Τι μου προτεινετε;

Συζήτηση με θέμα Τι μου προτεινετε;, που ξεκίνησε από zewasoftis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 23 Μαϊ 2008.

1. zewasoftis

zewasoftis PB New Member

καλησπέρα σε όλους.αποκτησα προσφατα μια ασπρη καναρα και σκεφτομαι να την ζευγαρωσω με καποιο αγριοπουλο.τι μου προτεινετε ωστε να εχω ενα ομορφο αποτελεσμα τοσο οπτικα οσο και σε θεμα φωνης?
    Ευχαριστώ

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

αμα εχεις εμπειρια απο αναπαραγωγες τοτε εγω θα σου προτεινανα την βαλεις με μια καρδερινα για να παρεις πολυ ομορφο υβριδιο(γνωμη μου)Αν δεν εχεις εμπειρια θα ειναι λιγο δυσκολο να πετυχεις αναπαραγωγη με τετοια πουλια γιατι η καρδερινα εχει σκουρα χρωματα και το καναρινι ειναι ασπρο και μαλλον η καρδερινα θα φοβατε το χρωμα της καναρας.

3. zewasoftis

zewasoftis PB New Member

εχω ζευγαρωσει στο παρελθον καρδερινοκαναρα αλλα με σκουρα καναρα.ειναι και λιγο μεγαλοσωμη αυτη και ασπρη και δυσκολευομαι να βρω με τι να την ζευγαρωσω.ειναι και λιγο αργα τωρα οποτε μετα το καναρινι τι θα ηταν πιο ευκολο να ζευγαρωσει μαζι της?μηπως ενα σκαρθι?

4. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Έχω λούγαρο με άσπρη κανάρα φέτος και δεν είχε κανένα πρόβλημα το λουγαράκι με το χρώμα. Αλλά και με τα υπόλοιπα ιθαγενή εξαρτάται από το πουλί και όχι τόσο από το είδος πιστεύω. Στις καρδερίνες η θηλυκιά διαλέγει τον αρσενικό οπότε αν ο αρσενικός σου ζευγαρώνει με κανάρα και είναι έτοιμος για ζευγάρωμα δεν νομίζω να έχεις κάποια ιδιαίτερα προβλήματα.

5. valantis1

valantis1 PB New Member

Ενας φιλος μου εβαλε ασπρη καναρα με φλωρο. Θα δω τα αποτελεσματα και θα σου πω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...