Τι να έχει; Τι να κάνω;

Συζήτηση με θέμα Τι να έχει; Τι να κάνω;, που ξεκίνησε από Maria., στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 24 Μαϊ 2009.

1. Maria.

Maria. PB New Member

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα!
    Πριν 2 μέρες αγόρασε ο άνδρας μου από pet shop ένα καναρινάκι. Όπως δείχνει πρόκειτε για νεαρό πουλάκι το πολύ 2 μηνών.
    Το πρόβλημα είναι ότι με το που το βάλαμε στο κλουβάκι του όταν το έφερε σπίτι προσπαθούσε να τσιμπολογήσει απ'τους σπόρους του στην ταίστρα αλλά δεν είχε δύναμη να τους σπάσει. Όλη την ημέρα παρατηρήσαμε ότι είχε αγγίξει πολύ λίγα σποράκια τα οποία δεν μπόρεσε να σπάσει για να φάει. Του έβαλα αγγουράκι κι εκεί πήγε τσίμπησε ελαφρά 2-3 φορές και αυτό ήταν. Του βράσαμε αυγό. Ούτε κι εκεί πήγε. Το πιάνει ο άντρας μου και του έδωσε κι έφαγε με ένα σπιρτόξυλο. Έφαγε αρκετά, είπιε νεράκι και χώθηκε στα πούπουλά του για ύπνο. Κι όταν ξύπνησε το απογευματάκι και πάλι τα ίδια. Η εικόνα του δεν ήταν και η καλύτερη. Παρά το καθαρό φτέρωμα το πουλάκι ήταν φουσκωμένο, ένδειξη πως ήταν άρρωστο. Ο άντρας μου, μου είπε πως στο pet shop που το είδε έδειχνε ζωηρό και πετάριζε μέσα στην μεγάλη κλούβα με τα υπόλοιπα νεαρά πουλιά. Αποφάσισα να κινηθώ πιο δραστικά. Σπάω 1/4 από μισό ντεπόν αναβράζων και βάζω στην ποτίστρα. Ήπιε το καναρινάκι και μετά από κάποια ώρα το είδαμε ζωηρό. Από "μπαλίτσα" που ήταν με το φτέρωμα φουσκωτό, το είδαμε σαν ένα υγιές πουλάκι. Όμως... και σήμερα 3η ημέρα συνεχίζει τα ίδια. Και πάλι δεν μπορεί να σπάσει σπόρια και τρώει απ'το τριμμένο καροτάκι που του έβαλα. Η δε κουτσουλιά του είναι υδαρή.

Δεν ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει, αλλά θα ήθελα τις συμβουλές σας για να μπορέσουμε να το συνεφέρουμε. Αν του βάλουμε μπανιέρα κάνει μπανάκι αλλά μένει στο πάτωμα του κλουβιού μέχρι να στεγνώσει κι επιπλέον αν του βάλουμε ήχουν καναρινιών για να εκπαιδευτεί στις φωνές και να αρχίσει να κελαϊδά κάποια στιγμή, διακρίνουμε πως εκνευρίζεται και πεταρίζει συνέχεια στο κλουβί. Μάλιστα έχει τραυματιστεί ελαφρά στα φτεράκια του. Τι να κάνουμε; Τι κάνουμε λάθος;
    Δεν είναι η πρώτη φορά που έχουμε ωδικό πουλί στο σπίτι, αλλά ποτέ δεν μας έτυχε να έχουμε αυτού του είδους αντιδράσεις από καναρίνι. :(

2. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

αχου κριμα..μηπως να συνεχιζατε να το ταιζατε ετσι οπως ανεφερες με το σπιρτοξυλο αφου ξερεις οτι εφαγε μαυτο τον τροπο??

3. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Δυστηχώς ή ευτυχώς δεν κάνει να δίνουμε μόνοι μας φάρμακα στα πουλιά. Το ντεπόν δεν είναι για αυτές τις περιπτώσεις, οπότε ήταν λάθος, διάροια και αντιβιώσεις, ντεπόν, ασπιρίνες δεν πάει. Επίσης σημασία έχει την δεδομένη στιγμή να βρεθεί κάποιος γιατρός να εξετάσει το πουλί και όχι να κάνει μπάνιο και να στεγνώνει ανύμπορο, και να εκπαιδεύεται στο κελάιδισμα. Το δαχτυλίδι είναι αυτό που μπορεί να αποδείξει την ακριβή ηλικία του πουλιού, και όχι μια οπτική εξέταση.

