Τι να δίνω στο καναρίνι μου για να εμπλουτίσω την διατροφή του;

Συζήτηση με θέμα Τι να δίνω στο καναρίνι μου για να εμπλουτίσω την διατροφή του;, που ξεκίνησε από Θωμαις, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 27 Ιαν 2016.

alicedros
Best Answer alicedros, 27 Ιαν 2016
Καλησπέρα!! Αρχικά μπράβο σου που με ένα μόνο καναρινάκι "ψάχνεσαι" και θες να εμπλουτίσεις τη διατροφή του! Αυτό είναι πολύ σημαντικό και δείχνει... Ολόκληρο το Post
  1. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

γεια σας .ηθελα να ρωτήσω τι θα μπορούσα να δίνω στο καναρίνι μου για να εμπλουτίσω την διατροφή του (extra σπόρους ,φρούτα ,λαχανικά κ.α) Οποίος θέλει ας μου απαντήσει .

2. Best Answer:
    Post #306102 by alicedros, 27 Ιαν 2016
  3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

4. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου .Τα θέματα αυτά με κάλυψαν απόλυτα .Ηθελα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμη .Το καναρίνακι μου κάποιες φορές ακούγεται η αναπνοή του σαν να βαριανασαινει .Λες να ειναι άρρωστο;;

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Ψήφοι: 1
    Καλησπέρα!!

Αρχικά μπράβο σου που με ένα μόνο καναρινάκι "ψάχνεσαι" και θες να εμπλουτίσεις τη διατροφή του! Αυτό είναι πολύ σημαντικό και δείχνει πόσο πολύ το αγαπάς!!

Αρχικά και πολύ σημαντικό είναι η τροφή που του παρέχεις να είναι συσκευασμένη. Η χύμα τροφή μόνο προβλήματα φέρνει!!
    https://petbirds.gr/articles/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.102/

Δεύτερον, η διατροφή των καναρινιών όσο πιο πλούσια είναι τόσο καλύτερο γι αυτά! Αλλά η διατροφή τους εξαρτάται πολύ και απ την περίοδο που διανύουμε. Θα προσπαθήσω να στα πω απλά και συνοπτικά:
    • ΠΤΕΡΟΡΟΙΑ: Αύγουστο με Οκτώβρη στις πολλές ζέστες τα πουλάκια μας αλλάζουν πτέρωμα (πτερόροια --> https://petbirds.gr/articles/Η-πτερόρροια-των-πουλιών.97/ ) και είναι μια πολύ επίπονη διαδικασία και εμείς πρέπει να τα βοηθήσουμε!!
      • Βραστό αυγό (για πάνω από 12') ή αυγοτροφή εμπορίου ή δικιά σου σπιτική αυγοτροφή (https://petbirds.gr/articles/Η-δικιά-μου-σπιτική-αυγοτροφή.76/ | εγώ αυτή τους δίνω χρόνια τώρα!! Οικονομική, φρέσκια, ποιοτική και πεντανόστιμη!!) 3 φορές την εβδομάδα.
      • Μπάνιο σε πρώτη ζήτηση!! Όταν φυσικά το επιτρέπει ο καιρός και δεν φυσάει! Καλύτερα να βάζεις την μπανιέρα πρωί και μετά από μισή ώρα και αφού έχει κάνει μπανάκι τη βγάζεις γιατί μετά το νερό βρωμίζει και μπορεί να πάει να πιει από κει νερό με επιπτώσεις στην υγεία του.
      • Λαχανικά και φρούτα 3-4 φορές την εβδομάδα. Μιας και έχει ζέστη μηλαράκι, αγγουράκι, και ό,τι έχεις (απ αυτή την λίστα --> https://petbirds.gr/threads/Λαχανικά-και-φρούτα-που-μπορουμε-να-δίνουμε-στα-καναρινια-μας.15920/ ) να του δίνεις!! Αλλά μην το κρεμάς στο κάγκελο... να βάζεις το κάθε τι σε μια αυγοθήκη.. ;) Καλά πλυμένα πάντα και στεγνωμένα καλά και μετά τα προσφέρουμε στα φιλαράκια μας!
      • Μεγάλο κλουβί για να πετάει!! Όταν αλλάζουν φτερά όσο πιο πολύ πετάνε τόσο πιο εύκολα χάνουν και αποκτούν ξανά φτερά... οπότε μεγάλο κλουβί και πέταγμα!!! Αν έχεις δλδ αρσενικό μια ζευγαρώστρα με 3 μόνο πατήθρες θα ήταν ότι πρέπει!
      • Και μπορείς να ενισχύσεις τη διατροφή του με κάποιους έξτρα σπόρους! Περίλλα λευκή, βρώμη, σπόρο από γαιδουράγκαθο, νίζερ και λιναρόσπορο. Αυτά τα βάζουμε σε ξεχωριστή ταίστρα μέσα στο κλουβί.
      • Βότανα!! Είναι τόσο σημαντικά και κάνουν τόσο καλό που τα δίνουμε ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ! Εϊτε αποξηραμένα είτε μέσα στην αυγοτροφή που φτιάχνεις είτε και χλωρά (κλωναράκια). Ρίγανη, δυόσμος, γλυκάνισσο, ταραξάκο, γαιδουράγκαθο κτλ μόνο καλό θα του κάνουν!!! :)
      • Φύτρα σπόρων. Κάτι εξειδικευμένο αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις!! https://petbirds.gr/articles/Πώς-φτιάχνουμε-βλαστωμένους-σπόρους-για-τα-πουλιά-μας.118/
    • ΧΕΙΜΩΝΑΣ: Μετά την πτερόροια και αφού έχουν νέο λαμπερό και υγιές φτέρωμα τα καναρίνια μας ξεκουράζονται από την επίπονη διαδικασία της αλλαγής του φτερώματος. Ή όπως αλλιώς το λέμε ξεχειμωνιάζουν και ανακτούν δυνάμεις για την άνοιξη που έρχεται!! Η περίοδος αυτή διαρκεί από την ώρα που θα τελειώσει η πτερόροια μέχρι τον Μάρτη - Απρίλη που θα πυρώσουν και θα ζευγαρώσουν!! Το χειμώνα λοιπόν δίνουμε μια φορά την εβδομάδα αυγό/αυγοτροφή εμπορίου/σπιτική αυγοτροφή κανένα φρουτάκι ή λαχανικό καλό κάνει και φυσικά τα σημαντικά βότανα!!! Ακόμα λόγω κρύου μπορείς να βάλεις λίγο παραπάνω καναβούρι, έναν λιπαρό σπόρο που τα παχαίνει έτσι ώστε να αντέχουν στο κρύο!
    • ΆΝΟΙΞΗ: Όσο φεύγει ο χείμωνας και έρχεται η άνοιξη τόσο δίνεις σταδιακά και πιο συχνά τα καλούδια για να καταλάβουν και αυτά ότι έρχεται η άνοιξη και πρέπει σιγά σιγά να ετοιμάζονται για το ζευγάρωμα. Μετά θα έχεις αυγουλάκια και μικρά τα οποία θα μεγαλώσουν και το καλοκαίρι ξανά απ την αρχή έρχεται η πτερόροια!! όταν αποφασίσεις να τον ζευγαρώσεις το ξανασυζητάμε πιο διεξοδικά το θέμα της άνοιξης και της αναπαραγωγής με πολύ χαρα! :)
    *Μερικά ακόμα tips για να χτίσει το καναρινάκι σου ένα ισχυρό ανοσοποιητικό σύστημα:
    Μπορεί... πότε το κάνει αυτό?? Που το έχεις το πουλάκι? Μέσα ή έξω απ το σπίτι?? Τι διατροφή του παρέχεις??

