Τι ειναι τα καναρινια τυπου;

Συζήτηση με θέμα Τι ειναι τα καναρινια τυπου;, που ξεκίνησε από antonis1996, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 14 Σεπ 2009.

1. antonis1996

antonis1996 PB New Member

τα καναρινια φωνης ειναι πολυ καλα στο να τραγουδανε,τα καναρινια χρωματος εχουν ωραια χρωματα οπως κοκκινο κ.τ.λ τα καναρινια τυπου τι ειναι;;

2. fragos

fragos PB Member

κοιτα αυτον τον πινακα απο τον κ.Μακη

Συνημμένα Αρχεία:

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

--Με λίγες εικόνες για καλύτερη κατανόηση.!
    Είναι καναρίνια που δημιουργούν εντύπωση με τον σωματότυπό τους
    και διαγωνίζονται με κριτήριο μόνον την θέση ,το παράστημα,την εξωτερική τους εμφάνηση και εικόνα.
    Τέτοια είναι τα ΓΚΛΟΣΤΕΡ,ΝΟΡΙΤΣ,ΚΑΜΠΟΥΡΙΚΑ,ΦΡΙΖΕ,κ.λ.π κ.λ.π κ.λ.π και ένας μεγάλος ακόμα αριθμός.

Συνημμένα Αρχεία:

4. antonis1996

μπορειτε να καταλαβεται αν το καναρινι μου ειναι τυπου,χρωματος η φωνης;

Συνημμένα Αρχεία:

5. fragos

fragos PB Member

το καναρινι σου ειναι κοινο οποτε δεν ανηκει σε καμια απο της παραπανω κατηγοριες.

6. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

-Χρωματος δεν ειναι με τιποτα
    -Για τυπου δε φερνει σε κατι προφανες.Ισως να ειναι fancy αλλα τετοια φωτογραφια που τραβηξες αδερφε μου...
    -Για φωνης δε μοιαζει με τιποτα αλλα ενα καναρινι για να πεις οτι ανηκει σε φωνης πρεπει να το ακουσεις.Μαλινουα και χαρζ μονο απο την εμφανιση δεν ειναι δε ξερω αν τα Tibranos τετοια χρωματα.Καποιος εκτροφεας τιμπρανο θα βοηθουσε

Εγω κατα 99,99% για παρδαλο καναρινι το βλεπω

Δε μπορω να καταλαβω ομως τι λογικη που εχεται οι περισσοτεροι.Πρωτα αγοραζεται και μετα ψαχνεται μηπως αγορασατε ρατσας?Αν ηθελες ρατσα ας ψαχνοσουνα λιγο πρωτου αγορασεις.Αλλα αν ειναι κοινο τι εγινε θα το φροντιζεις λιγοτερο?θα το αγαπας λιγοτερο?

7. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Λες όσοι έχουν καναρίνια ή οποιοδήποτε ζώο να το αγαπάνε και να το φροντίζουν μόνο και μόνο επειδή είναι ράτσα?:rolleyes:

8. mariannita22

mariannita22 PB New Member

Μη το λέτε παρδαλό το καημένο! Και εμένα ολόιδιο είναι και είναι κούκλος - κούκλα! Δεν ξέρω τί είναι ακόμα...

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό που λέω εγώ προσωπικά είναι ότι αυτοί που ασχολούνται αποκλειστικά με μια συγκεκριμένη ράτσα, το κάνουν έπειτα από προσωπική επιλογή με συγκεκριμένα κριτήρια. Η επιλογή αυτή βασίζεται καταρχήν σε κάποιες βασικές γνώσεις γύρω από τα είδη των καναρινιών, τα χαρακτηριστικά της κάθε ράτσας και τις απαιτήσεις τους. Γνωρίζοντας όλα αυτά, μπορεί κανείς να καταλήξει σε μια επιλογή που τον αντιπροσωπεύει, τον ευχαριστεί και τον γεμίζει περισσότερο, μετατρέποντας έτσι την ενασχόλησή του με τη φροντίδα των πουλιών σε μια ευχάριστη και δημιουργική περιπέτεια, μέσα από την οποία προσπαθει να γνωρίσει σε βάθος το είδος με το οποίο έχει επιλέξει να ασχολείται.

10. manos74

manos74 PB New Member

γιατι να μην το λενε παρδαλο ρε μαριαννιτα αφου αυτα τα χροματα παρδαλα τα λενε δεν το βριζουνε ουτε του μιωνουνε την προσοπικοτιτα παντος οπος το βλεπω και εγω για ενα κοινο καναρινι μου φαινετε

11. antonis1996

ευχαριστω για ολες τις απαντησεις!

12. BanOr

BanOr PB New Member

Χωρις να εχω διαβασει τα προηγουμενα posts,τα καναρινια τυπου ειναι αυτα που διανεμουν εφημεριδες (τυπος)
    :p

13. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αλήθεια τώρα που ευθυμήσαμε μου ήρθε στο μυαλό εκείνο το ωραίο του Μπερναρντ Σω.
    "Για να πουλήσει κανείς πνεύμα πρέπει πριν απ' όλα, να διαθέτει".

14. GreenRed

GreenRed PB New Member

Ευθυμίας συνέχεια: Βάσει του μαθηματικού λογισμού ισχύει το αντιθετοαντίστροφο του επίσης

15. dimitris

dimitris PB New Member

δεν μας γλυτωσαν ουτε τα σχολεια .
    καντε χιουμορ .
    και απο το χερακι να τα παρεις και να τους τα λες , αυτοι τιποτα .
    τι αλλο μπορουμε να κανουμε ?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...