Τι ειναι αρσενικο ή θηλυκο το παπαγαλακι μου;

Συζήτηση με θέμα Τι ειναι αρσενικο ή θηλυκο το παπαγαλακι μου;, που ξεκίνησε από Bukon, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 10 Ιουλ 2016.

maria p
Best Answer maria p, 10 Ιουλ 2016
Αρσενικό και πανέμορφο φτου φτου , πολύ ιδιαίτερο, να σου ζήσει!!!:) Να το φροντίζεις σαν τα μάτια σου, γι αυτό κράτησε και τον οδηγό φροντίδας... Ολόκληρο το Post
  1. Bukon

Bukon PB New Member

Γεια σας εχω ενα παπαγαλακι μπατζι που εχει μπλε ανοιχτο χαλινο. Τι ειναι αρσενικο ή θηλυκο;

2. Best Answer:
    Post #338223 by maria p, 10 Ιουλ 2016
  3. Bukon

Bukon PB New Member

Δεν ξερω πως να στελνω φωτο.

4. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 5 Νοε 2016
  5. Γεια σου και καλος ηρθες στο πετβιρδς το παπαγαλακι σου απο οτι το περιγραφης μπορει να ειναι και αρσενικο και θηλτκο ειναι αναλογα το χρωμα ποσο σκουρο η ανοιχτο ειναι γιατι τα αρσενικα εχου μπλε μυτη αλλα τα θηλυκα που εινα περιπου 7,5-8 μηνων εχουν καπος μπλε μυτη οποτε οντος θελει φοτο και επισης απαντα και της ερωτησεις της μαριας;)

6. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Καλώς ήρθες στην πανέμορφη παρέα μας.
    Περιμένουμε με ανυπομονησία να μας γνωρίσεις τα φιλαράκια σου :)

--------

Αν έχει γαλάζιο ράμφος σημαίνει ή ότι είναι πολύ μικρό σε ηλικία ή ότι είναι θηλυκό και απλά τελείωσε η περίοδος αναπαραγωγής του.
    Πες μας πόσο καιρό το έχεις κλπ για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και φυσικά μια φωτιγραφια θα βοηθούσε :)

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  7. Bukon

Bukon PB New Member

Αυτο ειναι το παπαγαλακι μου.Το εχω κοντα εναν χρόνο.Στο petshop μου το πουλισαν για αρσενικο.Τωρα περιμενω να μου πιτε κι εσεισγιατ θελω να παρω αλλο ενα για ζευγαρι.Περιμενω να μου λισετε την απορια.

Max.jpg

Μαρια πωσ το βλεπεισ ειναι μεγαλω ειμαι ώριμο.

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 10 Ιουλ 2016
  8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ψήφοι: 1
    Αρσενικό και πανέμορφο φτου φτου , πολύ ιδιαίτερο, να σου ζήσει!!!:)
    Να το φροντίζεις σαν τα μάτια σου, γι αυτό κράτησε και τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων να ανατρέχεις στα άρθρα του από καιρού εις καιρόν.

maria p, 10 Ιουλ 2016
    Best Answer
  9. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Αρσενικότατος! Να τον χαίρεσαι τον παλίκαρο!

10. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τα κατάφερες τελικά να ανεβάσεις έστω και μικρή την φωτογραφία.
    Όμορφο το φιλαράκι σου.

11. maria p

Δυστυχώς δεν μπορούμε να πούμε ηλικία, όπως το βλέπεις κι εσύ, φαίνεται ένα νεαρό και υγιές πουλάκι.
    Όταν το πήρες είχε το ίδιο χρώμα ο χαλινός; Ερώτηση, για να καταλάβουμε τι ηλικία είχε όταν το αγόρασες.
    Αν σκοπεύεις να πάρεις άλλο, μην ξεχάσεις την καραντίνα, μην ενώσεις τα πουλιά κατ' ευθείαν και ρισκάρεις τον κούκλο σου.

12. Πολυ ομορφος αρσενικος και μεταλαξη σαν τον δικο μου:p

13. ilie mp

Είναι πραγματικά πολύ όμορφος!!!!!
    Πτου πτου να συ ζήσει ο κουκλος σου :)

14. Bukon

Bukon PB New Member

Δηλαδή αμαπαρω παπαγαλακι θα πρεπει να το εχω για 6 εβδο.αδες χωρια;

15. misalouris

Κάθε νέο πουλί που θα έρθει για παρέα στα παλιά πρέπει για σαράντα μέρες να μπαίνει καραντίνα...
    Διαφορετικά κινδυνεύουν όλα.

16. Bukon

Bukon PB New Member

Ευχαριστω πολυ. Υπαρχει περιπτωση να χρειαστεί να μινει κι αλλο;;

17. misalouris

Δεν κατάλαβα τι ρωτάς... αν θέλεις εξήγησε όσο μπορείς καλύτερα.

18. ilie mp

Αν -χτυπά ξυλο- είναι άρρωστο το άλλο τότε εννοείται.
    Αυτή είναι και η έννοια της καραντίνας.
    Μετα την καραντίνα όμως δεν θα τα βαλεις αμέσως στο ίδιο κλουβι, θα τα φερνεις σιγά σιγά πιο κοντά για να συνηθίσουν το ένα το άλλο.

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Μα τι ζωγραφιά είναι αυτή?? Να τον χαίρεσαι!! Απλά ενημερωτικά στο λέω, αν του πάρεις ζευγάρι και είναι άγριο πουλάκι θα αγριέψει και ο δικός σου. Γι αυτό προτίμησε από εκτροφέα ή από ιδιώτη ώστε η νέα σας παρέα να είναι ήμερη και να μην αγριέψουν και τα 2 ! ;)

20. maria p

Στον οδηγό φροντίδας παπαγάλων που σου έδωσα εχθές, έχει και προτεινόμενα άρθρα για την διατροφή γενικότερα, που πρέπει εκτός από τους συσκευασμένους σπόρους, την αυγοτροφή σπιτική ή εμπορίου, το σουπιοκόκκαλο που είναι πάγια, να δίνεις επίσης χόρτα, λαχανικά και φρούτα εποχής καθώς και κεχρί -millet σε τσαμπιά.
    Αυτό είναι που πρέπει να σε απασχολεί διαχρονικά, γιατί από την σωστή διατροφή εξαρτάται η υγεία των πουλιών μας.
    Τώρα για τις μικροδιαφορές την περίοδο αναπαραγωγής και ανατροφής των νεοσσών, έχουμε πολύ καιρό μπροστά μας να τα συζητήσουμε. Δεν είναι σημαντικές οι διαφορές μην σε απασχολεί προς τον παρόν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...