Τι θηλυκό θα ταίριαζε περισσότερο;

Συζήτηση με θέμα Τι θηλυκό θα ταίριαζε περισσότερο;, που ξεκίνησε από Εκηβόλος, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 3 Σεπ 2016.

1. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Σιγά σιγά, με τον ερχομό του φθινοπώρου όλο και περισσότερα καναρίνια θα είναι διαθέσιμα...
    Αν και είναι ακόμα νωρίς για ζευγαρώματα... τι θυληκό θα ταίριαζε περισσότερο στο Θανάση;
    rsz_220151219_094406.jpg

2. Stfns

Stfns PB Member

Ένα κοινό θηλυκό οποιουδήποτε χρώματος νομίζω πως θα ήταν ότι πρέπει για τον Θανασάκη σου!

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν μπορώ να δω καθαρά το καναρίνι σου, αλλά αν είναι κοινό καναρινάκι .... θα του ταίριαζε μια ανοιχτόχρωμη κανάρα .. να ξανοίξει λίγο το φτέρωμα.

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Οτιδήποτε μπορεί να ζευγαρώσει Αλέξανδρε. Δεν έχει σημασία αφού δεν χρειάζεται ν' ακολουθήσεις κάποιο πρότυπο.

5. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Θα μπορούσα, όμως, να επιλέξω κάτι όμοιο του αρσενικού προκειμένου να διατηρηθεί το χρώμα ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

6. Stfns

Stfns PB Member

Δεν είναι σίγουρο. Μπορεί ναι μπορεί και όχι.

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Στα κοινά καναρίνια η προσπάθειες να πετύχεις χρωματικά κάτι .... ξεπερνά τις πιθανότητες επιτυχίας του λόττο.

8. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Ενδιαφέρον:D!

9. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Τα λευκά καναρίνια πάντα αποτελούσαν μία από τις αδυναμίες μου...
    Οπότε δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με μία ολόλευκη κανάρα...

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

....κάποτε, έχοντας έναν ολόιδιο Θανασάκη και ζευγαρώνοντας τον με ένα ιδίου χρώματος θηλυκό, όλα τα μωρά τους (10 από δυο γέννες) βγήκαν πράσινα με κίτρινα καπελάκια ή στεφανάκια✩♡:D

11. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Με βάζεις πάλι σε σκέψεις για το χρώμα του θηλυκού...:p

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Δεν γνώριζα ούτε γνωρίζω από ''αυτά'', απλά μου άρεσε αυτό το χρώμα.
    Σε γενικές γραμμές όλα πράσινα βγήκαν με καπελάκια ή στεφανάκια και μερικά με κάποια κίτρινα σχέδια. Μου άρεσαν πολύ εκείνα τα πουλάκια:D

13. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Δεν αμφιβάλλω!:D

14. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Μια ολόλευκη κανάρα δεν είναι κοινό καναρίνι. Είναι λευκό υπολειπόμενο. Αν πάλι έχει μια κίτρινη γραμμή στο πλάι είναι λευκό κυρίαρχο. Υπάρχουν βέβαια και τα παρδαλά λευκά κοινά καναρίνια που είναι πανέμορφα.

15. ianos

ianos Daily Active Member

Αν ζευγαρώσεις Τιμπραντο αρχέγονου χρωματος, που ειναι παραπλήσιο με αυτό το πράσινο του δικού σου, με λευκό, τότε συχνά βγαίνουν πουλακια με απόχρωση γκρι - μπλέ. Βέβαια, ο δικός σου εχει κίτρινη βάση, αλλά αν πράγματι βρεις κανάρας ολόλευκη, μπορεί και να δεις αυτήν την απόχρωση που σου αναφέρω. Βάλε στο Ίντερνετ tibrando blue και θα δεις φωτό.

16. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Το δικό μου όμως είναι κοινό;

17. ianos

ianos Daily Active Member

Δεν ξερω, αν δεν σου εχει πει αυτός που σου το έδωσε οτι ειναι κάποιας ράτσας, μάλλον κοινό θα ειναι.

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν σ αρέσει ο πρασινοκίτρινος Θανάσης τότε να πάρεις μια κοινή καναρινίτσα που θα είναι και εκείνη πρασινοκίτρινη! Και πραγματικά θα εντυπωσιαστείς με το πόσο διαφορετικά θα βγουν τα μικρά (όπως λέει και η Σίσσυ)! Άλλα θα έχουν κίτρινο καπελάκι, άλλα θα είναι σαν πειρατές, άλλα θα γίνουν ίδια με τον μπαμπά τους! Για μένα μια πρασινοκίτρινη ή πράσινη ίδιο χρώμα με τον Θανάση θα ήταν ό,τι έπρεπε!!

Αν θες λευκά καναρίνια τότε πας σε κατηγορία καναρίνια χρώματος! ;)

19. George Kouth

George Kouth PB Member

Και εγώ συμφωνώ με τα λεγόμενα της Αλίκης, στην θέση σου θα προτιμούσα μια πράσινη ή πρασινοκίτρινη κοινή κανάρα, ώστε να κρατηθεί όσο μπορεί το πράσινο χρώμα και να βγει και μια ποικιλία χρωματιστών απογόνων! Θα μείνεις έκπληκτος με τα διαφορετικά χαρακτηριστικά ως προς το χρώμα των μικρών!:);)

20. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Μακάρι...:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...