Τι ειναι αυτα μεσα στη τροφη τους;

Συζήτηση με θέμα Τι ειναι αυτα μεσα στη τροφη τους;, που ξεκίνησε από vic, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 20 Σεπ 2009.

1. vic

vic PB New Member

Στη τροφη των μπατζι αν εχετε προσεξει εχει καποια κοματακια κοκκινα, πρασινα και κιτρινα.
    Τι ειναι αυτα;?
    Οσες φορες τα βλεπω δεν τα τρωνε.

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ποια τροφή παίρνεις;

3. manos74

manos74 PB New Member

πιθανον να ειναι κοματια απο αποξυραμενα φρουτα

4. Ladonna

Ladonna PB New Member

πόσο μεγάλα είναι ? μήπως έχει χρωματιστά pellets μέσα? γιατί εμένα έχει (και δεν τα τρώει :p )

5. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Μάλλον η τροφή είναι από την Versele-Laga και έχει αυτές τις κροκέτες που λένε στην Versele VAM.

VAM= Vitamines Aminoksea Mineral (Ixnostixeia)

6. vic

vic PB New Member

Αυτο εδω ειναι το εχω βαλει σε 1 μπουκαλι.

Συνημμένα Αρχεία:

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Βίκυ μας ενδιαφέρει η μάρκα για να μπορέσουμε να σου πούμε τι είναι.

8. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Και γω αυτήν παίρνω αλλά ούτε εμένα τα τρώνε...

9. ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ

ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ PB New Member

καλησπερα ,πιθανον η τροφη πρεπει να ειναι χυμα.αυτα τα χρωματιστα που εχουν λενε πως ειναι βιταμινες κοκκινη κιτρινη και πρασινη αναλογα αλλα δεν ξερω αν ισχυει πραγματικα αυτο

10. kwnstantina

Και γω αυτό νομίζω...

11. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο. Μολις έλεγξα την τροφή των καναρινιών μου της εταιρειας που αναφερει ο Αλέξανδρος και εχει μεσα αντιστοιχα τετοιες κροκέτες, ενώ σε ιδια συσκευασια που αγοραζα πριν απο λιγο καιρό, δεν περιείχε τετοιες κροκέτες αλλα καποιες σαν μικρές μπαλιτσες σε κυπαρισι,μπορντώ και καφε χρωμα τις οποιες τα καναρινια δεν αγγιζαν. Το ιδιο συμβαινει και με την τροφη των μπατζι μου.

Παρατηρω στα πετ σοπ που πηγαινω και πουλανε χυμα τροφη για καναρινια και παπαγαλάκια οτι εμπεριέχουν τετοια κροκετακια( κιτρινα , πρασινα, κόκκινα) και τα ονομαζουν φρουτα αποξηραμενα.:confused:

12. ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ

ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ PB New Member

και εγω την τροφη που αγοραζω τησ Versele-Laga εχει μεσα μπαλιτσες

13. kwnstantina

Δηλαδή άμα είναι η χύμα τροφή είναι φρούτα αποξηραμένα?

14. ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ

ΛΑΚΗΣ ΚΟΥ PB New Member

κατα την γνωμη μου δεν πιστευω οτι ειναι αποξηραμενα φρουτα αλλα συστατικα οπως οι βιταμινες οι χυμα που ειναι μεσα στη ζαχαρη

15. kwnstantina

Σιγουρα δεν είναι αποξηραμένα φρούτα... Τίποτα βλακείες θα είναι που τα πουλάνε για φρούτα ή βιταμίνες...

16. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αυτα ειναι οι αποκαλουμενες "βιταμινες" απλα ειναι συμπιεσμενες!

Συνηθως ειναι στα χυμα σακουλακια!

*Αυτα τα χρωματιστα τα εχει και η τροφη της Prestige(Versege Laga) το τσουβαλι ομως,αυτο που εχουν οι πετσοπαδες που το πουλανε σε χυμα!

17. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Εγω παντως βρήκα τετοιους κίτρινους , πράσινους και κόκκινους κόκκους και σε συσκευασμένη τροφή του 1 κιλού της ιδιας εταιρείας για καναρινια.:)

18. Steliospir

Steliospir PB New Member

ειναι ακτι σαν βιταμινη...

19. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Μαλλον εννοεις το σακουλακι που εχει απεξω ενα κιτρινο κι ενα κοκκινο καναρινακι;;Αυτην δεν την εχω παρει ποτε για να ξερω αν εχει μεσα αυτα τα κλασσικα χρωματακια!

Στην Premium εχει αυτα:

*Ουτε τα δικα μου τα τρωνε...

20. vic

vic PB New Member

Ειναι παπαγαλινη με παπαγαλινη μαζι και πιστευω οτι ειναι αποξηραμενα φρουτα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...