαλα στα ποδια των κλουβιων βαζελινη για να μην βγουν αλλα. Και εμεινα εκει και αν εβλεπα οτι υπηρχαν πανω στα κλουβια κι αλλα τα εριχνα κατω αφου δεν θα ειχαν τροπο για να φυγουν.

18. Ariadnh

Ariadnh PB Active Member

Παιδιά δεν βρίσκω μονιμη λύση... Έχω μεγαλώσει 10 οικογένειες μυρμηγκιών.. Κάτι άλλο να προτείνεται;

19. maria p

Τι λύσεις χρησιμοποίησες;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...