Τι ασθενεια ειναι;

Συζήτηση με θέμα Τι ασθενεια ειναι;, που ξεκίνησε από Stefan, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 22 Ιουν 2008.

1. Stefan

Stefan PB New Member

Το κοκατιλ μου εχει χασει πουπουλα γυρω απο τα ματια του.Στην μυτη του εχει κατι σαν ξεφλουδισμα.Γνωριζετε τι εχει?

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Μπορεις να βαλεις φωτογραφια? :)

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

4. Φοίβος

Αναστασια μου αυτη η ασθενεια ειναι πολυ σοβαρη και καλο ειναι να μην βγαζουμε τετοια συμπερασματα αφου δεν ειμαστε ειδικοι πτηνιατροι και τρομαζουμε τον κοσμο. Αυτο θελει εξετασεις αιματος για να διαγνωστει σιγουρα.

Ακουγεται περισσοτερο σαν αρχικο σταδιο scally face το οποιο θεραπευεται...
    https://petbirds.gr/threads/4755/

βεβαια μονο ενας πτηνιατρος μπορει να μιλησει στα σιγουρα...

5. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Mporei na einai ellipsi vitaminis A...Dinis ston Cockatiel sou polivitamines??? An oxi pare ena bukalaki Bogena Multi Vit... Omos kalitera na pas na rotisis ton ktiniatro...

6. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

συμφωνω Ανεστη...αλλα ετσι μου φανηκε...
    μαλλον ειναι σε αρχικο σταδιο οποτε μπορει να το προλαβει...

7. Stefan

Stefan PB New Member

Ανεστη to ποστ που μου εβαλες να κοιταξω το εχω δει γιατι εγω το εφτιαξα.Εγω οταν το ειδα στο μυαλο μου αμεσως στο scaly face πηγε.Τρωει κανονηκα,παιζει,πινει αρκετο νερο αλλα βιταμηνες γιοκ εγω του δινω αλλα αυτος εδω και 4 εβδομαδες δεν τις εχει αγκηξει.Μετα, τις βιταμηνες που τις βαζουμε στις ταιστρες?Γιατι εγω σε κιπελακι τις βαζω.Πωλινα οταν λες ελειψη απο βιταμηνες τι ενωεις?

8. Φοίβος

Το ειδα οτι το εφτιαξες εσυ και θεωρησα πως δεν το θυμασαι ... αφου ξεκινησες το θεμα εκει, εκει επρεπε να το συνεχισεις...

Για θεματα υγειας και παλι σε συμβουλευω να δει το πουλι ενας γιατρος. :)

9. Stefan

Stefan PB New Member

Το προβλημα ειναι οτι εδω και πολυ καιρο ψαχνω γιατρο που να ειναι εξιδικευμενος στα πουλια.

10. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

11. gianhnsthess

gianhnsthess PB New Member

Η Κλινική των Ζώων Συντροφιάς του Α.Π.Θ., παρέχει υψηλού επιπέδου και παντός τύπου κτηνιατρικές υπηρεσίες σε σκύλους, γάτες, άλογα και στα εξωτικά είδη ζώων (π.χ. χάμστερ, ινδικά χοιρίδια, χελώνες, ιγκουάνα, φίδια).

Διεύθυνση της Κλινικής: Σταύρου Βουτηρά 11 και Γιαννιτσών (κοντά στον Παλαιό Σιδηροδρομικό Σταθμό), ΤΚ 54627, Θεσσαλονίκη. Ώρες λειτουργίας και υποδοχής των ζώων: Εξωτερικά Ιατρεία: Δευτέρα – Παρασκευή 9.00-12.00 π.μ., Εμβολιασμοί: Τετάρτη και Πέμπτη 9.00-12.00 π.μ.
    Το κοινό μπορεί να επικοινωνεί με την υπηρεσία των ραντεβού της ΚΖΣ στα τηλέφωνα 2310 – 994403 και 2130 – 994410 και με το Διευθυντή της Κλινικής κ. Α. Φ. Κουτίνα, καθηγητή και DipECVD (2310 994503).
    Επισυνάπτονται φωτογραφίες από την κλινική ζώων συντροφιάς.

Μια κοπέλα που πήγε εκεί το παπαγαλάκι της μου μίλησε για την κλινική και μου είπε πως έχει πτηνοπαθολόγο.

<broken link removed>

12. Stefan

Stefan PB New Member

Ευχαριστω πολυ ειναι η κλινηκη Ψυχογιος?

13. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  14. gianhnsthess

gianhnsthess PB New Member

Δεν γνωρίζω αν λέγεται έτσι, αλλά είναι του Α.Π.Θ. Δεν είναι ιδιωτική και απ’ ότι μου είχαν πει και στο Pet shop που πήρα το cockatiel μου, μόνο εκεί υπάρχει πτηνοπαθολόγος. :)

15. evaluieva

evaluieva PB Member

16. evaluieva

evaluieva PB Member

sory δεν προσεξα γρηγορη οτι αυτο ελεγες κ συ πριν!:)
    νομιζα εδινες το θεμα με τους πτηνιατρους :p:rolleyes:

17. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Γιάννη κάνε ένα κόπο αν θέλεις σε παρακαλώ και αντέγραψε αυτό το πόστ σου στο θέμα https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ . Θα είναι πολύ χρήσιμο να βρίσκεται εκεί. :)

18. Stefan

Stefan PB New Member

Παιδια μαλλον σε αυτην την κλινηκη θα παω το προβλημα λυθηκε!:)

19. Stefan

Stefan PB New Member

H ψιττακωση ειναι κολητηξη στους ανθρωπους?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...