Τι μπορώ να κάνω για να φαει το σουπιοκοκκαλο;

Συζήτηση με θέμα Τι μπορώ να κάνω για να φαει το σουπιοκοκκαλο;, που ξεκίνησε από Θωμαις, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 7 Φεβ 2016.

1. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Γεια σας .Το καναρινακι που εχω δεν εχει ακουμπήσει το σουπιοκοκκαλο που του εχω βάλει εδώ και μια εβδομάδα!!Τι μπορώ να κάνω για να το φαει ;

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

3. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Ευχαριστω πολύ για το άρθρο ,είχα δοκιμάσει να το γυρίσω στο πλάι και δεν έγινε τίποτα απο εδώ και πέρα θα του το τρίβω πάνω απο την τροφή του γιατι τόσο καιρό ουτε που το εχει ακουμπήσει!!:):thumbsup:

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Πάντως μην αγχώνεσαι, έχω διαπιστώσει ότι ανά διαστήματα τα πουλιά το καταναλώνουν και άλλοτε πάλι όχι.

5. Δοκίμασε να βάλεις πραγματικό που θα ζητήσεις από τον ιχθυοπώλη σου, μερικές φορές το προτιμούν. Θέλει βράσιμο και λίγο ψήσιμο όμως...

6. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Ίσως να μην το έχει και ανάγκη ο οργανισμός του ,να νοιώθει πληρης με αυτά που του παρεχεις .Επίσης ως επι το πλείστον το καταναλώνουν με μανια, όταν νιωθουν οτι το χρειάζονται, περισσότερο τα θυληκα στην αναπαραγωγική περίοδο και πολύ λιγότερο τα αρσενικα.Γνώμη μου, μην αγχωνεσαι,αν χρειαστεί θα φάει.

7. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Ναι αλλα αυτο όσο περνάει ο καιρός δεν αλλοιώνεται;;

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν ξέρω για ποιο από τα δύο ρωτάς, του ψαρά ή του petshop, η απάντηση και για τα δύο είναι όχι.
    Του ψαρά πριν το βάλεις στο κλουβί, πρέπει απλά να έχεις φροντίσει να είναι εντελώς στεγνό.
    Αν με τον καιρό λερωθεί, μπορείς να το ξύσεις λίγο επιφανειακά.

9. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Απο το ψαραδικο θα τα βρασεις κανενα 20λεπτο σε νερο με ξυδι και μετα θα τα αφησεις αρκετες μερες να στεγνωσουν καλα, και υστερα θα τα βαλεις στα πουλια.
    Τα ετοιμα εχουν ηδη υποστει την καταλληλη επεξεργασια.

10. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

:)Εννοώ του pet shop .:thumbsup:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...