Τι μέγεθος κλούβας χρειάζομαι για τα πουλάκια μου;

Συζήτηση με θέμα Τι μέγεθος κλούβας χρειάζομαι για τα πουλάκια μου;, που ξεκίνησε από cristina elena, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή, Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 23 Φεβ 2015.

1. cristina elena

cristina elena PB New Member

Για 2gouldian, 2 star, 3 society και 2 ζεμπράκια τι διαστάσεις σε κλούβα να πάρω;

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Όλα μαζί θέλεις να τα βάλεις Κριστίνα;

3. cristina elena

Αυτό σκεφτόμουν. Είδα πως μόνο τα ζεμπράκια είναι λίγο επιθετικά... Έχω και ένα θέμα με το αρσενικό Star...

4. gianniskid

gianniskid PB New Member

Συνολο 9 πουλακια.θελεις ενα αρκετα μεγαλο κλουβι

5. cristina elena

Τι διαστάσεις;

6. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Θα σου πρότεινα ένα κλουβί 1,50 μετρα πλάτος και 50 εκατοστά ύψος. Με πατίστρες στις αντίθετες πλευρές του κλουβιού. Χωρίς φωλιές.

Αν το κλουβί θα είναι μικρότερο τότε τα ζεβρακια να τα κρατάς ξεχωριστά. Επίσης αν θέλεις να βάλεις φωλιές τότε μπορείς να αφήσεις ένα ζευγάρι star με ένα ζευγάρι Gouldians μαζί. Αλλα μην τα αφήσεις με Zebra και Bengos. Είναι πιο αλήτες αυτοί και ίσος θα στρεσάρουν τα πιο ταπεινά πουλια.

7. lazarou savvas

lazarou savvas PB New Member

Σαν αυτο που εχω στο προφιλ 4μχ4μχ2υψος καλο ειναι. θα ειναι ανετα

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Σε 4χ4χ2 και εγω θα ημουν ανετη που λεει ο λογος :D

9. cristina elena

Θα πρέπει να μετατρέψω ένα δωμάτιο... :)))

10. gianniskid

gianniskid PB New Member

ναι χερω πολυ ,και σε ενα 10χ20χ30 μετρα θα ηταν ανετα.οι διαστασεις της Πωλινα ειναι ιδανικες

11. YannisK

YannisK PB Known Member

9 πουλιά θα είναι άνετα σε μια κλούβα 1,2μx0,6μx0.6μ αλλά το σωστό μέγεθος εξαρτάται και από άλλους παράγοντες όπως άν υπάρχουν ζευγάρια, φωλιές ή κυρίαρχα πουλιά. Τότε οι διαστάσεις μεγαλώνουν κατά πολύ και πάμε σε κλούβα 2μx2μx1.5μ με πιθανότητα πάντα κάποιο απο τα πουλιά μας να είναι ακατάλληλο για κοινόβια ζωή/αναπαραγωγή. Συνεπώς για να πάρεις μια πιο ορθή απάντηση θα πρέπει να μας πεις αν τα πουλιά που ανφέρεις είναι ζευγάρια.

12. cristina elena

Ναι, ζευγάρια είναι.

13. YannisK

YannisK PB Known Member

Για 4 ζευγάρια διαφορετικών ειδών με σκοπό την αναπαραγωγή η άποψη μου είναι ότι χρειάζεται περισσότερος χώρος από μια κλούβα 1,2μx0,6μx0.6μ όπως έγραψα παραπάνω.
    Αν τώρα σκοπεύεις απλά να στεγάσεις τα ζευγάρια (χωρίς φωλιές δηλαδή), νομίζω ότι δεν είναι καλή ιδέα να τα βάλεις όλα μαζί. Είναι προτιμότερο να έχεις μία μικρή κλούβα μόνο για τα αρσενικά και μία μόνο για τα θηλυκά και να τα κρατάς ξεχωριστά!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...