Παρουσίαση Τη βοήθεια σας παρακαλώ για ένα νέο μωρό

Συζήτηση με θέμα Τη βοήθεια σας παρακαλώ για ένα νέο μωρό, που ξεκίνησε από melagio80, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 10 Σεπ 2016.

ilie mp
Best Answer ilie mp, 10 Σεπ 2016
Να χαιρεστε το νεο μελος φαινεται πολυ καλο πουλακι και προσαρμοστικε αμεσως στο παλατι σας. Απο τα αλωνια στα σαλονια που λενε. Βεβαια αυτοι σε αυτα... Ολόκληρο το Post
  1. melagio80

melagio80 PB Member

Καλησπέρα σας!!!!
    Χρειάζομαι τη βοήθεια σας....Ο αδερφός μου σε μια βόλτα του στην Ομονοια πέρασε βόλτα και από τα γνωστά μαγαζιά...σε ένα λοιπόν από αυτά βρήκε αυτό το μικρο και το λυπηθηκε στην κατάσταση όπως ήταν. Κατακρεουργημενα φτερα,ουρά μισή απο το μικρο κλουβί...και τον αγόρασε. Του είπαν πως είναι μωρό. Έχω την εντύπωση πως είναι African Ringneck ή κάνω λαθος;! Και εάν ναι,ποιες οι διαφορές με τα Indian ;
    Είναι όντως μωρο; το μάτι δεν είναι τελείως μαύρο,έχει μια γκρι εξωτερική γραμμή. Σίγουρα δεν είναι τελείως μωρό,αλλά σίγουρα κάτω του 1 ετους; Υπολογίζω 5 μηνων ή κάνω λαθος;

Συνημμένα Αρχεία:

2. Best Answer:
    Post #348660 by ilie mp, 10 Σεπ 2016
  3. Νίκος Υ

Νίκος Υ PB Member

Ιωάννα μου προσωπικά δεν έχω ιδέα από ρινγκ νεκ για να σε βοηθήσω:oops:.
    Ίσως σε βοηθήσει αυτό:http://pets.thenest.com/difference-between-african-ringneck-indian-ringneck-parrots-12187.html
    Να πω μόνο καλορίζικος, να τον χαίρεται το καρντάσι σου, και ότι ο μικρός είναι τυχερός που τον πήρατε!:thumbsup: Θα περάσει σίγουρα πούδρα μαζί σας! Από ότι βλέπω εξοικειώθηκε αμέσως στο νέο του περιβάλλον και φαίνεται ήμερος! ;)

4. Εκηβόλος

Εκηβόλος PB New Member

Είναι πάντα ωραίο το να σώζεις ένα πλάσμα απο τη δυστυχία και τη μιζέρια...:)
    Συγχαρητήρια, να τον χαίρεστε!:D

5. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Ψήφοι: 1
    Να χαιρεστε το νεο μελος φαινεται πολυ καλο πουλακι και προσαρμοστικε αμεσως στο παλατι σας.
    Απο τα αλωνια στα σαλονια που λενε.
    Βεβαια αυτοι σε αυτα τα μαγαζια εκει πονταρουν και το κακο ειναι οτι θα ερθει καποιο αλλο καημενο πτηνο στη θεση που ηταν αυτο.
    Δυστυχως δεν μπορουμε να τα σωσουμε ολα :(

Οπως πολυ σωστα ειπες ειναι αφρικαν ρινγκνεκ και φαινεται πολυ νεαρο.
    Γυρω στους 5 μηνες που υπολογιζεις πρεπει να ειναι.
    Δαχτυλιδι να υποθεσω δεν εχει ε?

Η διαφορα τους με τα indian ringkneck ειναι οτι ειναι λιγο μικροτερα σε μεγεθος με λιγο μικροτερο και πιο σκουρο ραμφος και επισης τα african ringneck εχουν πιο μαλακη προσωπικοτητα απο τα ξαδερφακια τους.

Το φυλο θα φανει γυρω στους 18 μηνες ή με τεστ DNA αν σας ενδιαφερει για νωριτερα.

Καλη ζωη να εχει (που αυτο ειναι σιγουρο) και με υγεια :)

ilie mp, 10 Σεπ 2016
    Best Answer
  6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Να σας ζήσει!!!
    Έτσι όπως τα λέει η Ηλέκτρα είναι.
    Ελπίζω να μην είναι της Stefania το μωρό, να το γύρισε πίσω, γιατί την έχουμε χάσει, εκτός αν αυτοί στο κέντρο έχουν συνεργασία με εκτροφέα που εκτρέφει το είδος.
    Έχει δαχτυλίδι στο πόδι; έχει κομμένα φτερά;

7. melagio80

melagio80 PB Member

Δαχτυλίδι φυσικά και δεν έχει...τα φτερα πιο χάλια πεθαινεις.
    Γιατί το γύρισε πισω; Αν θυμάμαι καλά φωναζε πολύ...ο Bubble δεν έχει βγάλει μιλιαμια εβδομάδα τώρα!

