Τι ειναι αυτο το φτερνισμα που κανει;

Συζήτηση με θέμα Τι ειναι αυτο το φτερνισμα που κανει;, που ξεκίνησε από k0uLiS, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 27 Αυγ 2014.

1. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Πριν απο λιγη ωρα την ειχα εξω,την εβαλα μεσα και αρχισε να κανει αυτο (βιντεο)

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Στην αρχη του βιντεο, τρωει κατι? Ενα συνεχομενο φτερνισμα ειδα στο τελος του βιντεο. Το κανει ακομη?

3. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Στην αρχη ηταν εντονο τωρα το κανει που και που..Οταν ετρωγε το επαθε μαλλον του εδωσα νερο αλλα δεν αλλαξε κατι..

4. Φοίβος

Μπορει να ειναι σκονη απο την τροφη ή και κατι να κολλησε στο λαιμο του ή να πηγε σε λαθος οδο. Καλα δειχνει παντως. Εγω θα το εβγαζα να πεταξει λιγο να ανασανει γρηγοτερα και θα το ξαναβλεπα.

5. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Οταν τρωει την πιανει αυτο μηπως της εχει μεινει τιποτα στον λαιμο ?

6. Φοίβος

Καθε φορα που τρωει? Ποτε το παρατηρησες αυτο πρωτη φορα?

7. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Εχει μιση ωρα που ξεκινησε να το κανει..Τωρα το πιανει μονο οταν τρωει

το εβγαλα πεταξε αρκετα δεν δειχνει να αλλαξε κατι ...Παντως δεν φαινεται να το ενοχλει και πολυ δεν αλλαξε κατι στην συμπεριφορα του γενικα αλλα μην δημιουργηθει θεμα αργοτερα αυτο με φοβιζει

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν μου φαίνεται για φτέρνισμα αυτός ο ήχος :confused:

9. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Και μενα γιατι δεν φτερνιζοταν πιο πριν και τωρα το κανει ανα καποια χρονικα διαστηματα..

10. Φοίβος

Εμενα εξακολουθει να μου φαινεται σαν φτερνισμα. Δες κι αυτο ετσι δεν κανει και το δικο σου?

Τα κοκατιλ παραγουν αρκετη σκονη φτερων και μπορει αυτο να το ενοχλει σε συνδυασμο με ξερη ατμοσφαιρα ή να εχει σφηνωσει φτερακι ή σκονη στο ρουθουνι του. Σημερα πως ειναι?

Αν ανησυχεις καλυτερα να το πας σε εναν κτηνιατρο. Ειδικα αν βγαζει μυξουλα σαν να υγραινονται τα ρουθουνια του τοτε το πηγαινεις αμεσα. Ελπιζω να εχεις βρει καποιον για ωρα αναγκης οπως λεγαμε, μετα απο το περασμενο συμβαν.

11. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Σημερα ειναι μια χαρα...Το βραδι περιπου μεχρι τις 1 το εκανε μετα ηρεμησε.Ετσι ακριβως εκανε οπως στο βιντεο...Την εβαλα να κανει και μπανιο να καθαρισει το ραμφος δεν ξερω αν εκανε δουλεια το θεμα ειναι οτι σταματησε..Απλα ηταν εντονο στην αρχη και τρομαξα λιγακι.Εχω βρει πτηνιατρο εδω στην Στουτγκαρδη ειναι μεν λιγο μακρια αλλα τι να κανω...Καποια στιγμη θελω να την παω για εξετασεις προληπτικα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...