Τι ειδος υλικου χρησιμοποιουμε για φωλια;

Συζήτηση με θέμα Τι ειδος υλικου χρησιμοποιουμε για φωλια;, που ξεκίνησε από electrical, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 6 Μαρ 2016.

1. electrical

electrical PB New Member

Τι ειδος υλικου χρησιμοποιουμε για φωλια.Βλεπω πολλους να χρησιμοποιουν κατι σαν κομματια απο τριχια.Πως το ζηταμε εαν φυσικα υπαρχει στα Pet-Shop

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

3. TheBigL

TheBigL PB Member

Εγώ έδωσα το sisal fibre juta cotton το οποίο είναι λινάτσα και βαμβάκι αν δεν κάνω λάθος.Αν και ότι ήθελε το κουβάλαγε στην φωλιά να σου πω την αλήθεια αυτό το βαμβάκι δεν το είδα να είναι τόσο βολικό.Αν και κοίταγα από μακριά είδα το βαμβάκι δύσκολα το βγάζανε από το στόμα.

4. alicedros

alicedros PB Supporter

5. electrical

electrical PB New Member

Ειναι καλυτερο απο την τριχα;. Οσο το άλλο με την κλωστη απο τσουβαλια το οποιο το εχω δει εδω στο Forum σε καποιες φωτογραφιες ειναι κατι το οποιο το χρησιμοποιουν καποιοι δεν πουλιετε φανταζομαι, αλλα το ετοιμαζουν οι ιδιοι για τα ζευγαρια τους.Δεν ξερω εαν αξιζει

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Για μένα όχι. Χρόνια παιδεύομαι με το υλικό αυτό και δεν το αλλάζω με κανένα άλλο.

Εξαρτάται πως το κρίνεις. Για μένα αξίζει κάθε κόστος και κόπο. Για άλλους όχι.

7. electrical

electrical PB New Member

Αναφερεσε στην κλωστη
    Αναφερεσαι στην κλωστη απο τα τσουβαλια η στην λινατσα

8. misalouris

Για όλα τα υλικά...
    Θεωρώ πως η τρίχα είναι πολύ καλύτερη .... ειδικά στο χρονικό διάστημα της δικής μου εκτροφής.
    Ζεστό σαν υλικό, αδιάβροχο, μονωτικό και διευκολύνει στην προστασία της φωλιάς από τα παράσιτα.

9. electrical

electrical PB New Member

Επειδη βαζω χρονια την τριχα και βλεποντας φωλιες με κλωστες απο τσουβαλια σκεφτηκα μηπως υπαρχει κατι πιο καινουργιο γιαυτο εκανα αυτην την ερωτηση.Ευχαριστω για την ενημερωση

10. misalouris

Έχει πολλά υλικά ...
    Μην σε παρασύρουν οι "παραξενιές" μου... δοκίμασε και κάποιο άλλο.

11. George98

George98 PB Active Member

εγω φέτος που ασχολήθηκα πρώτη φορά με τα καναρίνια έρωσα στα πουλιά βαμβάκι απο αυτό που έχουμε στο σπίτι και νημα για πλέξιμο που πήρα απο την γιαγιά μου :D
    κάτι σαν αυτό :
    η φωλιά μοιάζει πολύ καλή, τώρα η πορεία θα δείξει αν είναι και λειτουργική...

δείτε την :
    20160310_154125.jpg

12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν σε πήρε στο κυνήγι η γιαγιά σου;

13. George98

χαχαχαχα όχι ευτυχώς :p

14. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Γιωργο το νημα πλεξιματος το εβαλες αυτουσιο ή το μαδησες πρωτα? Δε μπλεκεται στα ποδια τους?

15. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε του εμποριου καθως και λινατσα τσουβαλι το οποιο το κοβουμε σε μικρες τριχουλες.
    Μπορουμε επισης να χρησιμοποιησουμε και τριχες απο κατσικια οι οποιες θελουν επεξεργασια πρωτα βρασιμο σε ζεστο νερο στεγνωμα στο ηλιο κλπ.
    Υπαρχει πολλοι τροποι εξυπνοι και φτηνοι

16. George98

Πήρα περίπου 2 μέτρα και το έκοψα σε κομματάκια των 10 εκ περίπου και δεν είχαν κανένα πρόβλημα

17. misalouris

Γιώργο από εμπειρία. Μεγάλο μήκος = σίγουρο πρόβλημα.
    Τρία τέσσερα εκατοστά νομίζω πως είναι αρκετό.

18. George98

Εγω ευτυχώς δεν είχα πρόβλημα γιατί τα κομματάκια έμεναν ίσια και δεν μπερδευόταν, θα το έχω υπόψη μου για την επόμενη γέννα :thumbsup:

19. Dimitrispsaris

Dimitrispsaris PB New Member

Λινατσα με βαμβακι εχουν στα pet shop

Μοιραστείτε

Φόρτωση...