Τι μπορω να κανω εαν μεγαλωνει το ραμφος των lovebirds

Συζήτηση με θέμα Τι μπορω να κανω εαν μεγαλωνει το ραμφος των lovebirds, που ξεκίνησε από aoratos, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 17 Μαϊ 2009.

1. aoratos

aoratos PB New Member

Αγαποιτη Φιλη για σας,
    μενω μονιμα στο εξωτερικο και προσφατα αγορασα 2 ζευγαρια
    love birds που ειναι πολυ χαριτωμενα,θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας αν ξερατε να μου πειτε εκτος απο τον κτηνιατρο, τι μπορω εγω να κανω σε περιπτωση που μεγαλωνει υπερβολικα το ραμφος των πουλιων και υπαρχει ο κυνδινος να τρυπισουν το στηθος τους.
    Σας Ευχαριστω εκ των προτερων

2. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Να τους εχεις παντα την ειδικη πετρα για να ξυνουν το ραμφος τους

3. mariah

mariah PB Member

Και καλο ειναι επισης να τους παρεις και ξυλινα παιχνιδακια να ραμφιζουν σ'αυτα αλλα και να ασχολουνται!

4. niva2gr

niva2gr PB New Member

Πάντως και σε ακραίες περιπτώσεις που το ράμφος έχει μεγαλώσει πολύ και δεν "σώζεται" απο τις πέτρες και τα παιχνίδια κάποιος πτηνίατρος μπορεί να λιμάρει λίγο την άκρη.

5. anatoly

anatoly PB Member

Νομιζω οτι αυτο ακουγεται αρκετα σοβαρο! Ενα πουλι με τετοιο προβλημα μπορει να φαει;

Αν αντιμετωπιζεις κατι τετοιο νομιζω πρεπει αμεσα να τακτοποιηθει το ραμφος του πουλιου απο καποιον ειδικο κ μετα πετρα κ παιχνιδια

Βαλε αν μπορεις κ μια φωτο για να μπορεσουν κ τα πιο εμπειρα μελη να σου πουν τη γνωμη τους

6. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Όπως προαναφέρθηκε, μια πέτρα ασβεστίου, ή καποιο σουπιοκόκκαλο θα βοηθήσει να μείνει σε φυσιολογικές συνθήκες το ράμφος. Δυστηχώς δεν θα προλάβει να τρυπήσει το στήθος, αλλά θα πεθάνει απο ασιτία μιας και το πάνω ράμφος θα κλείσει με αποτέλεσμα το στόμα να μην ανοίγει.

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αόρατε η ερώτησή σου αφορά αληθινο περιστατικό ή είναι υποθετική σε περίπτωση που συμβεί να είσαι πρετοιμασμένος?

Ριξε μια ματια και εδω σε παρόμοια συζήτηση https://petbirds.gr/threads/8207/ όπως επίσης και σε αυτο το πολύ χρησιμο άρθρο https://petbirds.gr/articles/Ασθένεια-του-φτερώματος-και-του-ράμφους-pbfd.310/

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  8. aoratos

aoratos PB New Member

Η ερωτηση μου δεν αφορα αληθινο περιστατικο αλλιως θα ημουν ηδει στον Κτηνιατρο της περιοχης μου, αλλα εχω την εντυπωση οτι απο τα τεσσερα στο ενα το ραμφος ειναι λιγο μεγαλυτερο.
    Σας ευχαριστω παντως ολους σας.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...