Τι μπορει να σημαινει η γεννα σε ημιτελη και προχειρη φωλια?

Συζήτηση με θέμα Τι μπορει να σημαινει η γεννα σε ημιτελη και προχειρη φωλια?, που ξεκίνησε από kostasb, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Ιαν 2015.

1. kostasb

kostasb PB New Member

Σημερα μια απο τις καναρες μου γεννησε μετα απο προετοιμασια ενος μηνα το πρωτο της αυγο μεσα σε φωλια την οποια ειχε φτιαξει προχειρα και οχι ολοκληρωμενα εκ πρωτης οψεως.
    Τι μπορει να σημαινει αυτο? (Τον αρσενικο τον ειδα τουλαχιστον να την βατευει μια φορα).

2. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Ισως......πρωτάρα κανάρα.

Την επόμενη θα την φτιάξει καλύτερα.

3. patilas

patilas PB Member

Συμφωνώ μ τον Βασίλη..

4. kostasb

kostasb PB New Member

Nαι Βασιλη,οντως πρωταρα ειναι ξεχασα να το αναφερω.Αρα σε αυτη την περιπτωση κανω κατι εγω?

5. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Να την καμαρώνεις.

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Η απειρία του θηλυκού καναρινιού σε κάποιες περιπτώσεις μας εκπλήσσει με τις καταστάσεις που μπορεί να δημιουργήσει.
    Άλλες φορές παρακολουθούμε αυτές τις "καταστάσεις" και απλά χαμογελάμε και άλλες μας φέρνουν σε πολύ δύσκολη θέση και απώλειες των μικρών της φωλιάς.
    Δυστυχώς και στις δύο περιπτώσεις εμείς κρατάμε επικουρική στάση, με μικρές βοήθειες όπου μπορούμε παλεύοντας να αποφύγουμε τα χειρότερα και όπως φαντάζομαι ως τακτικός και βασικός επισκέπτης της σελίδας έχεις διαβάσει για τις Κανάρες που απορρίπτουν την εξωτερική φωλιά • PetBirds
    Υπάρχουν πολύ περισσότερα θαυμαστά .... που έχουν γραφτεί κατά καιρούς στο petbird, όπως η περίπτωση που Εφτιαξαν φωλιά στο πάτωμα • PetBirds ή Γιατί η κανάρα δεν κάθεται στη φωλιά; • PetBirds. Αν ψάξεις θα βρεις κι άλλα...
    Για τη δική σου περίπτωση θα σε συμβούλευα αν έχεις κάποια φωλιά έτοιμη φτιαγμένη (όποτε μπορούμε ας κρατάμε μια καθαρή φωλιά χτισμένη έτοιμη για κάθε περίπτωση) ή αν όχι να φτιάξεις μόνος σου. Θα πάρεις το υλικό και θα το τοποθετείς λίγο λίγο στη φωλιά..... και με ένα λεμόνι μεγάλο που θα το περιστρέφεις .... μέχρι να στερεωθεί καλά στη φωλιά. Ασφαλώς θα την αλλάξεις με αυτή που έχει "ετοιμάσει".
    Έτσι θα έχεις μια καλά (τουλάχιστο καλύτερη από αυτή που έφτιαξε) φωλιά, με βάθος για ασφάλεια και υλικό αρκετό να κρατήσει ζεστά αυγά και νεοσσούς.
    Υποψιάζομαι βέβαια πως δεν θα υπάρχει κανονική ροή "αυγών".... αλλά σε περίπτωση που συνεχιστεί θα είσαι καλύτερα προετοιμασμένος.

