Τι ζευγαρι παπαγαλους να πάρω;

Συζήτηση με θέμα Τι ζευγαρι παπαγαλους να πάρω;, που ξεκίνησε από mixalis20032015, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 21 Σεπ 2015.

1. mixalis20032015

mixalis20032015 PB New Member

γεια σας θα ηθελα να σας πω οτι σε λιγο καιρο (δεν ξερω ποσο) ισως φτιαξω μια κλουβα και μεσα σε αυτην να βαλω ενα ζευγαρι παπαγαλους για αναπαραγωγη τι ρατσα μου προτεινεται??? και επισης ποια ειναι η φθηνοτερη ρατσα ???

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μονο για αναπαραγωγη τα θελεις δηλαδη? Δε σκοπευεις να ασχοληθεις με εκπαιδευση?

Τα πιο φθηνα ειναι νομιζω τα budgie.

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Παρακολούθησε αν θέλεις αυτή τη συζήτηση, νομίζω πως είναι σχετική γιατί ψάχνετε πάνω κάτω τα ίδια πράγματα.

4. Φθηνότερη σαφέστατα τα budgie

Τα κοκατίλ είναι πολύ καλά μιας και έχεις ένα ήδη αλλά και επειδή είναι πολύ φυλόξενα πουλιά και αγαπησιάρικα.
    Εάν θες κάτι άλλο μεσαίου μεγέθους πάει ringneck, quaker, rosella κ.α.

Υπάρχουν και πιο μικρά όπως τα parrotlet που θα σου πει καλύτερα η Σύση.

Κατά 'τάλα υπάρχουν και μεγάλα είδη όπως οι μακάο, οι κακατούα... αλλά δεν νομίζω πως θές τόσο μεγάλα.

Κάνε όμως τη δική σου έρευνα και πες μας.

5. mixalis20032015

ισως καποια τα εκπεδευσω καλυτερη ρατσα για εκεδευση αμα γνωριζετε?

6. Για εκπαίδευση όλα καλά είναι (καλύτερα μεσαίου μεγέθους) αρκεί να τα πάρεις από μικρά περίπου 6 μηνών.
    Για μεγάλα είδη απαραίτητα από μωρά.

7. Myra

Δεν ειναι τι γνωριζουμε εμεις. Ειναι τι θελεις εσυ. Και τι χρονο και λεφτα διαθετεις. Διαβασε καποια ειδη παπαγαλων, ετσι κ αλλιως εμεις επιλεγουμε για εμας.. Εσυ επιλεγεις για εσενα και να περασεις χρονο απο τη ζωη σου με γλυκα πλασματακια.
    https://petbirds.gr/articles/category/Είδη-Ράτσες-Παπαγάλων.10/

8. DimasYiannis

DimasYiannis PB New Member

Φίλε Μιχάλη,προσανατολισου ποια ράτσα σε εμπνέει περισσότερο και ψαξου εκεί.
    Κάθε ράτσα έχει τη χάρη της.
    Αν έχεις όρεξη και χρόνο,πολλά μπορείς να κάνεις,με διάφορα πουλάκια.
    Να είναι σωστά αγορασμένα,και υγιεί πάνω από όλα!

9. mixalis20032015

δηλαδη σε περιπτωση που εσεις θα κανατε αναπαραγωγη παπαγαλων ποια ρατσα θα διαλεγατε?αναμεσα στα lovebird,parrotlet,budgie ή cockatiel?

σε ευχαριστω myra για το site

εγω ειμαι αναμεσα σε αυτα τα παπγαλακια μιας και μου αρεσουν ολα

10. Myra

Απαντωντας για τον εαυτο μου... Βασικα για αναπαραγωγη κανενα. Τουλαχιστον σε καμια περιπτωση δεν ξεκιναω με τετοιο σκεπτικο. Απο κει και περα, θα διαβαζα τα παντα που αφορουν σε αυτο που προσανατολιζομαι και μετα θα εψαχνα πτηνα. Και μην ξεχνας καθε ρατσα εχει ιδιαιτεροτητες, και καποιες απαιτουν ιδιαιτερη ενασχοληση, και επισημαινω και το χρηματικο της υποθεσης.

