Τι είναι το κοκατίλ μου, αρσενικό ή θηλυκό;

Συζήτηση με θέμα Τι είναι το κοκατίλ μου, αρσενικό ή θηλυκό;, που ξεκίνησε από Φαμπιο, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 25 Φεβ 2009.

1. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ας καταληξω επιτελους στο ονομα του κοκατιλ μου...:D
    Ο πετσοπας που μου το πουλησε απο μωρο επιμενει στο θηλυκο,αλλα εχω αμφιβολιες με αυτα που διαβαζω!Ειστε οι μονοι που εμπιστευομαι και περιμενω με αγωνια τη γνωματευση σας;))
    Ευχαριστω..
    Υ.Γ.:Στην πρωτη φωτο τριβεται πανω στο δαχτυλο και στο χειριστηριο.Σιγουρα ειναι σεξουαλικο...αλλα τι φυλο συμπεριφερεται ετσι?

Συνημμένα Αρχεία:

2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

αρσενικο ειναι...

3. ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ

ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ PB New Member

συμφωνω με τον αγγελο ειναι αρσενικο.

4. niva2gr

niva2gr PB New Member

Και εμένα για αρσενικό μου φαίνεται, και μάλιστα πολύ "καθαρό" δείγμα. Αλλά αφήνω τους ειδικούς εδώ για να εκφράσουν μιά πιο σωστή γνώμη.

5. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

και φενετε και νεαρο σε ηλικια...απο το κιτρινο-μαυρο πουπουλο που ακομα δεν εχει αλλαξει στην ουρα...;))

6. vasileia

vasileia PB New Member

κ'γω για αρσενικό το βλέπω,τα ξεχωρίζω απο το πρόσωπο,τα αρσενικά έχουν καθαρό κίτρινο ενω τα θυληκά έχουν γριζαριζμένο, ξέρω οτι τα θυληκά είναι ακρηβότερα γι'αυτό πολλοί πουλάνε τα αρσενικά για θυληκά,δεν ξέρω αν υσχύει στη συγκεκρημένη περήπτωση όμως.Ελπίζω να σε βοήθησα

7. Yasmin

Yasmin PB Member

Εδώ καλά καλά δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν οι petshopάδες το φύλο. Εγώ δεν έχω ξανακούσει ότι τα θηλυκά είναι ακριβώτερα. Οι διαφορετικοί τύποι-χρωμματισμοί όμως, ναι! Πάντως το δικό μου που είναι και θηλυκό, 35€ το πήρα...

8. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Σας ευχαριστω πολυ ολους!
    Και το ονομα αυτου:pΟΥΛΗΣ!:D

9. vasileia

vasileia PB New Member

το δικό μου αρσενικό το πήρα 35 αλλά μου είπε οτι τα θυληκά τα πουλάει 40 γιατι αναπαράγωντε κιόλας:cool:

10. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ναι Αγγελε εχεις δικιο!Ειναι 8 μηνων;))
    Εγω το αγορασα 100ευρω γιατι ηταν 2 μηνων και ημερο ταισμενο στο χερι.

11. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Χωρίς αρσενικό αναπαράγωνται;;; Φαινόμενα. Κι εγώ που νομίζα ότι τα ζευγάρια αναπαράγωνται.
    Sorry για το off topic αλλά δεν άντεξα να μην σχολιάσω τον πετσοπά.

12. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Βασιλη απο ορισμενους "επαγγελματιες" οτι θες ακους και μη χειροτερα...

13. vasileia

vasileia PB New Member

εννοεί οτι αν έχεις 2-3 αρσενικά κ 1 θυληκό θα έχεις λίγα μωρά ενω με 2-3 θυληκά κ 1 αρσενικό θα εχεις περρισότερα

14. Yasmin

Yasmin PB Member

Αν και με αναπαραγωγή δεν γνωρίζω πολλά νομίζω ότι τα ζευγάρια δεν εναλάσονται ειδικά στα παπαγαλοειδή...:rolleyes:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...