Τι είδος lovebird είναι;

Συζήτηση με θέμα Τι είδος lovebird είναι;, που ξεκίνησε από ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 13 Οκτ 2009.

1. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ PB New Member

Εχω 2 LOVEBIRDS και θελω τη βοηθεια σας για το ειδος.Το ενα ειναι σιγουρα fischer(το κιτρινο) για το ασπρο ομως δεν ειμαι σιγουρη.

Συνημμένα Αρχεία:

• 1.jpg
      1.jpg
      File size:
      96,3 KB
      Προβολές:
      199
    • 2.jpg
      2.jpg
      File size:
      32 KB
      Προβολές:
      159
  2. ΘΕΜΗΣ

ΘΕΜΗΣ PB New Member

απο ο,τι ξερω ειναι albino fischer... διορθωστε με αν κανω λαθος...

3. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Δεν ξερω. Τα ματακια του ειναι μαυρα παντος.

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Eχει δικιο η Κωνσταντινα. Δεν ειναι albino αυτο το πουλι. Κατα την αποψη μου ειναι ενα light blue pastel fischer's Lovebird.

5. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Θελω να παρω ενα θυλικο να ζευγαρωσω την ανοιξη το ενα απο τα 2. Πρεπει να ειναι ακριβως το ιδιο χρωμα?

6. rania koko

rania koko PB New Member

θα συμφωνησω με το φοιβο για το ειδοσ..δεσ και σ αυτη τη σελιδα ΠΑΠΑΓΑΛΟΙ Lovebird εσυ που το βλεπεισ απο κοντα μπορει να καταλαβεισ καλυτερα..
    τωρα αν πρεπει να ειναι ιδιο χρωμα,νομιζω πωσ απλα πρεπει να ειναι ιδιο ειδοσ.π.χ masked,fischer κτλ,αλλα δεν παιρνω και ορκο.αν ειναι διαφορετικο,βγαινουν υβριδια-κατι για το οποιο θα βρεισ πολλεσ πληροφοριεσ στην αναζητηση..:)

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Και το μπλε και το κιτρινο ειναι 2 πανεμορφα fischer's Lovebird.

Το χρωμα του ταιριου δεν παιζει κανεναν ρολο αρκει να ειναι κι αυτο fischer.

8. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Ευχαριστω Φωτη!
    Αν δηλαδη ζευγαρωσω το κιτρινο με θηλυκο χρωματος οπως το δευτερο μου δεν υπαρχει προβλημα?!

9. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Οχι κανενα.Εκτος κι αν εσυ θελεις να πετυχεις καποιον συγκεκριμενο χρωματισμο.Το κιτρινοπρασινο που εχεις στην θεση σου αθ το ζευγαρωνα με ενα θηλυκο ιδιου χρωματος μιας και εχει καταπληκτικο χρωμα.

Στο Π.Φ σε ενα πετ σοπ εχει 2 λαβ ακριβως ιδια με τα δικα σου.Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου πμ να σου πω που ειναι.

10. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Θα παω την αλλη εβδομαδα εκει που συζηταμε για τα parottlet να δω.Αν δεν βρω κατι θα σου πω. Ευχαριστω πολυ!

11. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Μια ερωτηση ακομα:
    Αυτα που εχω καλως ή κακως εχουν συννηθισει να κοιμουνται μεσα σε ξυλινη φωλια.Θα πρεπει να τη βγαλω για να μηζευγαρωνουν οταν θα ειναι πια ζευγαρι?

12. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Kωνσταντινα απ' οτι καταλαβαινω εχεις την εντυπωση οτι τα πουλια σου ειναι και τα 2 αρσενικα.Εισαι σιγουρη γι αυτο?Οταν τους εβαζες φωλια τους εδινες υλικο?

13. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Τους εδινα υλικο γιατι δεν ηξερα ακομα.Δεν εκαναν φωλια, και απο τα κοκαλακια της λεκανης αλλα και απο τη συμπεριφορα του "αυτοζευγαρωματος" και των 2, το σιγουρεψα...:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...