Τι κλουβι ειναι καταλληλο για ενα budgie;

Συζήτηση με θέμα Τι κλουβι ειναι καταλληλο για ενα budgie;, που ξεκίνησε από Χαρηςbudgie13, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 17 Απρ 2016.

1. Χαρηςbudgie13

Χαρηςbudgie13 PB New Member

Γεια σας ! Αυτες τις μερες σκευτομαι να παρω ενα παπαγαλακι budgie. Θελω να μου πειτε τι κλουβι να παρω και να ειναι καταλληλο για ενα μονο budgie!
    00001173_250x250-300x300.jpg

Σκευτομαι να παρω το κλουβι που θα δειτε πανω

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μια χαρά είναι αυτό. Πλαϊνές πόρτες έχει; Επίσης αν οι πόρτες είναι συρταρωτές, θα πρέπει να τις ασφαλίζεις με κάτι, πχ μανταλάκι. Πρόσεχε, στρογγυλές πατήθρες, όχι κλαδωτές.
    Πουλάκι έχεις;
    Καλώς ήρθες κιόλας στην παρέα :)

3. Χαρηςbudgie13

Καλημερα Μαρια! Ναι εχω 4 καναρινια ! Το κλουβι νμζ εχει ανοιγμα για εξωτερικη φωλια, αν ειναι συρταρωτες και βεβαια θα τις ασφαλισω. Ευχαριστω πολυ!

4. maria p

Να σου ζήσουν τα καναρινάκια σου και με το καλό να πάρεις το μπάτζι σου!
    Ξέρεις στο λέω για τις πόρτες, γιατί τα παπαγαλάκια δεν είναι σαν τα καναρίνια, πειράζουν και παίζουν, είναι περίεργα και είναι εύκολο να αποδράσουν από ένα ελλιπώς ασφαλισμένο κλουβί. Είναι και πιο δυνατά σαν πουλιά.

5. Χαρηςbudgie13

Χαχα το ξερω εχω ενημερωθει . Να ρωτησω και κατι αλλο? Αν π.χ επαιρνα ενα lovebird θα ηταν χαρουμενο και μονο του ή θα χρειαζοταν και ενα ταιρι?

6. maria p

Μπορείς να πάρεις και μοναχικό lovebird μην ακούς τους μύθους. :)

7. Χαρηςbudgie13

Αμα παρω ενα budgie απο μικρη ηλικια θα μπορω να το βγαζω εξω απο το κλουβι του και να τρωει απο το χερι μου σωστα?

8. maria p

9. Χαρηςbudgie13

Ευχαριστω πολυ Μαρια! Θα το διαβασω! Ενα budgie περιπου 3-4 μηνων μπορει να εκπαιδευτει ή χρειαζεται να ειναι μικροτερο?

10. maria p

Για να φύγει από την φροντίδα των γονέων πρέπει να είναι τουλάχιστον 3μηνών όχι μικρότερο. Από κει και πέρα το παίρνεις άνετα.

11. Χαρηςbudgie13

Αα ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ! Καλη ημερα να χετε!

12. Χαρηςbudgie13

Καλησπερα ! Το παρακατω κλουβι ειναι καλο και ανετο για 1 budgie

Εχει διαστασεις 43 × 31× 56 cm

Συνημμένα Αρχεία:

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Χαρηςbudgie13 να μην ανοίγεις για τον ίδιο λόγο άλλα θέματα

14. maria p

To μήκος και το βάθος δεν μας κάνουν είναι πολύ μικρές διαστάσεις για μπάτζι. Θες 55Χ45 περίπου και ύψος γύρω στο 65-70 αλλά θα δεχόμασταν το 56 αν οι δύο άλλες διαστάσεις ήταν ικανοποιητικές.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...