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Και φυσικά (ξέρω έχω καταντήσει γραφική) ποτέ δεν ξεχνάμε το ασβέστιο! Κόκκαλο σουπιάς, τσόφλι αυγού και σουσάμι! Εναλλακτικά υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νερό! ;)

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Yπάρχει υπόστρωμα , τσόχα , στην φωλιά ; Αν όχι ,πρέπει να τοποθετηθεί στο βάθος της φωλιάς και απο επάνω να τοποθετηθεί η όποια ΔΙΚΗ ΤΗΣ κατασκευή. Ετσι θα περιοριστούν οι πιθανότητες κάποιου ατυχήματος , χτυπήματος-τρυπήματος των αυγών.
    Υ.Γ Πάντως , για σωστά συμπεράσματα και για να μην κατηγορηθεί άδικα το θηλυκό, πρέπει α) να υπάρχει γνώση του πότε τοποθετήθηκε στην ζευγαρώστρα β) πότε τοποθετήθηκε το αρσενικό στην ζευγαρώστρα γ) τι σχέση υπήρξε μεταξύ τους αρχικά και στην συνέχεια δ) ποιά ήταν η συμπεριφορά της μητέρας της την ανάλογη περίοδο ε) αν υπήρξαν αλλαγές και ποιές στην φωτοπερίοδο στο χώρο της, το αμέσως προηγούμενο διάστημα στ) αν έγιναν δραστικές και απότομες αλλαγές στην προσφορά προσθέτων ή άλλων διατροφικών στοιχείων κ.λ.π

9. kostasb

kostasb PB New Member

Kυριε Μακη τα πουλια ηρθαν στην κατοχη μου υστερα απο αγορα που εκανα απο εκτροφεα πριν απο περιπου 2.5 μηνες.Και απαντω στα υπολοιπα ερωτηματα σας.Στην φωλια υπαρχει υποστρωμα.Τα πουλια τοποθετηθηκαν στην ζευγαρωστρα μαζι,αρχικα με τυφλο χωρισμα το οποιο στην πορεια βγηκε και εμεινε μονο το οπτικο.Η σχεση τους απο την στιγμη που βγηκε το τυφλο χωρισμα στην αρχη ηταν ουδετερη ενω με τον καιρο αρχισε να επιθυμει το ενα το αλλο.Απο τη στιγμη που το χωρισμα βγηκε τελειως δεν παρατηρησα καποια αρνητικη συμπεριφορα.Το ερωτημα Δ δεν το γνωριζω.Οσο αφορα τον φωτισμο οντως υπηρξε αποτομη μεταβολη του μιας και οταν τα πουλια ηρθαν στην εκτροφη μου μπηκαν απο φυσικη φωτοπεριοδο σε τεχνιτη (μεγαλυτερη)που ειχα εγω αυτο το διαστημα.Και επισης μπηκαν στο διατροφικο προγραμμα του πουλιου φρουτα,λαχανικα και μια υγρη πολυβιταμινη.Σας ευχαριστω που με βαζετε στα ενδοτερα "μυστικα" των πτηνων γιατι ολα αυτα ειναι κατι το οποιο δεν θα μου περνουσε ποτε απο το μυαλο οτι παιζουν ρολο για το προβλημα που περιεγραψα παραπανω.

Κυριε Γιαννη πιστευετε οτι η συγκεκριμενη προσπαθεια αναπαραγωγης θα ειναι και μη επιτυχημενη?

Αλικη υπαρχει παντα διαθεσιμο σουπιοκοκκαλο καθως και αυγοτροφη με τσοφλια αυγων και μετα το δευτερο αυγο βαζω λιγο υγρο ασβεστιο ενισχυτικα.

10. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όχι, ίσα ίσα... το ένα είναι ανεξάρτητο από το άλλο.
    Και μάλιστα συνεχώς λέμε... σε ζωντανούς οργανισμούς ... κανένας κανόνας.
    Μόνο ο χρόνος θα μας δείξει... και καλά θα κάνεις να συνεχίσεις να το βλέπεις ως κανονική και ολοκληρωμένη γέννα. Απλά μια υπόθεση ανέφερα πιο πολύ για να έχουμε συνέχεια στην εδώ συζήτηση.
    Το ίδιο εύκολα με αυτό που είπα μπορούμε να υποθέσουμε πως η φύση την αιφνιδίασε.... και δεν πρόλαβε να ετοιμαστεί λόγω απειρίας.
    Ο πάνσοφος ελληνικός λαός έχει και παροιμίες με παρόμοια περιστατικά... η έκφραση "έφτασε το αυγό στον κ*λο" νομίζω πως είναι απόλυτα εναρμονισμένη με την παρούσα κατάσταση.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...