Δες εδω για γιατρούς https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

4. Maria.

Maria. PB New Member

Δυστυχώς στα περισσότερα Pet shops της Χαλκίδας σπάνια βρίσκεις δακτυλιδωμένα καναρίνια και συνήθως το δαχτυλίδι που προσθέτουν είναι ...κρίκος μικρής αλυσίδας! Το κάνουν έτσι για εφέ ότι ντε και καλά είναι δαχτυλιδωμένο το πουλί. Η αλήθεια είναι πως την συμπεριφορά αυτή με το μπάνιο την είχαμε και με άλλο καναρίνι.

Το βάζαμε τακτικά μπανιέρα κι έμπαινε ...σπάνια. Κι όταν έμπαινε βαριόταν να χτενιστεί και στέγνωνε έτσι! Σήμερα πάντως ευχαριστήθηκε καρότο. Θέλω να πιστεύω πως όλο αυτό είναι συμπεριφορά αλλαγής περιβάλλοντος. Γιατί ξαφνικά εκεί που στην κλούβα του petshop ήταν με καμιά 10αριά ακόμη καναρίνια, άλλαξε χώρο κι έμεινε μόνο του. Θα το παρακολουθώ συνέχεια και για ότι γίνει θα σας ενημερώσω.

Όσο για τους γιατρούς... δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος στην περιοχή μου και συνήθως κοιτάζω να βρίσκω συμβουλές στο διαδίκτυο.

5. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Βαλτε σπορια σε ενα τραπεζι και με ενα μπουκαλι γυαλινο σπαστε τους σπορους κυλωντας το και μετα στην ταιστρα του πουλιου,μπας και φαει κατι..

Αν τα κοιτας απο πολυ κοντα,πεταριζουν και δειχνουν ζωηρα..
    Το οτι ηταν με πολλα πουλια επισης το κανει να φαινεται ζωηρο..

Λαθος.Ευχομαι να μην ειναι μοιραιο

Μην το κανετε αφου τον στρεσσαρει.Εξαλλου αν ειναι τοσο μικρο(2μηνων) ειναι αδυνατον να ξερουμε το φυλο του.
    Απο την στιγμη που δεν αισθανεται καλα "ολα θα το ενοχλουν"

[QUOTEΗ δε κουτσουλιά του είναι υδαρή.][/QUOTE]

Ειναι μια ενδειξη ασθενειας..

Θα ακουσετε κι αλλες γνωμες πιο εμπειρων μελων αλλα αν δεν τα βλεπετε καλα τα πραγματα κοιταξτε και δω..:https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ :)

Γρηγορη δεν ειδα οτι παρεθεσες κι εσυ το λινκ...:)

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Μαρία μου, όσο κι' αν είναι στενάχωρο, σας πούλησε
    ένα άρρωστο πουλάκι και σας βάζει τώρα στην διαδικασία
    (αφού πήρε πρώτα κάποια χρήματα) να το κάνετε καλά.
    Πως να βοηθήσει κανείς τώρα ; Αυτό το πουλάκι βρισκόταν
    μαζί με άλλα,σε κλούβα όπως λές, και γι' αυτό έκρυβε όσο μπορούσε
    την ασθένεια που το ταλαιπωρεί.Μπορεί να έχει απο ψείρες
    μέχρι ευλογιά και απο εντερικά μέχρι αναπνευστικά προβλήματα.
    Πώς να πει κανείς κάτι ;
    Σαν μια πρώτη ενέργεια θα έλεγα οτι πρέπει να μπει το κλουβάκι του
    σε ένα φωτεινό σημείο σε εσωτερικό χώρο και με θερμοκρασία
    αρκετά υψηλή ( 28-30 β.) Απαραίτητα πρέπει να βράσεις
    ένα αυγό 15 λεπτά και να το λιώσεις με το πυρούνι.Να το προσφέρεις σε μέρος
    που να το βλέπει αμέσως.Να το αντικαθιστάς δυό φορές την ημέρα.
    Επίσης να βάλεις κάποια πολυβιταμίνη στο νερό του.Και αυτό σε μέρος με εύκολη πρόσβαση.
    Πάρε μια χούφτα σπόρια και κτύπησέ τα σε κάποιο γουδί,ελαφρά.
    Να μην γίνουν αλεύρι απλά να σπάσουν κάποιοι σπόροι και να τα προσφέρεις.
    Μετά απο αυτά μπορείς να ψάχνεις για πτηνίατρο για σου πεί εκείνος απο τί
    πάσχει και τι φάρμακα πρέπει να πάρει. Μπλέξιμο :(

7. Maria.

Maria. PB New Member

Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Τελικά το πήγε ο άντρας μου πίσω και με το ζόρι του το άλλαξε ο "κύριος". Κι επειδή μάλλον το έπαιζε παντογνώστης θεωρώντας τον άντρα μου εντελώς άσχετο, του είπε ότι ούτε μπανιέρα έπρεπε να του βάλει για να κάνει μπανάκι, ούτε λαχανικό να του βάζαμε, γιατί όπως του είπε επί λέξη: "τι είναι τα καναρίνια; κουνέλια;"!