alicedros, 27 Ιαν 2016
    Best Answer
  6. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Βασικα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου .Το καναρίνακι μου το εχω τις ζεστές μέρες στο μπαλκόνι (πάνω απο 20 βαθμούς )και όταν κανει κρύο το βάζω μέσα για να μην κρυώνει .Το ίδιο κάνω και το βράδυ όλες τις εποχές του χρόνου γιατι εχουμε πολλές κουκουβάγιες εδώ.Του παρέχω όλα τα παραπάνω ,φρούτα του βάζω συχνά αλλα δεν τα τρώει ,λαχανικά (σπανάκι ,αγγούρι κ.α )και ρίγανη και δυόσμο αποξηραμένα στην τροφή και στην αυγότροφή και φρέσκα που του τα στερεώνω στο κλουβάκι του .αυτα

Ξέχασα να πω ότι του εχω πάρει τους σπόρους που ανέφερες εκτός απο γαϊδουράγκαθο επειδή δεν το βρίσκω πουθενά .φυυτρωμενους σπόρους του έδωσα αλλα ούτε που τους άγγιξε ούτε εκείνο ούτε το παπαγαλάκι μου.

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όταν βρεθείς Αθήνα, στην οδό Σοφοκλέους όλα τα μαγαζιά με βότανα-μπαχαρικά έχουν και σπόρους γαϊδουράγκαθου.
    Απλά επειδή είναι πολύ σκληροί, πρώτα τους κοπανάς λιγάκι στο γουδί, πριν τους δώσεις στα πουλάκια. Είναι φθηνοί.

8. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Ευχαριστώ πολύ.

Άμμος απο Πετ σοπ κανει για καναρίνια ;;ειναι με ευκαλυπτο.

