Τι γνώμη έχετε για τους σπόρους υγείας;

Συζήτηση με θέμα Τι γνώμη έχετε για τους σπόρους υγείας;, που ξεκίνησε από Θωμαις, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 29 Ιαν 2016.

1. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Γεια σας .Εχθές που πήγα στο pet shop μου πρότειναν να αγοράσω σπόρους υγείας και πήρα μερικούς για να δω αν τους τρώει το παπαγαλάκι μου και όντως τους έφαγε .Εσεις τι γνώμη έχετε για τους σπόρους υγείας;;:):thumbsdown:

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τι σπόρους πήρες;

3. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Πήρα ένα μείγμα (όχι το βασικό)με σπόρους έλατου απ'οτι μου είπε ,σπόρους καρότου ,καμελινα ,παπαρούνα ,αγκάθι .....Δεν θυμάμαι κάτι άλλο !!

4. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Συμπληρωματικά είναι μια χαρά . Μην τους φοβάσαι. Η ποικιλία πάντοτε είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Τη σωστή διατροφή και την πρόσληψη περισσότερων βιταμινών και ιχνοστοιχείων .

5. Sissy

Sissy PB Senior Member

Συνήθως αυτοί οι σπόροι είναι συσκευασμένοι ή τους αγοράζουμε χύμα;

6. ianos

ianos Daily Active Member

Αυτο είναι που με προβληματίζει κι εμένα: δλδ, εφόσον δεν είναι συσκευασμενοι, αλλα σε τσουβάλια η σε σακουλάκια, δεν φέρουν τον κίνδυνο να μεταφέρουν λοιμογόνους παράγοντες;

7. maria p

Κι εμένα με απασχολεί αυτό. Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε;

8. ianos

ianos Daily Active Member

Η αλήθεια είναι οτι είχα τολμήσει και είχα αγοράσει μεγάλες ποσότητες διαφόρων σπόρων απο την Κτηνιατρική, οι οποίοι ήταν σε σακουλάκια, με τους οποίους έφτιαχνα τα μίγματα των πουλιων, αναλόγως την εποχή. Επειδή όμως με ανησυχούσε και το γεγονός οτι ήταν χύμα, οχι βέβαια σε ανοιχτό τσουβάλι, αλλα δεν ήξερα και τις συνθήκες συντήρησης τους, τους συντηρούσα στο ψυγείο. Για ένα έτος λοιπόν τους χρησιμοποίησα, και κανένα πουλάκι δεν έπαθε τιποτα. Οποτε προφανώς δεν ήταν μολυσμένοι.
    Απο την άλλη πλευρά, ποτέ δε μου εχει φυτρώσει σπόρος απο την τροφή Μανιτόμπα best premium που χρησιμοποιώ, παρά το οτι την άδειαζα στον κήπο του εξοχικού μου 3 ολόκληρους μήνες, ποτίζοντας μάλιστα. Η βλαστικότητα λοιπόν αυτών των σπόρων είναι μηδενική, προφανώς λόγω αποστείρωσης τους. Αλλα αυτο δε θέτει κι ένα θέμα θρεπτικότητας επισης;

9. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Ήταν μέσα σε έναν ας τον πούμε πλαστικό τενεκέ αλλα κλειστό με καπάκι.πάντως που έδωσα στο παπαγαλάκι μου έχει τρελαθεί :)ενώ το καναρίνι ούτε που το άγγιξε !!:(

10. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

σχετικά με τους ''σπόρους υγείας'' ..μία απορία: τι παραπάνω μπορούν να προσφέρουν στα πουλάκια μας,πέραν του καλού μείγματος(πάντα συσκευασμένο) που προσφέρουμε; μήπως τα οδηγήσει και σε άρνηση της βασικής τροφής,αν είναι ιδιαιτέρως ελκυστικά;

11. Paianas

Eάν το κατάστημα που αγοράζουμε τηρεί κάποιους κανόνες αποθήκευσης και δεν είναι κι αυτό ΄΄χύμα΄΄, έχουμε τον ίδιο κίνδυνο όπως με οποιοδήποτε άλλο μείγμα σπόρων. Δεν μπορεί ποτέ κανείς να είναι σίγουρος, αλλά δεν μπορούμε και να μην αγοράζουμε τίποτα με το φόβο ότι έχουν αναπτυχθεί μύκητες. Προσωπικά επειδή τους χρησιμοποιούσα και στις καρδερίνες δεν έτυχε να αντιμετωπίσω πρόβλημα. Η επιλογή της χύμα τροφής, έγκειται στην απόφαση του καθενός. Το συσκευασμένο είναι καλύτερο, αλλά όλα τα πετς ανοίγουν τσουβάλια και πουλάνε ανά μικροποσότητες γιατί έτσι κερδίζουν περισσότερο. Αυτό δε σημαίνει ότι όλα τα ανοιχτά τσουβάλια εμπεριέχουν κίνδυνο. Εξαρτάται πάντοτε από την αποθήκευση, το χώρο, την κατανάλωση του προϊόντος.
    Δεν υπάρχει κίνδυνος να προτιμήσουν αυτούς αντί του βασικού. Είναι μία επιπλέον επιλογή.
    Όσοι είναι υπέρμαχοι της ποικιλίας στη διατροφή, μπορούν να τους επιλέξουν. Για σπόρους λαχανικών και φυτών μιλάμε.(η ονομασία ΄΄υγείας'' απλά είναι εφεύρημα - είναι απλά διαφορετικοί σπόροι τους περισσότερους από τους οποίους τους περιέχουν τα ΄΄καλά μείγματα΄΄)