Το νέο καναρινάκι είναι ακριβώς όπως στο άβαταρ φαίνεται πιο υγιές με λείο το φτέρωμα και μόλις μπήκε στο κλουβάκι του και κάνει αναγνώριση χώρου. Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τον νέο μας συγκάτοικο!

8. scorp

scorp Banned

Κρίμα για το πουλάκι. Είμαι της γνώμης ότι έπρεπε να το κρατήσεις. Αυτός ο τυρόβλαχος που είπε αυτά τα πράματα θα το ξαναπετάξει πίσω στην κλούβα.

9. Μαργαριτα

Μαργαριτα PB New Member

και εγω αυτο πιστευω... επρεπε να το κρατουσατε το καναρινακι... αλλωστε ηταν το τυχερο του να σας βρει! και εκεινο οταν θα γινοταν καλα θα σας ανταμοιβε με το κελαιδισμα του...

10. Maria.

Maria. PB New Member

Όλοι λίγο πολύ έχουμε δίκιο, αλλά όταν πληρώνεις για να πάρεις ένα κατοικίδιο το θέμα είναι να είναι υγιές. Ίσως το πουλάκι να είχε στενοχωρεθεί που έχασε την παρέα του, ίσως πάλι να μετρούσε ώρες που δεν ήταν καλά.

Το τωρινό καναρινάκι είναι μια χαρά. Την πρώτη βδομάδα ήταν μαζεμένο και καθόταν σε μια μεριά φοβισμένο. Ίσα-ίσα που έπινε νεράκι και κατέβαινε να φάει. Τώρα 3 βδομάδες σχεδόν που το έχουμε στο σπίτι, είναι αρκετά ζωηρό. Κάνει ακροβατικά, παίζει με την μπανιέρα και το νερό, δεν ενοχλείτε απ'την παρουσία μας ακόμη κι όταν το έχουμε μπροστά μας στο τραπέζι, όταν του μιλάμε μας αποκρίνεται... Τρελένεται για χώμα (όταν πηγαίνουμε στο χωριό βγάζουμε το πιάτο του κλουβιού και βάζουμε το κλουβί σε μια μεριά του κτήματος να φάει λίγο χωματάκι (φυσικά με την παρουσία μας) κι επίσης τρελένεται για πρασινάδες. Το μόνο μείον του είναι ότι ακόμη δεν έχουμε ακούσει τραγούδι κι ούτε καν να κάνει δοκιμές όπως είχαμε μάθει απ'τα άλλα 2 καναρίνια -πριν μας αφήσουν- και που τα φέραμε στο σπίτι μικρά. Κάνει ένα συνεχές "τριιιιιιιρτ" σε σημείο που να σου σπάει τα νεύρα... Το κάνω για θηλυκό αλλά ο άντρας μου λέει ότι απ'την στιγμή που τα φτερά κάτω απ'το λαρύγγι του τρεμοπαίζουν με την φωνή του είναι ένδειξη αρσενικού! Δεν ξέρω τι να πω... Αναμένουμε!

11. sky7

sky7 PB New Member

συμφωνω και εγω μετον scorp...αν εχεις την δυνατοτητα να πας να το παρεις πισω παλι... και αυτο καντο!:)φανταζεσαι να καταφερεις να το επαναφερεις και να το κανεις ενα ωραιοτατο ζευγαρακι με αυτο που εχεις τωρα!

12. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Καλυτερα να ρωτησουμε την κοπελα αν διαθετει τα χρηματα για να κανει καλα το πουλακι και μετα προτεινουμε τι θα μπορουσε να ειχε κανει...
    Μπορει να το πηρε καποιος και να το κανει καλα...

13. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μαρία μου να σας ζήσει το φιλαράκι σας! Άρσενικό η θηλυκό δεν εχει σημασία , αφου το φροντίζετε και το αγαπάτε!
    Φοράει καποιο δαχτυλιδάκι στο ποδι του; Αν ναι, τι χρώμα έχει;

Σε ρωταω γιατι απο το χρωμα του δαχτυλιδιου ( ειδικά αν είναι κλειστού τυπου) καταλαβαινει κανείς την χρονολογια γέννησης. Ετσι μπορει να καταλαβει αν ειναι αρσενικό ή θηλυκό με τον εξης τρόπο: Αν ειναι περσυνό πουλί, θα έπρεπε να ειχε κελαηδησει αν είναι αρσενικό. Ομως αν δεν εχει και μετα την καλοκαιρινή πτερόροια δεν εχει κελαηδήσει ακομα με ένταση ,πλοκή και διαρκεια, παει να πει οτι είναι θηλυκό.

Κατι ακομα στο οποίο θα ήθελα να σταθώ, είναι αυτο που έγραψες οτι ακουμπατε το κλουβι στο χώμα...Νομιζω πως ειναι λιγο επικίνδυνο αυτό...Στο χώμα μπορεί να υπάρχουν ένα σωρό "βρωμιές'' απο λιπάσματα, ακαθαρσιες ζώων ή πετούμενων και δεν θελω να σκεφτώ τι άλλο... Καλυτερα είναι να του βαζετε άμμο στον πατο του κλουβιού που ειναι και αποστειρωμένη.

14. Maria.

Maria. PB New Member

Κατ'αρχήν να σας πω ότι δεν μπορώ να διαθέσω παραπάνω χρήματα για την αγορά ενός επιπλέον καναρινιού. Αν υπήρχε η δυνατότητα θα αγόραζε ο άντρας μου ένα ήδη έτοιμο πουλάκι που να κελαϊδάει. Αυτά τα χρεώνουν από 50 ευρώ και πάνω. Αυτό που έχουμε το αγόρασε 30 ευρώ. Ακρίβεια βρε παιδιά και στα ωδικά! Δεν ξέρω αν αλλού είναι φθηνότερα αλλά εδώ στην Χαλκίδα έχουν τσιμπημένες τιμές.

Georgina δεν έχει δαχτυλίδι το πουλί. Σχεδόν όλα τα καναρίνια στα petshop της Χαλκίδας δεν έχουν δαχτυλίδια. Αν είχε φυσικά και θα ήξερα την ηλικία του πουλιού. Αλλά εδώ βάζουν ένα συρματάκι να δείχνει δαχτυλίδι και να μας κοροϊδεύουν!
    Τώρα για το χώμα... το βάλαμε για λίγο κι αυτό ήταν αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα γίνεται τακτικά. Κι απ'την άλλη το βάλαμε σε μεριά που είναι πέρασμα για καρδερίνες, σπίνους και φλώρους και συχνά-πυκνά κατεβαίνουν για σπόρια και χώμα.

Γενικώς πάντως, μακάρι να ξέραμε χομπίστες εδώ στα μέρη μου για να αγοράζαμε ένα καναρινάκι. Απ'το petshop η αγορά είναι πάντα 50-50, γιατί αυτός που το'χει περισσότερα ξέρει για τα γατόσκυλα, παρά για τα ωδικά!

15. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 12 Ιουλ 2016
  16. Maria.

Maria. PB New Member

Να σας τον δείξω κιόλας τον νέα μας συγκάτοικο:
    Έχει την συνήθεια και μάλλον από περιέργεια πρέπει να είναι να τεντώνει το ανάστημά του για να δει καλύτερα (πεθαίνουμε στο γέλιο κάθε φορά που το κάνει):

17. efi

efi PB New Member

Χαχα! Σαν τον δικο μου μοιαζει! Να σας ζησει! Κ εμενα το κανει αυτο το "κορδωμα"!Σηκωνεται να δει καλυτερα! Εχει πλακα!

18. fragos

fragos PB Member

πολλη ωραιο το μικρο αλλα καλυτερα βγαλε την κουνια για να εχει περισσοτερο χωρο να πεταει.

19. Maria.

Maria. PB New Member

Φραγκίσκε το κλουβί είναι μικρό. Και η κούνια είναι η αγαπημένη του. Εκεί κάνει τα ακροβατικά του και φυσικά κουρνιάζει το βράδυ!

20. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Του εχεις πολλα μεσα στο κλουβι...
    Αφου ειναι μικρο πρεπει να αφαιρεσεις καμια πατηθρα τουλαχιστον..
    Αυτη που ειναι κατω απο την πρασινη πατηθρα δεν χρειαζεται π.χ.
    Αν θες βγαλε μια φωτο ολου του κλουβιου...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...