Τι είδος πουλί ειναί;

Συζήτηση με θέμα Τι είδος πουλί ειναί;, που ξεκίνησε από Christos Kara, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 16 Μαρ 2016.

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
  1. Christos Kara

Christos Kara PB New Member

ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ...
    rsz_1rsz_20160316_125501.jpg
    rsz_20160316_125507.jpg rsz_20160316_125418.jpg

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτό το πουλάκι πως βρέθηκε μες το κλουβί αυτό??

3. Christos Kara

Christos Kara PB New Member

ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΛΥΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΚΑΙ Η ΠΟΡΤΑ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΧΤΗ ΓΙΑΤΙ ΜΑΓΚΩΝΕΙ ΚΑΙ ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΞΩ ... ΒΓΑΙΝΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΜΕΣΑ ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ..ΞΑΝΑ ΒΓΑΙΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΚΟΜΗ ΜΕΣΑ..ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΝΕΡΟ ....ΑΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΒΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΛΑΚΙ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝ

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αχ αυτά τα πουλιά! Δεν προλαβαίνεις να ανοίξεις την πόρτα του κλουβιού και τσουπ, χώνονται μέσα.

Ως πρώτη ενέργεια, άνοιξε και πάλι την πόρτα και περίμενε περίπου μισή ώρα. Αν δεν έχει φύγει, άνοιξε ένα καινούριο θέμα στο φόρουμ Γενικές συζητήσεις για πουλιά, για να σου δώσουμε οδηγίες για την απελευθέρωση του.

Στα φόρουμ των ιθαγενών, δεν έχεις πλέον πρόσβαση. Η βοήθεια που χρειάζεται το πουλάκι μπορεί να σου παρασχεθεί και από το φόρουμ των γενικών συζητήσεων για τα πουλιά.

Υ.Γ. τα επόμενα μηνύματα γράψτα με πεζούς χαρακτήρες για να μπορέσουν να δημοσιευθούν.

5. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Και όχι μόνο χωνονται μέσα Σταύρο, αλλά έχοντας την πόρτα ανοιχτή κάθονται τρώνε, πίνουν και στο τέλος ρίχνουν και έναν ύπνο μέσα στο κλουβί.

6. billoss1

billoss1 PB New Member

εχω παθει πλακα!τι ειδος σπουργιτιου ειναι αυτο?

7. Nontas

Nontas PB New Member

Μπορεί να είναι διασταύρωση σπουργιτιού με καναρίνι και να το έχει σκάσει από κλουβί...

8. billoss1

billoss1 PB New Member

δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοια διασταυρωση

9. George98

George98 PB Active Member

Δεν ξέρω τι πουλί είναι αλλά απο τον τρόπο που κάθετε στην ταΐστρα μοιάζει να μην έχει ξαναμπεί και πολλές φορές σε κλουβί... o_O επίσης το κλουβί δεν δείχνει φρέσκοπλυμένο... o_O

υπάρχει

10. boukefalas

boukefalas PB New Member

Μοιαζει με τετοιο(σε ποια περιοχη βρεθηκε?)

http://prntscr.com/ag1g1f

ειναι αρσενικο μαλλον και καλο ειναι να αφεθει αυτη την περιοδο ζευγαρωνουν ισως εχει οικογενεια αν ειναι αγριο (η ελλειψη τροφης ισως το οδηγησε εκει)

11. George98

George98 PB Active Member

μπράβο ! τέτοιο πρέπει να είναι :thumbsup:

12. kostas karderines

kostas karderines PB New Member

Παιδιά τσιχλονι είναι!Δεν νομίζω ότι υπάρχει περιπτώσει τσιχλονι να μπήκε από μόνο του στο κλουβί,είναι από τα πιο άγρια και φοβιτσιαρικα πουλάκια!

13. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Πρόκειται για ένα άγριο ιθαγενες πουλί που η θέση του είναι να ζει ελεύθερο στην φύση. Ίσως δεν το γνωρίζεις αλλά η κατοχή του θεωρείται αξιοποινη πράξη .Για να μην υποστεις τις συνέπειες του νόμου σε περίπτωση καταγγελίας ,άφησε το ελεύθερο να ζήσει καθώς δεν αποτελεί πουλί συντροφιάς .

14. Stfns

Stfns PB Member

Ωραία ιστορία αλλά δεν με πείθει...Τα καναρίνια μας που έχουν γεννηθεί στην αιχμαλωσία θεωρώντας το κλουβί φυσικό τους περιβάλλον και δέχονται τις περιποιήσεις μας, αν τους αφήσεις την πόρτα ανοιχτή θα φύγουν. Πως μπορεί λοιπόν ένα άγριο πουλί να μπήκε από μόνο του στο κλουβί και να άραξε κιόλας;

15. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ο Χρήστος δεν μπορεί να απαντήσει στο συγκεκριμένο θέμα. Δυστυχώς από αμέλεια μου ξέχασα να το κλείσω μετά την απαγόρευση της πρόσβασης του στα φόρουμ των ιθαγενών.

Το θέμα πρέπει να κλείσει εδώ.

Μοιραστείτε

Κατάσταση Θέματος:
Κλειστό.
Φόρτωση...