Τι έχει το καναρινακι μου και φαινεται το δερμα στα ποδια του;

Συζήτηση με θέμα Τι έχει το καναρινακι μου και φαινεται το δερμα στα ποδια του;, που ξεκίνησε από Marina21, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 17 Αυγ 2014.

1. Marina21

Marina21 PB New Member

Γεια σας παιδιά, θα ήθελα να σας κάνω Μία ερώτηση σχετικά με το φτέρωμα του καναρινιού μου. Λοιπόν δίπλα στα φτερά εκεί στην ουρά του έχουν φύγει όλα τα φτερά και τα πούπουλα δηλαδή φαίνεται κανονικά το δέρμα του γυμνό. Το καναρίνι από μόνο μαδιεται άλλα μόνο στην συγκεκριμένη περιοχή πουθενά άλλου!επίσης είναι θηλυκό.Τι να έχει;

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Μια φωτογραφία στο σημείο που είναι γυμνό θα μας βοηθήσει να καταλάβουμε πολλά περισσότερα.. Μια εικόνα χίλιες λέξεις. Μπορεί να είναι μύκητας, μπορεί να μαδιεται λόγω πτεροροιας, και πολλά άλλα. Για ψάξε μήπως έχει ψείρες. Βάλε μια χαρτοπετσέτα λίγο νωπη δίπλα στο κλουβί και αν το πρωί δεις μαύρα στίγματα τότε δυστυχώς έχεις μαύρη ψείρα. Αν βρεις πάνω στο καναρινακι τότε έχεις κόκκινη ψείρα.

3. Marina21

Marina21 PB New Member

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Θα βάλω την χαρτοπετσέτα να δω... Όσο για την φωτογραφία προσπάθησα να.. την ανεβάσω άλλα δεν ανεβαίνει . :-\

Το έψαξα το πουλί και βρήκα πάνω στο γυμνό του δέρμα κάτι μαυρακια κολλημένα πάνω του! Τι να του πάρω για να τα εξοντώσω και να επανέλθει το φτέρωμα από το πουλάκι ;

4. YannisK

YannisK PB Known Member

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν βρήκες μαύρα στίγματα όπως σ αυτή τη φώτο:
    τότε έχεις μαύρη ψείρα. Τσέκαρε και στις σχισμές στα ξυλάκια να δεις να βρεις και κόκκινη ψείρα. Πρέπει να πάρεις Pinex Spray ή Chevitren να ψεκάσεις το πουλάκι, όλα τα σκεύη και το κλουβί φυσικά.

Αν μπορέσεις τελικά ανέβασε τη φώτο. Αν σου λέει ότι είναι πολύ μεγάλη, τότε μίκρυνε την εδώ: Free Online Picture Resizer - Crop and Resize photos, images, or pictures online for FREE!

6. Marina21

Marina21 PB New Member

Ναι κάτι τέτοια βρήκα αλά πιο λίγα και μονο στο δερμα που δεν εχει πουπουλα και φτερα και στην ουρα πουθενα αλλου!Έβγαλα κι εγώ όσα μπορούσα δηλαδή όσα φαινόντουσαν όμως έχει κι άλλα κολλημένα στο δέρμα..

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Ναι για να πεθάνουν πρέπει να πάρεις από κάποιο πετ σοπ εξωπαρασιτικά σπρέι. Το καλύτερο για μένα είναι το Chevitren και μετά το Pinex, που είναι πιο αθώο. Βάλε και μια νωπή χαρτοπετσέτα το βράδυ δίπλα στο κλουβί γιατί μπορεί να έχεις και κόκκινη ψείρα που φεύγει δυσκολότερα. Αν κάνει μπανάκι βάλε λίγο ξύδι ή αν έχεις μηλόξυδο στο νερό του μπάνιου. Και αν έχεις σκύλο, μήπως έχεις frontline??

8. Marina21

Marina21 PB New Member

Οκ το chevitren και ως δεύτερη επιλογή το pinex.Θα βάλω και την νωπή την πετσέτα το βραδάκι.Όχι δεν έχω σκύλο .θα απολυνανω και το κλουβί

9. Marina21

Marina21 PB New Member

Έβαλα την πετσέτα άλλα δεν βρήκα καμία κόκκινη ψείρα.Ψεκασαμε το πουλάκι και το κλουβί!το pinex τελικά πήραμε διότι δεν υπήρχε κάτι άλλο , μας είπε ότι κι αυτό είναι αρκετά ισχυρό... Πιστεύω να κάνει δουλειά

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Μπράβο σου Μαρίνα! Άρα δεν έχετε κόκκινη, αλλά μόνο μαύρη ψείρα, η οποία φεύγει εύκολα! Τυχερή είσαι! ;)

Πήρατε το σπρέι ή το powder??

11. Marina21

Marina21 PB New Member

Ωραια χαιρομαι που φευγει ευκολα!:D Το σπρέι πηραμε.

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Μια χαρά! Οπότε ψεκάζεις από μακριά το πουλάκι κάθε μέρα και δεν βάζεις μπάνιο! Βασικά βάλε μπάνιο το πρωί αν κάνει και ψέκασε το μεσημέρι που κάνει και ζέστη! Καλύτερα θα ήταν αν έχετε δεύτερο κλουβί να το καθαρίσεις να το απολυμάνεις να το βάλεις εκεί και μετά να καθαρίσεις και να απολυμάνεις πολύ καλά το τωρινό κλουβί και μετά να το ξαναβάλεις πάλι μέσα στο καθαρό του κλουβάκι! Έτσι θα είστε σίγουροι ότι πέθανα όλες οι ψείρες! ;) Ξέρω είναι χρονοβόρο και κουραστικό αλλά η πιο αποτελεσματική λύση!

13. Marina21

Marina21 PB New Member

Ενταξει καθε μερα το μεσημερι θα το ψεκαζω και δικιο εχεις θα το βαλω σε αλλο κλουβακι για να μπορω να καθαρισω καλα το αλλο. Δεν εχω προβλημα, χρονοβορο ειναι δεν ειναι το πουλακι να ειναι καλα! Σε ευχαριστω πολυ Αλικη

Μοιραστείτε

Φόρτωση...