ΠΧ. Εμενα παντα ονειρο μου ηταν ο Γκριζος αφρικανικος. Υπολογιζοντας τα και διαβαζοντας πολυ, δεν ειμαι ακομα ετοιμη. Αυτο εννοω, ψαξου λιγακι.

11. mixalis20032015

σας ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερων σας ;)

12. fox

fox PB New Member

Μιχάλη καλησπέρα και από μένα είμαι και εγώ νέος στο forum αυτό και το σίγουρο είναι όσο ζεις μαθαίνεις
    βέβαια είχα παπαγάλους και αλλά ζωάκια πριν μπω εδώ και ίσως άργησα γιατί θα προλάβαινα λάθη η θα είχα καλύτερη καθοδήγηση και δεν θα έχανα και χρόνο σε εκπαίδευση από ανθρώπους που έχουν μεγάλη εμπειρία, γνώση και πολλά χρόνια ασχολίας σε διάφορα είδει πουλιών.

Ποτέ όμως δεν είναι αργά

η γνώμη μου είναι να πάρεις κάτι για το οποίο να ξέρεις τι ζητάς από αυτό διάβασε για αυτά τα πουλιά μάθε και σε αυτό που θα σου έρθει πιο κοντά στα θέλω σου αποφασίζεις σύμφωνα πάντα και με την οικονομική σου κατάσταση ;)

13. mixalis20032015

σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

παιδια οταν λεω να κανω αναπαραγωγη δεν περιμενω παπαγαλακια για να περνω λεφτα αλλα γτ αγαπαω τα παπαγαλακια και εχω κολησει μαζι τους μιας και μαζι μου κολησε και ο πατερας μου :)

14. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι εύκολο να κολλήσουμε όλοι σε τέτοια όμορφα πουλιά, σε τόσο εντυπωσιακές από κάθε άποψη στιγμές (κυρίως στην αναπαραγωγή)
    Χρονικά (σε διάρκεια) πιστοί όμως παραμένουμε... μόνο όσοι τα αγαπάμε...

15. mixalis20032015

αυτο ειναι το μονο σιγουρο

16. theodr

theodr PB Member

Μεγάλη προσοχή στα υλικά που θα κατασκευάσεις την κλούβα. Να αποφύγεις το ξύλο. Μπορεί να είναι οικονομικό αλλά ειναι το καλύτερο υλικό για να κάνουν παρτυ τα παράσιτα.

Καλή συνέχεια με όποιο είδος παπαγάλου επιλέξεις να ασχοληθείς.

17. mixalis20032015

σε ευχαριστω theodr κοιταξε λεω να περικυκλωσω με συρματοπλαγμα ενα κοματι του κηπου μου αλλα το κακο ειναι οτι ειναι διπλα στην πορτα και περνανε συνεχως γυφτοι και φοβαμαι μην μου τους κλεψουν και επισης το περικυκλωμενο κομματι του θα κανω τα παπγαλακια θα ειναι διπλα στην μαντρα τους που ειναι ευκολο παλι να τα κλεψουν ετσι λεω να παρουμε μια πλαστικη ντουλαπα στην οποια θα βγαλουμε τα φυλλα της και θα την κλεισουμε με συρματοπλαγμα και να ειναι μεσα στην ντουλαπα(απο αυτες του εξωτερικου χωρου) καλη η σκεψη τι λετε?

18. Myra

Και πως θα φτιαξεις τη ντουλαπα εσωτερικα ωστε να σκαρφλωνουν,

Εννοειται οχι κοντα σε προσβασιμο μερος απο κανεναν εξωτερικο..εννοειται.

19. mixalis20032015

Ισως βαλω κατι τετοιο για να καθονται

Συνημμένα Αρχεία:

20. Myra

Οτιδηποτε αλλο που αφορα την κλουβα και τις λεπτομερειες της, μπορεις να ανοιξεις θεμα στις ιδιοκατασκευες. Εδω ας μεινουμε στο ζευγαρι που θα επιλεξεις.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...