Τιμές Cockatiel και τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά

Συζήτηση με θέμα Τιμές Cockatiel και τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά, που ξεκίνησε από orxidea, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 5 Μαρ 2009.

1. orxidea

orxidea PB New Member

αγαπητοι φίλοι παπαγάλων και όχι μονο, πρόσφατα αποφάσισα να φέρω στην οικογένεια μου ένα ζευγάρι κοκατιλ και έκανα μια ερευνα αγοράς. Μένω στην κομοτηνή και διαπίστωσα ότι τα περισσότερα καταστήματα πουλάνε 40-50 ευρώ το ένα πουλί, εκτος από ένα νέο μαγαζί που δίνει ένα ζευγάρι κοκατιλ για 25 ευρώ. μου φάνηκε ύποπτο και θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει να μου πει για τις τιμές και τι πρέπει να προσέξω κατά την αγορά ενός πουλιού.

2. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Καλησπερα!
    Κι εμενα μου φαινεται υποπτη η τιμη για το ζευγαρι με τα 25ευρω!Δεν ρωτησες γιατι τα δινει τοσο λιγο?
    Οταν ερθει η ωρα να διαλεξεις κατσε μακρια απο την κλουβα να τα παρατηρησεις πως συμπεριφερονται!Τα φτερα τους πρεπει λαμπερα και οχι τσαλακωμενα!Ματια καθαρα και ρουθουνια χωρις κατι υγρο η' ξερο!Κατω απο την ουρα να μην ειναι λερωμενο γιατι αυτο σημαινει διαρροια!Επισης να προσεξεις την ηλικια του διαβαζοντας το δαχτυλιδι στο ποδι!Αν καθετε φουσκωμενο και μοιαζει με κουκουναρι πιθανως να ειναι αρρωστο!
    Και τελος αν θελεις ζευγαρι καλυτερα να παρεις απο 2 διαφορετικα πετ σοπ γιατι μπορει στο ιδιο να ειναι αδερφια και τιθεται θεμα αιμομιξιας!
    Αν ξεχασα κατι θα με συμπληρωσουν οι υπολοιποι:)

3. orxidea

orxidea PB New Member

Ευχαριστω πολυ για τισ χρήσιμεσ πληροφοριεσ φαμπιο.

4. astrix

astrix PB New Member

τελικα η μεση τιμη ενος cockatiel ποσο ειναι ?

5. niva2gr

niva2gr PB New Member

Ένα κοκατίλ απο πετ σοπ κάνει γύρω στα 40 ευρώ. Ένα κοκατίλ απο εκτροφέα ήμερο, ταΪσμένο στο χέρι στοιχίζει 100-120 ευρώ.

6. astrix

astrix PB New Member

και προτιμουμε εκτροφεα οπως στα σκυλια? η στην περιπτωση των παπαγαλων δεν παιζει και μεγαλη διαφορα ?

7. niva2gr

niva2gr PB New Member

Υπάρχει μεγάλη διαφορά. Εκτός του οτι δεν είναι και ό,τι καλύτερο κατά τη γνώμη μου να υποστηρίζουμε με τα λεφτά μας αυτά τα μαυσωλεία ψυχών, ένας καλός εκτροφέας προσέχει ποιά πουλιά ζευγαρώνει, και επομένως είναι πιο διασφαλισμένη η υγεία των απογόνων. Επίσης -πάντα μιλάω για καλούς εκτροφείς- φροντίζει τα πουλιά του και πολύ συχνά μεγαλώνει τους νεοσσούς στο χέρι με κρέμα για να είναι ήμεροι. Ένα ήμερο κοκατίλ έχει λιγότερο άγχος, δεν φοβάται πολύ και είναι πιο δεκτικό στην εκπαίδευση. Επίσης μπορείς να είσαι σχεδόν σίγουρος οτι ο εκτροφέας δεν θα σου πει ψέματα για την ηλικία και το φύλο του πουλιού.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...