Τι ειναι οι ασπρες ψειρες;

Συζήτηση με θέμα Τι ειναι οι ασπρες ψειρες;, που ξεκίνησε από basilis.fotoudes, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 20 Ιουλ 2015.

1. basilis.fotoudes

basilis.fotoudes PB New Member

Οι ασπρες ψειρες τι ειναι; βρηκα εχθες ειναι μικροσκοπικες μολις που διακρινονται τις ειδα στο χερι μου αφου επιασα κανα δυο θηλυκα...ειναι ακαρεα των φτερων;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πολύ πιθανόν να έχεις κάνει σωστή "διάγνωση" ...
    Οι παρασιτικές ψείρες δεν ζουν πάνω στο πτηνό αλλά στις εσοχές κοντά σ' αυτό.
    Από τη στιγμή που τις εντόπισες καλό είναι να πάρεις αντιπαρασιτικό spray και να ρίξεις.... Φρόντισε όμως να τραβήξεις μια δυο φωτογραφίες αυτά τα παράσιτα με όσο το δυνατό πιο κοντινή και μεγάλη ανάλυση διαθέτεις. Και πιο καλή βοήθεια θα βρεις αλλά και εμείς θα έχουμε καλύτερη ενημέρωση.

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ πάντως προσωπικά για άσπρες ψείρες δε ξέρω... ξέρω μόνο τις κόκκινες και τις μαύρες.. διορθώστε με αν κάνω λάθος! Και αυτές οι άσπρες από τι τρέφονται??

4. misalouris

Έχεις δίκιο Αλίκη αυτές είναι οι κοινότυπες και περισσότερο γνωστές μορφές παρασιτισμού στα πτηνά.
    Υπάρχουν όμως όπως θα διαβάσεις αρκετά ακόμη που μπορούν να παρασιτούν τρεφόμενα από το φτέρωμα, από το δέρμα ακόμη και από τα κεράτινα μέρη του πτηνού.
    wing louse 02.jpg
    Η περιγραφή του Βασίλη με έβαλε σε σκέψεις .... γι' αυτό ζήτησα φωτογραφίες (αν μπορεί) με μεγάλη ανάλυση.... γιατί έχω στο νου μου τη wing louse των πουλιών που είναι άλλο παρασιτικό είδος και όχι ψείρα (mite). Τα άλλα δύο της φωτογραφίας είναι τα τσιμπούρια (Tick) και οι ψύλλοι (Flea)
    mite louse.jpg
    Με το ψάξιμο ... ακόμη και τυχαία .... μπορεί να βγούμε ελαφρά σοφότεροι από μια κατάσταση.
    wing louse.jpg
    πηγή... πηγή ... πηγή

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Σαφής, πλήρης και όπως πάντα κατανοητός! Σ ευχαριστούμε Μίσα !!!! :D

6. YannisK

YannisK PB Known Member

Γιάννη έχω κάποιες ενστάσεις σχετικά με την μετάφραση:

louse = ψείρα
    mite - άκαρι

7. misalouris

Έχεις δίκιο... Γιάννη....

8. basilis.fotoudes

παιδια σημερα θα προσπαθησω να βγαλω φωτο απο τις ασπρες μικροσκοπικες ψειρες..βρηκα σημερα να περπατανε στα χαρτινα σακια της τροφης...πρωτη φορα βλεπω τετοιες να ξερετε το σεβιτρεν δεν τις κανει τιποτα μονο το φροντλαιν...σημερα αγορασα κι ενα αντιπαρασιτικο χωρου να ψεκασω το fendona το οποιο δεν βλαπτει ανθρωπους και οικοσιτα ζωα. Δηλαδη ψεκαζεις σημεια και τοιχους οχι πανω στα πουλια φυσικα και δεν χρειαζεται να παρεις τα πουλια απο το χωρο..θα ψεκασω και θα σας πω αποτελεσματα γιατι τα εχω "παρει" ασχημα!!!

9. misalouris

Προσοχή να μην πάνε οι τροφές αυτές στα πουλιά...

10. basilis.fotoudes

Ψεκασα τα παντα πεταξα τα σακια που ειχαν ψειρες ασπρες και εβαλα την τροφη σε πλαστικους κουβαδες που κλεινουν με καπακι...απο οτι ειδα, οσο προσεκτικα μπορουσα, η τροφη δεν ειχε μεσα ψειρες.. Αυριο θα ελεγξω τους κουβαδες μεσα για να σιγουρευτω..αν βρω ψειρα θα την πεταξω την υπολοιπη τροφη..

11. basilis.fotoudes

Τελικα η ψειρα ηταν στις τροφες..βρηκα μεσα στους κλειστους κουβαδες ασπρες ψειρες που προσπαθουσαν να βγουν και το καπακι απο μεσα ηταν γεματο...να συμπερανω οτι προηλθαν απο τις τροφες στο σακι που πηρα; μαλλον ετσι νομιζω.

Στα κλουβια που ειχα βρει και ψεκασα χθες σημερα δεν ειχε τιποτε..

12. misalouris

Πετάς από κάθε δοχείο την συγκεκριμένη τροφή..... αποφεύγεις να αγοράζεις χύμα τροφές και προμηθεύεσαι συσκευασμένη και φρέσκια προσέχοντας την ημερομηνία λήξης που είναι πάνω στη συσκευασία.
    Αν έχεις διάθεση για περισσότερο ενημέρωση διαβάζεις για https://petbirds.gr/threads/Βρηκα-μαμουνια-στην-τροφη-καναρινιων-τι-να-κανω.22779/.

13. basilis.fotoudes

Δεν ηταν χυμα μισα ηταν σε σακι συσκευασμενη χαρτινο..τωρα τι να πω...απλα ξερω απο που την πηρα και θα αποφυγω να ξαναπαρω!!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...