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Γι αυτό κάνει περίεργους ήχους... είναι κρυωμένο απ το μέσα - έξω που κάνεις.... Θα το έχεις μόνιμα μεσα σε ένα ήσυχο μέρος χωρίς καπνούς και πολυκοσμία, όχι στην κουζίνα ή στο μπάνιο, και φυσικά πρέπει να κοιμάται μόλις πέσει ο ήλιος και να ξυπνάει με την ανατολή. Αν συνεχίσει να κάνει ήχους τότε ίσως πρέπει να το πας σε κάποιον γιατρό γιατί με τις συνεχείς μετακινήσεις και με τις απότομες αλλαγές της θερμοκρασίας κρύωσε... Αυτό που κάνεις έιναι ό,τι χειρότερο για την υγεία του μικρού σου φίλου.. εκεί που κοιμάται ωραία και καλά μέσα στο σπίτι και τη ζέστη το βγάζεις το πρωί στο ψυγείο! Ακόμα και 2-3 βαθμοί κάτω μπορεί να του δημιουργήσουν κρύωμα.. γι αυτό προσοχή!!! Μόνιμα μέσα πλέον!!!

Αν φτιάξεις την αυγοτροφή που σου έβαλα το λινκ και βάλεις μέσα τα λαχανικά που θες να φάει τότε θα τα φάει αμέσως!!

Να μην τα στερεώνεις στο κλουβάκι... όπως σου είπα να τα βάζεις σε ταίστρα ή σε αυγοθήκη γιατι το κλουβί είναι γεμάτο μικρόβια...

Εγώ προσωπικά άμμο δεν χρησιμοποιώ... για τον πάτο τον θες???

Και αυτούς αν τους βάλεις μέσα στην αυγοτροφή που μπορείς να φτιάξεις θα τους εξαφανίσουν! ;)

10. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Θα κάνω αυτό που μου είπες δεν είχα φανταστεί ότι ευθύνεται η αλλαγή θερμοκρασίας !!!!!Κανονικα όμως τα καναρίνια και γενικά τα αλλα πτηνά δεν ειναι του εξωτερικού χώρου και όχι μέσα στο σπίτι ;;Πως θα το εχω το μικρούλη μου μέσα στο σπίτι ;;;Για ποσό θα συμβαίνει αυτό;;Πάντα σου μιλάω φιλικά δεν σημαινει ότι σε αμφισβητώ!!!

Την άμμο δεν την θέλω για τον πάτο .Οπως πληροφορήθηκα ειναι δυο είδη άμμου !!Εγω σου μιλάω για την άμμο που βάζουμε στην αυγόθήκη και τρώνε τα πουλάκια όσο θέλουν .Στο παπαγαλάκι μου δίνω ,δεν ξέρω όμως αν κανει για καναρίνια

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτό ευθύνεται για τα πιο πολλά κρυώματα!! Είναι πολύ ευαίσθητα στις αλλαγές της θερμοκρασίας... ακόμα και αν είναι 2-3 βαθμοί.. Θα τον έχεις σε ένα ήσυχο μέρος στο σπίτι.. διάβασε αυτό: https://petbirds.gr/articles/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.210/
    Αν συνεχίσει να κάνει θόρυβο για πολύ καιρό και δεν βλέπεις βελτίωση πρέπει να πας σε κάποιον εξειδικευμένο στα πτηνά κτηνίατρο: https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

*Μην αγχώνεσαι δεν παρεξηγώ. :)

Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ απαραίτητη την άμμο στα καναρίνια τουλάχιστον.. Δεν τους δίνω καν..

Υ.Γ.: Θωμαή μου θα σε παρακαλέσω αν μπορέσεις να μην κάνεις πολλά ποστς και ό,τι θες να γράψεις προσπάθησε να το βάζεις σε ένα μόνο ποστ! :)

12. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

από την καλή διατροφή των πτηνών μας..κρίνονται πολλά,σχεδόν όλα!
    γνώμη μου..για το ένα καναρινάκι σου ..

1ο)verselle laga prestige premium for canaries 1Kg..πολύ καλό επώνυμο μείγμα σπόρων
    2ο)cede' ξηρή αυγοτροφή 1Kg (αυτή χρησιμοποιώ εμπλουτίζοντας την με αποξηραμένα βότανα όπως ρίγανη,θυμάρι,ταραξάκο,βασιλικό)
    3ο) ocean fresh air τρυμμένα όστρακα με γλυκάνισο (..έξτρα πηγή ασβεστίου και πολλών άλλων ιχνοστοιχείων. βάζεις λίγο σε μία αυγοθήκη,καθημερινά)
    οι συγκεκριμένες ποσότητες δεν κοστίζουν πολύ και θα σε καλύψουν για αρκετό χρονικό διαστημα!
    4ο) σουπιοκόκκαλο (μόνιμα στο κλουβί μας)
    5ο) βραστό αυγό
    6ο) φρούτα/ λαχανικά

αυτό είναι για τα καναρίνια,και με τεράστια αποδοχή από τα 8 δικά μου,αγαπητή φίλη Θωμαίς!:thumbsup:

Συνημμένα Αρχεία:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...