Τι κανει ο παπαγάλος;

Συζήτηση με θέμα Τι κανει ο παπαγάλος;, που ξεκίνησε από xrisss, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 21 Απρ 2008.

1. xrisss

xrisss PB New Member

Γεια σας παιδιά!
    θα σας πω κάτι αλλά μην γελάσετε απλά θέλω να δω αν είναι φυσιολογικό.
    Εχω ένα κοκατιλ και δεν ξερω αν είναι αρσενικο η θυλικό. Τελοσ πάντων μια μέρα παρατήρισα οτι ο αγαπητός μου "Μήτσος" κουνίωταν στην κούνια του με μανία. Τελικά δεν κουνιώταν απλώς αλλά έκανε αυτό που κάνουν και τα σκυλάκια στο πόδι του αφεντικού τους.
    Τελικά μάλλον αρσενικός είναι και το ωραίο είναι οτι πτέπει να του ανεβάσω τα ξυλάκια για να το κάνει αυτό και αν του τα κατεβάσω φωνάζει στιν κούνια.
    Τελίκα μήπως κάτι δεν πάει καλά με αυτόν τον παπαγάλο?

2. Χριστιάνα

Χριστιάνα PB New Member

Χριστίνα μου δεν νομίζω πως ισχύει αυτό που νομίζεις. Απ΄ότι ξέρω τα πουλια στην ουσία ζευγαρώνουν από απόσταση δηλαδή δεν έρχονται σε στενή επαφή. Το "σπέρμα" εκφενδονίζεται κυριολεκτικά. Απλώς ο αρσενικός είναι καλός... σκοπευτής :))

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Χριστιαννα δεν εχεις δικιο νομιζω...;) η πραξη γινεται κανονικα οπως ολοι οι ενηλικες γνωριζουμε... :D

4. epo

epo PB New Member

χριστιανα θα συμφωνησω με τον ανεστη!
    πως το ξερεις αυτο που λες με τον ''εκσφενδονισμο''???

5. Ryu

Ryu PB New Member

για να το κανει αυτο ειναι αρσενικος.παρτου μια κοπελα γιατι στο τελος θα γεννηση η κουνια του!

6. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Να συμφωνήσω με τον Ανέστη και να συμπληρώσω οτι τα όργανα έρχονται μόνο σε επαφή. Δεν υπάρχει διείσδυση αλλά επαφή.

Φιλικά

7. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Paidia, o dikos mou Riki to kanei me ena ksero koukutsi mango...Kanei san trelos...den vlapti auto katholou...To mono prama pou proseksa ston diko mou einai oti auti ti stigmi allazei poli apotoma o xaraktiras tou...Arxizei na ormaei! Etimos na se faei auti ti stigmi! :)

8. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

τελικα ειδατε ολες σας οτι υπαρχουν αντρες !

9. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

οσο μενεουν μονα τους τα αρσενικα θα συνεχιζουν να το κανουν αλλα εχει παρατηρηθει οτι αμα ειναι πολυ καιρο μονα τους, τους γινεται συνηθεια και μετα και να υπαρχει και θηλυκια μεσα αυτοι δεν το κοβουν!

καντε το και μια μετακινηση στα γενικα παπαγαλων.

10. theo40gr

theo40gr PB New Member

ΩΡΕ ΣΕΙΣ...για ακουτε και τουτο
    εμενα ο πιπις μου χωνει την κεφαλα του αναμεσα σε δυο δακτυλα μου
    και την κουνα περα δοθε με μια απιστευτη συχνοτητα
    τι ναναι τουτο??

11. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Σαν συμπεριφορα δεν την εχω ακουσει ουτε εχω διαβασει κατι. Ισως καποιος αλλος να ξερει κατι γι αυτο.

Παντως εμενα μου φαινεται σαν να ειναι ενα δικο του παιχνιδι που το βρισκει πολυ διασκεδαστικο!

12. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Mipos etsi ksinetai???

13. theo40gr

theo40gr PB New Member

μπα...ενα διεστραμενο μυαλο..αλλα θα σκεφτοταν...ας ειναι

14. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

μπορει απλα να θελει χαδια η πολυ απλα να παιζει ετσι !

15. Liana

Liana PB New Member

Ο Γιάννος, ο παπαγάλος που είχα πριν, πήγαινε και κουνιόταν με μανία πάνω σ' ενα αρκουδάκι μου, και συγκεκριμένα στο αυτί του...χαχα :D

16. xrisss

xrisss PB New Member

βρε τι εχουμε παθει!
    ο καθενασ με το χαβα του και ολοι ειναι singles???

17. Χριστιάνα

Χριστιάνα PB New Member

Πάντως παιδιά πρώτη φορά ακούω κατι τέτοιο για πουλιά...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...