Τι αυγοτροφη δινετε στα καναρινια σας;

Συζήτηση με θέμα Τι αυγοτροφη δινετε στα καναρινια σας;, που ξεκίνησε από Μάνος Ίτσιος, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 24 Αυγ 2015.

1. Μάνος Ίτσιος

Μάνος Ίτσιος PB New Member

Καλησπερα σας..τι αυγοτροφη δινεται στα πουλακια σας(ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ). ??

2. Μάνος Ίτσιος

Αμα μπορουν καποιοι εμπειροι εκτορφεις θελω να ακουσω και απο αυτους την δικια τους αυγοτροφη χωρις να αποκλειω ομβς και τις υπολοιπες..!!!

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Εγώ δίνω της Raggio di Sole...
    Αυτό το διάστημα προσφέρω στα πουλιά τη White extra, αλλά έχω δοκιμάσει και τη lipo shoft αλλά και τη white shoft.
    Εξαιρετικές όλες τους, κορυφαίες όλες κατά τη γνώμη μου.

4. misalouris

Η πρώτη είναι εξίσου καλή... την άλλη δεν την έχω δοκιμάσει...

5. Stfns

Stfns PB Member

Γιάννη το πολυβιταμινούχο σακουλάκι που περιέχεται μέσα στην συσκευασία των 4 κιλών το χρησιμοποιείς όλο;

6. misalouris

Ασφαλώς.... στη 12κιλη που χρησιμοποιώ εγώ έχει τρία.... ένα φακελάκι ανά 4 κιλά αυγοτροφής.

7. Stfns

Stfns PB Member

Σε ευχαριστώ πολύ. Την χρησιμοποιώ εδώ και 3 μήνες και φοβόμουν να το αναμίξω, γιατί είναι στα ιταλικά και δεν ήμουν σίγουρος για την δοσολογία και έβαζα άλλο πολυβιταμινούχο σκεύασμα.

8. misalouris

Τα βάζουν στο φακελάκι για να μην αλλοιωθούν τα χαρακτηριστικά τους.

9. evans

evans PB Member

Εγω συγκεκριμένα χρησιμοποιώ την αυγοτροφη της Αλίκης
    και εχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος κάνοντας τις δικές μου μετατροπές πάνω σε αυτήν! Επίσης, ξέρω τι τρώνε τα πουλιά μου μιας και τα υλικά ειναι σπιτικά......και την τροποποιω αναλογα την περίσταση (αναπαραγωγή, συντήρηση, ανάπτυξη)Δεν θέλω βέβαια να υποτιμησω τις ετοιμες αυγοτροφες που είναι εξίσου καλές, αλλά μπορεί να χρειαστείς διάφορες ώσπου να καταλήξεις κάπου.

10. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

Κύριε Γιάννη έχετε δοκιμάσει και αυτή http://www.birdmarket.gr/trofes-pou... 4kg - Κιτρινη- Ξηρή- Αυγοτροφή- Αναπαραγωγής; Να μας λεγατε δύο λόγια;

11. misalouris

Όχι τη συγκεκριμένη....
    Αλλά αν κρίνω από τις άλλες τρεις της ίδιας εταιρείας που δουλεύω και είναι θαυμάσιες .... πιθανολογώ πως κι αυτή θα είναι πολύ καλή.

12. Μάνος Ίτσιος

Εσεις που χρησιμοποιειται την ετοιμη..προσθετε και αλλα πραγματα σωστα?? Τι επιπλεων βαζεται??

13. ΙωαννηςΝος

ΙωαννηςΝος PB New Member

...ανάλογα την εποχη-αναγκες , στην patte (μαλακη-υγρη) προσθετω κάποιους σπόρους επιπλέον ( μικρούς συνήθως ..κια,καμελινα,φονιο...),γυρη,σπιρουλινα και οποία χρωστική.Σε ξηρή, πάλι κάποιους σπόρους και σε μορφη τσάι ( να το πω έτσι..) βότανα και οποία χρωστική.

14. misalouris

Το τι θα προσθέσουμε ως extra εξαρτάται κυρίως από την περίοδο και τις ανάγκες των πτηνών.....
    Αρκεί να μην ξεχνάμε όλοι πως η υπερβολή (υπερ-τροφοδοσία) είναι το ίδιο κακή για να μην πω χειρότερη .... από την έλλειψη.

15. Μάνος Ίτσιος

Την εποχη που δυανηουμε τωρα μεχρι και την προετοιμασια για τα επομενα ζευγαρωματα τι πρεπει να περιεχει για παραδειγμα??

16. misalouris

Μετά την αναπαραγωγή αυτή η περίοδος που τώρα τελειώνει είναι η περισσότερο απαιτητική για τα πουλιά. Πολυβιταμίνες, μπρυρομαγιά, γύρη, σπιρουλίνα, extra σπόροι (Κία, Περίλλα, κλπ) κάποιες φορές προβιοτικά και ηλεκτρολύτες. πιθανόν κι άλλα που τώρα δε θυμάμαι.

17. Μάνος Ίτσιος

Την εποχη αυτην πο δυανυουμαι τωρα δηλαδη τι χρειαζονται τα πουλακια...??

18. misalouris

για να μη γράφουμε τα ίδια....

Μοιραστείτε

Ετικέτες:
Φόρτωση...