Τι κανετε με τα πουλια σας οταν πατε διακοπες;

Συζήτηση με θέμα Τι κανετε με τα πουλια σας οταν πατε διακοπες;, που ξεκίνησε από Γιώργος Ν., στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 7 Μαρ 2014.

1. Γιώργος Ν.

Γιώργος Ν. PB New Member

Παιδια εχω μια ερωτηση .Εσεις τι κανετε με τα πτηνα σας οταν αποφασιζεται να πατε για καποιες ημερες διακοπες ? Θα ηταν λαθος το καλοκαιρι να λειπω κ να αναθεσω το φαγητο το νερο κ τον καθαρισμο σε αλλο ατομο μεχρι να γυρισω ή καλυτερα να παρω τον παπαγαλο μαζι μου οταν παω διακοπες?

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αν αναθέσεις το καθήκον αυτό σε κάποιον, θα πρέπει από τώρα να προσπαθήσεις να εξοικειωθεί με το πουλάκι ενόσω θα είσαι παρών και βέβαια να ξέρεις πως το συμπαθεί , δεν το φοβάται και είναι ευσυνείδητο άτομο.
    Αν γίνεται να το πάρεις μαζί σου, είναι το καλύτερο. Τότε κατά την μεταφορά ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ειδικό κλουβί μεταφοράς ή να καλύψεις το υπάρχον κατά τα 3,5/4 για να μην τρομάξει, αλλά και να μην κρυώσει από τυχόν ρεύματα.

3. Markos tsiftelis

Markos tsiftelis PB New Member

Μια καλη ιδεα ειναι να του χαρισεις και εκεινου μερικες μερες διακοπων να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο αν εχεις ενα πουλι:)

4. Γιώργος Ν.

Γιώργος Ν. PB New Member

Λιγο δυσκολο το ατομο που θα κατσει μαζι του να το συνηθισει ,μονο φαγητο κ νερο θα του αλλαζει γιατι μονο εγω απ την οικογενεια προλαβαινω να περναω χρονο μαζι του (να το βγαζω εξω κλπ) .Υπαρχουν ειδικα κλουβια μεταφορας ? Ποια ειναι? Δεν εχω δει ποτε.

5. panos70

panos70 PB New Member

για ποσες μερες διακοπες λες οτι θα λειψεις;

6. Γιώργος Ν.

Γιώργος Ν. PB New Member

Μια εβδομαδα..

7. panos70

panos70 PB New Member

αστο με μπολικη τροφη και πολυ νερο το διπλασιο απο αυτο που θα πιει ,βαλε μεσα 5 μλ μυλοξιδο σε μια 200 ποτιστρα το νερο ετσι αντεχει 10 μερες ανετα,αυτο κανω εγω τοσα χρονια που φευγω διακοπες και ποτε δεν ειχα απωλεια καναρινιου

8. Γιώργος Ν.

Γιώργος Ν. PB New Member

Το νερο κ το φαγητο θα υπαρχει ατομο να το αλλαζει ετσι κ αλλιως ,απλως ρωτησα για το τι ειναι καλο για το πουλι γενικα..Αλλωστε δεν εχω πεσει κ με τα μουτρα πανω του ωστε να συνηθισει κ χωρις εμενα..

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αν έχει τροφή (σπόρους) και φρέσκο νερό δεν χρειάζεται κάτι άλλο, εφόσον πρόκειται για μία εβδομάδα.

10. Γιώργος Ν.

Γιώργος Ν. PB New Member

Αα ωραια γιατι δεν ηθελα να το βαλω το παγαλακι κ μεσα στο αμαξι για τοσες ωρες ταξιδι που θα κανω ..Ευχαριστω πολυ ..

11. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Κλουβί μεταφοράς .

12. Γιώργος Ν.

Γιώργος Ν. PB New Member

Μαλιστα ,ευχαριστω πολυ..

13. melagio80

melagio80 PB Member

Εγω παντως τους παιρνω μαζι μου και τους δυο εφοσων οι καιρικες συνθηκες το επιτρεπουν(δηλ εαν εδω στο χωριο δεν εχουμε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες). Και στους δυο μου παπαγαλους αρεσει πολυ το ταξιδι και το απολαμβανουν μαλιστα! Εαν βεβαια δε μπορω να τους εχω μαζι μου τοτε τους αφηνω στους γονεις μου οπου και ειναι εξικοιωμενοι μαζι τους.
    Ο παπαγαλος σου ειναι ημερος;

14. Γιώργος Ν.

Γιώργος Ν. PB New Member

Δεν εχουν περασει ακομη 2 μηνες που τον εχω.Καθε μερα προσπαθω οσο μπορω για να εξημερωθει .Eιναι 3 μηνων σχεδον τωρα .

15. melagio80

melagio80 PB Member

Τωρα αν σου πω μια ιστορια μου; Ειχα αγορασει εναν ringneck αγριο,δεν ηξερα ουτε ηλικια αλλα ειχα υποθεσει πως πρεπει να ηταν λιγοτερο απο 1 ετους. Δεν τον πλησιαζες καθολου. Ωσπου τον πηρα ταξιδι μαζι μου στο χωριο (για να τον βαλω κ τον βγαλω απο το καλαθακι μεταφορας μου εφυγε η ψυχη!) και απο τη στιγμη που γυρισαμε ηταν αλλο πουλι! Φτασαμε στο σημειο να καθεται πανω μου!
    (Τι παπαγαλο εχεις,μπατζι;)

16. Γιώργος Ν.

Γιώργος Ν. PB New Member

Lovebird .. Ενταξει εμενα δεν ειναι τοσο αγριος ,τον βγαζω καθημερινα εξω κ καθεται πανω μου, τον χαιδευω .Που και που ειναι λιγο επιθετικος γιατι φοβαται επειδη δεν με εχει συνηθισει εντελως ακομη .

17. Markos tsiftelis

Συμφωνω απολυτα παρτον μαζι σου και καντε παρεα διακοπες :)

18. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Tι διαφορετικό έκανες ? πως το εξηγείς ?

19. melagio80

melagio80 PB Member

Δε γνωριζω τι διαφορετικο εκανα και αν εκανα,αλλα απο τη στιγμη που τον πηρα μαζι μου εγινε αλλο πουλι. Με εμπιστευτηκε.

20. Markos tsiftelis

Ισως περασες περησοτερο χρονο μαζι του και ποιο χαλαρα και ετσι ηρθατε ποιο κοντα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...