12. Θωμαις

Θωμαις PB New Member

Εμένα το παπαγαλακι μου τρώει και τους σπόρους υγείας αλλα και το βασικό μείγμα .Αλλωστε δεν σκοπεύω να τα βάζω συνέχεια στο κλουβί (1 φορά την εβδομάδα ) ίσα ίσα για ποικιλία σπόρων .

13. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μπορεις ενδεικτικα να διαβασεις και τα παρακατω θεματα
    https://petbirds.gr/threads/Σπόροι-υγείας.3203/
    https://petbirds.gr/threads/Τι-ακριβως-ειναι-οι-σποροι-υγειας.21536/
    Προσωπικα εγω στα καναρινια ουτε εχω δωσει ουτε και θα δωσω, διοτι αντιτιθεμαι σε περιεργα βαφτισματα μειγματων. Παρεχω συσκευασμενη τροφη, αραια εξτρα σπορους οπως περιλλα, κια, και αυγο/αυγοτροφη/φρουτα λαχανικα αναλογα την εποχη και αυτα.
    Γνωμη μου ειναι πως προκειται για ενα περιττο εξοδο στον δικο μου προυπολογισμο. Εσυ αν φυσικα θελεις και μπορεις να διαθετεις κατι παραπανω για 1-2 φορες την εβδομαδα συμπληρωμα, ενταξει.

Επισης οτι το πουλακι που του εδωσες τους εφαγε εμενα δε μου λεει κατι προσωπικα, γιατι ναι μεν εχουν και αυτα γουστα, αλλα αν σκεφτεις οτι τρωνε με την ιδια μανια οτι σκουπιδι κυκλοφορει σε πετσοπ δεν ειναι αξιοπιστο ευρημα.

14. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Πόσο μάρκετινγκ τελικά χωράει σε μια συσκευασία σπόρων? Σπόροι υγείας... δηλαδή οι υπόλοιποι σπόροι τι προκαλούν, αρρώστιες?

Η ποικιλία δεν είναι κακό να υπάρχει στη διατροφή πέραν της βασικής τροφής. Αν βρεις σε μικρότερες συσκευασμένες ποσότητες να τις προτιμήσεις κοιτώντας την ημερομηνία λήξεως.

15. Paianas

Mιράντα, είναι σπόροι . Δεν έχουν σχέση με τις ''βαφτισμένες'' αυγοτροφές.

16. maria p

Το ερώτημα που μου προκύπτει εμένα είναι, αφού μόνο χύμα τους βρίσκουμε, έχει νόημα, προστατευόμαστε από κάθε πιθανότητα αν τους βάλουμε λίγες (πόσες; ) μέρες στην κατάψυξη;

17. Myra

Ειναι βαφτισμενοι "σποροι υγειας" ? Γιατι απλα δεν τους λενε "εξτρα σποροι" "συμπληρωματικοι" κτλ.. Η ερωτηση ειναι ως επεκταση του ερωτηματος του Ανεστη.

18. Paianas

Ε καλά τώρα ?....κάπως έπρεπε να τους πουν για να δελεάσουν ...το marketing γιατί υπάρχει ?..Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν εμπλουτίζουμε τη διατροφή τους ..συμπληρωματικοί είναι ...και δε συμφωνώ μαζί σου για το κόστος ..Το Chia και η περίλα (αναμφισβήτηση η αξία τους !) είναι πολλαπλάσια ακριβότεροι .

19. Myra

Μα αυτο ακριβως εννοουσα, ως συμπληρωμα δινω ηδη καποια απο αυτα, γιατι εφοσον (μιλωντας για εμενα φυσικα) δεν το αντεχω οικονομικα για κατι αλλο να δωσω ενα ακομα συμπληρωμα διατροφης με υπεροχους σπορους (ενταξει ας μην τα γκρεμισω ολα) να το παρω και αυτο;

20. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Κάποτε έφτανε ένα ΝΕΟ για ένα δεύτερο κύκλο επιτυχίας πωλήσεων σε ένα προϊόν. Υπήρχε ας πούμε το ΒΙΤΑΜ και μετά από μερικά χρόνια γινόταν ΝΕΟ ΒΙΤΑΜ με μοναδική αλλαγή στο προϊόν τη λέξη ΝΕΟ στη συσκευασία.

Τα τελευταία χρόνια τελείωσαν όλες οι λέξεις που έκαναν εντύπωση τα προηγούμενα χρόνια και άρχισαν οι λέξεις που παραπέμπουν σε μακροζωία, υγεία και ομορφιά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...