8. maria p

Δεν ξέρω αν το γύρισε, μάλλον όχι, γι' αυτό την έκανα tag, αν το δει να μας πει... Μια σκέψη απλά έκανα. Μάλλον από το ίδιο μαγαζί το πήρατε πάντως.

9. melagio80

melagio80 PB Member

Πάντως να σου πω την αλήθεια έχω μια φίλη ξένη που μένει Ελλάδα. Η κοπέλα στη χώρα της είχε Αφρικαν και επειδή ήρθε Ελλάδα αναγκάστηκε να το αφήσεις ελεύθερο με αποτέλεσμα να ψάχνει όταν ήρθε εδώ. Πήγε λοιπόν στο γνωστό κατάστημα και της είπαν πως θα εφερναν,περίμενε μήνες και τελικά ο τύπος δεν έφερε ποτέ.
    Όσο το μικρο ήταν στο μαγαζί ήταν σαν αγριμι! Τώρα έχει ημερεψει πάρα πολύ,απλά δεν ξέρει από χαδια

10. maria p

Άλλη πάλι τούτη :) Καλά δεν μπορούσε να το χαρίσει κάπου;
    Εσείς ξέρετε παιδί μου, θα το κάνετε αστέρι :)

11. melagio80

melagio80 PB Member

Η κοπέλα είναι Γερμανίδα αλλά ο άντρας της δε θυμάμαι....ναι το άφησε γιατί θεώρησε πως θα είναι πιο ευτυχισμένο!
    Το μικρο το έχει ο αδερφός μου μαζί του στο καράβι που δουλεύει. Πάει πολύ καλά και του δείχνει αδυναμία! Είναι τόσο άθλια κομμένα τα φτερα του που σήμερα ενώ κοιμόταν ο Νίκος,προσπάθησε να πάει από το κλουβί στο κρεβάτι του και έπεσε κάτω. Είναι και λιγουλάκι ασουμπαλος ο μικρος

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Να το χαίρεστε Ιωάννα, καλή συμβίωση!!!

13. melagio80

melagio80 PB Member

Ευχαριστω πολύ!!! Φτάσαμε αισίως στα 6 πουλιά...

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Τι γλυκό που είναι! Να σας ζήσει!!! Του γύρισε η τύχη! :D

15. melagio80

melagio80 PB Member

Ευχαριστούμε!!!
    Εγώ ακόμα δεν τον έχω δει από κοντά. Απ ότι μου λέει ο αδερφός μου είναι πολύ γλυκό πουλάκι. Καμία σχέση με το αγριμι που είδε στο κατάστημα. Πηγαίνει σε όλους,είναι ζηλιαρης με το φαγητό,τον περιμένει να τελειώσει τη βαρδια του και να ανέβει στην καμπίνα και πλέον πηγαίνει από μόνος του στο κρεβάτι και κάθονται μαζί. Έχει μάθει να του κάνει "παραπονα" όταν τον βλέπει να φοράει τη φόρμα εργασίας γιστι ξέρει πως θα μείνει μόνος και όταν του λέει ο Νίκος να πάει για ύπνο μπαίνει στο κλουβί και κάθεται στη γωνία που κοιμάται!

16. maria p

Να του πεις να μην τον αφήνει ελεύθερο στο δωμάτιο τις ώρες που εργάζεται.

17. melagio80

melagio80 PB Member

Του το έχω πει αλλά μου απάντησε πως του ανοίγει στο διάλειμμα του κατά τις 12 και μετά όσο μένει μόνος δεν φεύγει από το κλουβί.

18. Eleni pepper

Eleni pepper PB Member

Ψυχη μου..ειναι πολυ ομορφο.μπραβο του που το πηρε και το γλυτωσε .καλη τυχη να εχει το καημενο απο δω κ περα.μπραβο σας παιδια☺

19. melagio80

melagio80 PB Member

:D
    Να είσαι καλά ευχαριστούμε!!!

20. Stefania

Stefania PB New Member

Χα χα καλησπερα σας! Η αληθεια ειναι οτι δυσκολευτηκαμε στην αρχη λιγο με το μωρο αλλα οχι, ο μικρος ειναι ακομα μαζι μας. Η μονη διαφορα ειναι οτι πλεον δεν ειναι μωρο αλλα μια ολοκληρη πουπουλομπαλα! Θα σας επισυναψω φωτογραφιες να μας καμαρωσετε! :)

21. maria p

Τέλεια χαίρομαι!!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...