Τι να δωσω στα περιστερια μου για περισσοτερο ασβεστιο;

Συζήτηση με θέμα Τι να δωσω στα περιστερια μου για περισσοτερο ασβεστιο;, που ξεκίνησε από kostas98, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 6 Ιαν 2009.

1. kostas98

kostas98 PB New Member

παιδια μιποσ ξερετε τι μπορω να δοσω στα περιστερια μου για περισοτερο ασβεστιο???

2. helk

helk PB New Member

Φίλε Κωστα δεν ξερω αν υπαρχει στην αγορα κατι για τα περιστερια παντως οσες φορες χρειαστηκε τους εδωσα ασβεστιο σε σκονη για σκυλους ανακατεμενο με την τροφη.

3. aggel

aggel PB New Member

τα πρασινα λαχανικα(μαρουλι,ροκα,γλυστριδα κ.τ.λ) το ψωμι ενυσχιμενο με ασβεστιο αλλα σε μικρες ποσοτητες δεινε τους γιατι τα παχαινει και ησκονη γαλακτος οπου μπορεις να τους τ διαλυσεις μεσα σε νερο.

ελπιζω να βοηθησα!

4. Katerina

Katerina PB Member

Στις κοτες δινουν μαρμαροσκονη...δεν ξερω αν μπορεις να δωσεις στα περιστερια,εκτος αν χρησιμοποιησεις σκευασματα για καναρινια σε πολυ μεγαλυτερη δοση.(καποιοα εχουν ακαι αναλογιες για παπαγαλους...)

5. kostas98

kostas98 PB New Member

ενταξει παιδια ευχαριστο τελικα ομωσ εκανα κατι που μου ειπε ενασ παλιοσ περιστερασ.πηγα σε μια οικοδομη και ξεχορισα απο σκονη που βρηκα αυτα τα ασπρακια που εχει και τα ανακατεψα με την τροφη...¨)

6. 8520

8520 PB New Member

kosta δώσε τους μαρρμαρόσκονη με αμμο.

7. αγριοπαπιες

αγριοπαπιες PB New Member

δοκιμασε διφωσφορικο ασβεστιο (το πουλανε σε ολα τα μαγαζια με ζωοτροφες αλα οχι στα πετ σοπ στα μαγαζια που πουλανε τροφες για ζωα παραγωγης ) . λεγεται βιοφως αλα δεν ειναι τοσο για τη παραγωγη αυγων ειναι περισοτερο για τα κοκαλα τους γιατι τα κοκαλα αποτελουνται απο φωσφορικο ασβεστιο ενω τα τσοφλια των αυγων αποτελουντα μονο απο ανθρακικο ασβεστιο (το υλικο που ειναι φτιαγμενες οι κιμωλιες τα κοχυλια η μαρμαροσκονη και ο ασβεστολιθος)

8. ΤΑΛΛΑΡΟΣ

ΤΑΛΛΑΡΟΣ PB New Member

KOSTA

ΚΩΣΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΕΓΩ ΣΤΑ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΔΙΝΩ μαρρμαρόσκονη και αμμο. βαλτα ξεχωριστα και θα διαλεξουν αυτα τι θελουν και ποτε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...