Τι γίνεται με το το κέλυφος από τα αυγά των καναρινιών;

Συζήτηση με θέμα Τι γίνεται με το το κέλυφος από τα αυγά των καναρινιών;, που ξεκίνησε από mousepad, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 9 Μαϊ 2014.

1. mousepad

mousepad PB New Member

Καλησπέρα.
    Εδω και 2 μέρες έχω 2 νεογέννητα καναρινακια. Δεν είδα πουθενά το κέλυφος από τα αυγά. Τι έγιναν;
    Επίσης μπορώ να καθαρίσω το κλουβί τώρα που γεννήθηκαν ή θα τα αναστατωσω; να περιμένω λίγο ακόμα;

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η τα πετάνε έξω ή τα τρώνε οι γονείς
    Δες εδώ Αννα Από το αυγό του καναρινιού μέχρι τον απογαλακτισμό των νεοσσών

3. mousepad

mousepad PB New Member

Έξω δεν τα ειδα άρα τα εφαγαν. Θα με αφήσει να τα πάρω; το κείμενο μέχρι τον απογαλακτισμο το έχω διαβάσει. Έχω μερες ακόμα. Έχει και άλλα 3 αυγουλακια ακόμα. Δεν ξέρω όμως αν είναι ενσπορα. Πάντως δεν τα έχω πειράξει καθόλου. Ούτε πλησιαζω. Μόνο για την τροφή και νερο τους παω για να μην τα ταραξω

4. Derek_Joe

Derek_Joe PB New Member

Και εγω σημερα που έσκασε το πρώτο προλαβα και είδα το κέλυφος αλλά μετα απο λιγο είδα και τη θηλυκιά και τον αρσενικό να το τρώνε άρα το πιο πιθανόν ειναι να τα φάγανε και σε σενα.

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Περίμενε να δεις αν και τα υπόλοιπα είναι ένσπορα και σε λίγες μέρες καθάρισε γρήγορα και προσεκτικά μόνο τον πάτο... Τα αυγά αν είναι άσπορα άστα για λίγες μέρες ώστε μα στηρίζονται τα μικρά! ;)

6. mousepad

mousepad PB New Member

Θα τα αφησω. Να μη περιμένει το καναρινακι να βγουν και περιμένει άδικα. Αυτό φοβάμαι.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...