Τι ειδους ταίστρα χρησιμοποιειτε στα παπαγαλακια σας;

Συζήτηση με θέμα Τι ειδους ταίστρα χρησιμοποιειτε στα παπαγαλακια σας;, που ξεκίνησε από steliosagk, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 17 Αυγ 2009.

1. steliosagk

steliosagk PB New Member

Καλησπερα...

θα ηθελα να ρωτησω τι ταίστρα χρησιμοποιειτε στα παπαγαλακια σας. (συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για cockatiel, αλλά φανταζομαι ειναι το ιδιο πραγμα για ολα)

Ξερω οτι μια λυση ειναι ενα μπωλ στο εσωτερικο του κλουβιου, αλλά προσωπικα θα ηθελα κατι εξωτερικο για λογους υγιεινης...
    Καπου εδω διαβασα οτι δεν πρεπει να ειναι πλαστικες οι ταιστρες.

Περιμενω τη γνωμη σας...

2. niva2gr

niva2gr PB New Member

Εγώ χρησιμοποιώ εσωτερικές ανοιχτές ταΐστρες. Βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη, και αν έχουν τοποθετηθεί σωστά οι πατήθρες δεν υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης του φαγητού απο τις κοτσιλιές των πουλιών. Απο την άλλη μεριά οι εξωτερικές ταϊστρες που έχω βρει είναι κατάλληλες μόνο για πουλιά σε μέγεθος Budgie.

Χρησιμοποιώ καί πλαστικές καί μεταλλικές ταϊστρες. Οι πλαστικές ήταν μαζί με τα κλουβιά και τις μεταλλικές τις αγόρασα συμπληρωματικά. Καί τα δύο είδη μιά χαρά μου φαίνονται.

3. steliosagk

steliosagk PB New Member

Τις εσωτερικες τις εχεις στον πατο του κλουβιου;;;

4. niva2gr

niva2gr PB New Member

Όχι.
    Οι πλαστικές μπαίνουν απο τις ειδικές εισόδους του κλουβιού και τις μεταλλικές τις κρεμάω απο τα κάγκελα με τα γαντζάκια τους.

5. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

και εγω εσωτερικες τα'ι'στρες χρησημοποιω (μεταλικες)

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Μια απ' τα ίδια κι εγώ. Χρησιμοποιώ εσωτερικές ταΐστρες και δοχεία νερού. Όπως προείπε και η Μαρία (niva2gr) έχουν γαντζάκια και μπορείς και τις κρεμάς, δεν τις βάζεις στον πάτο του κλουβιού. ;)

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι απ' τη culpret.gr...

Συνημμένα Αρχεία:

• 38003.jpg
      38003.jpg
      File size:
      32,5 KB
      Προβολές:
      76
    • 38006.jpg
      38006.jpg
      File size:
      21,5 KB
      Προβολές: