Τι ακριβως ειναι το vitamix egg-formula;

Συζήτηση με θέμα Τι ακριβως ειναι το vitamix egg-formula;, που ξεκίνησε από akis07, στο Forum 'Διατροφή Παπαγάλων' του PetBirds, 28 Μαρ 2009.

1. akis07

akis07 PB New Member

γεια σας παιδια.
    πηρα σημερα ενα φακελακι της vitamix το οποιο λεει egg-formula πολυβιταμινουχο ενισχυτικο συμπληρωμα το οποιο διαλυεται στο νερο αλλα αν θελω μπορω να το βαλω και ετσι στη τροφη. μπορειτε να με βοηθησετε τι ακριβως ειναι αυτο?
    επισης δε λεει καθε ποτε να βαζω.αν ξερετε πειτε μου

2. jamieo

jamieo PB Member

Δεν γνωρίζω ακριβώς το προϊόν αυτό, ωστόσο θα κάνω μια πρόταση. Δεν θα διαλυθεί σε νερό. Ωστόσο, θα ήθελα να αναμιχθεί με τα μαλακά τρόφιμα όπως το ρύζι ή λαχανικά. Είναι το προϊόν παρόμοιο με αυτό:

Quiko? Egg Foods Bird Diets

3. akis07

akis07 PB New Member

γιατι οχι στο νερο?
    εγω του εβαλα σημερα

4. akis07

akis07 PB New Member

παντως μου εκανε περιεργεια δεν ειναι μονο για πτηνα ειναι σχεδον για ολα τα ζωα. καθε ποτε να βαζω?

5. jamieo

jamieo PB Member

Ένα πρόβλημα με την προσθήκη νερού πράγματα να είναι ο κίνδυνος για αλλοίωση από την ανάπτυξη των βακτηρίων.
    Πολλοί άνθρωποι θα τροφοδοτήσουν αυγά τροφίμων ως ξηρά τροφή. Άλλοι άνθρωποι θα κάνουν την υγρή τροφή και να το αφαιρέσετε από το κλουβί μετά από 2 ή 3 ώρες. Αν η θερμοκρασία είναι ζεστό, μπορεί να είναι μια καλή ιδέα να το αφαιρέσετε μετά από 2 ώρες.

6. akis07

akis07 PB New Member

το εβγαλα απο το νερο και το εβαλα στην τροφη. εβαλα πολυ λιγο.
    μπορω να το αφησω μεχρι να το φαει η θα χαλασει?και επισης καθε ποτε να βαζω?

7. akis07

akis07 PB New Member

λεει για 5-7 μερες. συνεχεια.

8. jamieo

jamieo PB Member

Μπορεί να έχω γίνει σύγχυση σχετικά με το προϊόν που έχετε αγοράσει. Μπορείτε να μου μετά τη σύνδεση με αυτό το προϊόν;

9. akis07

akis07 PB New Member

εχει proteines brutes,vitamine c,vitamine k3,lysine και αλλα...

10. akis07

akis07 PB New Member

θα μου απαντησετε?

11. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αν είναι εύκολο παράθεσέ μας την εταιρία που το παρασκευάζει, και κοίταξε στην συσκευασία, αν υπάρχει κάποια ιστοσελίδα. Δες και αυτό αν μοιάζει Biochol, Ecocure, Fortalyt, Omniform, Vitamix

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  12. akis07

akis07 PB New Member

το παρασκευαζει η TAFARM. ειναι σε φακελακι οχι σε μπουκαλακι και γραφει πανω (ειναι στα γαλλικα) VITAMIX POUDRE ORALE EGG-FORMULA ΠΟΛΥΒΙΤΑΜΙΝΟΥΧΟ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.
    απο πισω λεει οτι ειναι για πτηνα , χηρους,μοσχους,αιγοπροβατα και κουνελια

13. jk21

jk21 PB Member Article Writer

ακη καπου θα γραφει στα ελληνικα ή εστω στα αγγλικα <<συστατικα>> ή <<ingrentients>> .αν θελεις γραψε τι αναφερει

14. jamieo

jamieo PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  15. Katerina

Katerina PB Member

Και στ αγαλλικα να το γραφει αντεγραψε η σκαναρισε τι γραφει και θ αμεταφραστει...

16. akis07

akis07 PB New Member

λοιπον τα συστατικα ειναι

βιταμινες Β1, C,μαγγανιο,βιταμινη Κ3
    επισης εχει λακτοζη,σακχαροζη,κιτρικο οξυ,βιταμινη ΡΡ,παντοθενικο ασβεστιο,φολικο οξυ,βιταμινη Β2,βιταμινηΒ6,βιοτινη και βιταμινη Β12

στη συνθεση λεει
    ακατεργαστες προτεινες,νωπο γαλα λιπος, ινες,λυσινη

αυτα ελπιζω να βοηθησετε

17. jk21

ειναι ενα συμπληρωμα που περιλαμβανει το συμπλεγμα βιταμινων Β ,καθωε και καποιες αλλες ,εχει ασβεστιο ,το αμινοξυ λυσινη(μεχρι εδω καλα) αλλα και λακτοζη (τα πουλια δεν την μεταβολιζουν),γαλα(επισης το ιδο προβλημα) καθως και <<ακατεργαστες>> πρωτεινες (μου φαινεται πολυ αφηρημενο) και λιπος :eek:.τα παραπανω που δεν γινοντε αποδεκτα απο το μεταβολισμο των πουλιων καθως και οι εικονες που ειναι ζωγραφισμενες οπως ειπες στη συσκευασια παραπεμπουν σε συμπληρωμα για μεγαλυτερα ζωα .εκτος απο ασυμβατες ουσιες στη διατροφη των πουλιων θα εχεις πιθανοτατα και προβλημα υπερδοσολογιας.δεν σου προτεινω να το χρησιμοποιησεις:confused:

18. jk21

τωρα προσεξα οτι το ποστ ειναι στο φορουμ για παπαγαλους.δεν γνωριζω αν σε αυτα τα πουλια υπαρχει προβλημα στη λακτοζη οπως στα καναρινια .οποτε επιφυλλασομαι για την ορθοτητα της χρησης του σκευασματος .παντως δεν το βλεπω με καλο ματι ετσι κι αλλιως.

19. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος απο την λήψη λακτόζης στους παπαγάλους, απλά η θρεπτική της αξία είναι μηδαμινή μιας και όπως αναφέρεις δεν έχουν τα κατάλληλα ένζυμα για τον μεταβολισμό της. Αρκετά προιόντα έχουν λακτόζη μέσα και τα δίνουμε στους παπαγάλους πχ το κίτρινο τυρί που λατρεύουν οι περισσότεροι.

20. akis07

akis07 PB New Member

τελικα να δινω?
    παντως η δοσολογια που λεει για πτηνα ειναι ελαχιστη βαζω στο μικρο κουταλακι λιγο στην ακρη της μυτης.
    να του βαζω? στο νερο ή ετσι στην τροφη? και καθε ποτε να βαζω?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...