Τι κελάηδημα είναι αυτό;

Συζήτηση με θέμα Τι κελάηδημα είναι αυτό;, που ξεκίνησε από Vkr, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 21 Νοε 2015.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ
Οι εκτροφείς του Timbrado σήμερα λόγω της μεγάλης δυνατότητας αυτού του πουλιού στο τραγούδι (αλλά και για εμπορικούς λόγους) έχουν σπάσει τη ράτσα σε... Ολόκληρο το Post
  1. Vkr

Vkr PB New Member

Καλησπέρα στο φόρουμ!

Ρε παιδιά, αυτό το τιμπράντο γιατί νομίζω ότι έχει φωνές καρδερίνας? Ειδικά στην αρχή της κάθε συλλαβής. Αν ναι, ανέχονται οι κριτές φωνές από άγρια?
    Πάντως μου αρέσει πολύ.

2. Best Answer:
    Post #296010 by ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ, 24 Νοε 2015
  3. George98

George98 PB Active Member

παράξενο... και εγω ακούω καρδερίνα ! για τους κριτές δεν ξέρω αλλά μου αρέσει πολύ αυτο το κελάηδημα !

4. Ψήφοι: 1
    Οι εκτροφείς του Timbrado σήμερα λόγω της μεγάλης δυνατότητας αυτού του πουλιού στο τραγούδι (αλλά και για εμπορικούς λόγους) έχουν σπάσει τη ράτσα σε τρεις γραμμές ανάλογα με τον τύπο του τραγουδιού.

Οι τρεις γραμμές είναι α) η Clasico (Classico) ή συνεχής, β) η Floreados (discontinuo) ή ασυνεχής και γ) η Intermidiate ή ημισυνεχής που βρίσκεται στο ενδιάμεσο της Clasico και της Floreado.To discontinuo εχει φωνες απο αγριο

5. Vkr

Vkr PB New Member

Γιώργο, αυτός ο εκτροφέας ασχολείται με classico και intermedio, όπως και εγώ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...