Τελικα ειναι αρσενικο ή θηλυκο το μπατζι μου;

Συζήτηση με θέμα Τελικα ειναι αρσενικο ή θηλυκο το μπατζι μου;, που ξεκίνησε από lampros, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 1 Μαϊ 2009.

1. lampros

lampros PB New Member

τελικα ειναι αρσενικο η θηλυκο το μπατζι μου?ελπιζω οι φωτογραφιες να βοηθανε..

Συνημμένα Αρχεία:

2. zwitsas

zwitsas PB New Member

εγω κα8αρα 8υληκο το βλεπω...

3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Νομιζω πως ειναι νεαρο θηλυκο.Να το χαιρεσαι.Βαλε τις πατηθρες πιο μεσα ωστε η ουρα της να μην ακουμπαει στα καγκελα και χαλαει.

4. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Συμφωνω κι εγω με τον Φωτη
    Προσοχη στην ουρα...
    Φτιαξε τα κλαδακια ετσι ωστε να εχει χωρο γενικοτερα..
    να κανει και κανα πεταγμα...
    Θηλυκο ειναι

5. lampros

lampros PB New Member

ειναι νεαρο ε?να παρω ενα νεαρο αρσενικο καλυτερα τοτε η δεν εχει σημασια η ηλικια?

6. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Θα συμφωνησω με του υπολοιπους, φαινεται αρκετα μικρο πουλακι. Αποψη μου ειναι να μην σκεφτεσαι καν την αναπαραγωγη ακομη λογω επικινδυνοτητας της ηλικιας. Αν απλα θελεις να της παρεις μια παρεα, παρε ενα Budgie παρομοιας ηλικιας σε περιπτωση που εξελιχθει αλλιως η συμβιωση (η ακομη και ανεξαρτητου φυλου αν δε σε αφορα η αναπαραγωγη). ;)

7. lampros

lampros PB New Member

ναι το ξερω,ειναι μικρο για αναπαραγωγη..θελω απλα να του παρω 1 για να κανει παρεα και μελλοντικα αν προκυψει αναπαραγωγη δεν θα με ενοχλουσε καθολου!

8. anatoly

anatoly PB Member

9. lampros

lampros PB New Member

πηρα τελικα σημερα ενα νεο παπαγαλακι!ειναι σιγουρα μικρο σε ηλικια...μου ειπαν και νομιζω και γω παρατηρωντας το χαλινο πως ειναι αρσενικο...υπαρχει ενα προβλημα με τις κουτσουλιες του ωστοσο!εχουν χρωμα πρασινωπο και ειναι αρκετα υγρες..μηπως ειναι αρρωστο το πουλακι?

10. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Καλοριζικο ναναι το καινουριο σου παπαγαλακι:)
    Πρεπει να το παρατηρεις για να δεις συμπεριφορα..
    Δωστου βιταμινη στο νερο,τους σπορους του,φρουτα,λαχανικα καλα πλυμενα και στεγνα τελειως και ξανακοιτας για τις κουτσουλιες...
    Που το εβαλες?Σε τι κλουβακι?

11. lampros

lampros PB New Member

ευχαριστω πολυ!του εβαλα στο νερο 2 σταγονες bogena multivit και 1λιγο μηλαρακι σημερα..σε αντιθεση με τη θηλυκια δοκιμασε μηλο και γενικα ειναι πιο δεκτικο και δε με φοβαται τοσο αν και μολις το πηρα!ειναι αρκετα δραστηριο σημερα(χθες οχι τοσο..πιθανως συγχιστηκε με τη μεταφορα και με την αλλαγη περιβαλλοντος),ολο σκαρφαλωνει στα καγκελα,ακουει τη θηλυκια και τη φωναζει!το κλουβακι που το εχω ειναι σχετικα μικρο,αλλα σε κανα δυο βδομαδες θα το βαλω με τη θηλυκια!(η μηπως σε περισσοτερο?)οι διαστασεις του ειναι 50μηκοςΧ25πλατοςΧ35υψος..

12. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Καλό είναι να τα κρατήσεις χωριστά περίπου 30 μέρες. :)

Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης

13. lampros

lampros PB New Member

30 ε?αφου ειναι για το καλο τους...συντομα θα βαλω και φωτογραφια του!

14. lampros

lampros PB New Member

να ρωτησω κατι αλλο εδω για να μην ανοιγω νεο θεμα..σε τι αποσταση πρεπει να εχω τα δυο κλουβια τωρα στην αρχη?

15. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Για να θεωρηθεί καραντίνα θα πρέπει να είναι σε διαφορετικά δωμάτια κι όχι στο ίδιο. :)

16. lampros

lampros PB New Member

ναι το βραδυ οταν τα παιρνω μεσα τα εχω το ενα στο σαλονι και το αλλοστην κουζινα...οταν τα εχω στο μπαλκονι ομως τα εχω σε αρκετα μεγαλη αποσταση,τετοια ωστε να μη βλεπει το ενα το αλλο!

17. lampros

lampros PB New Member

να και ο αρσενικος!ειναι αρσενικος σιγουρα ε?σορυ με τις ερωτησεις μου συνεχεια ρε παιδια....

Συνημμένα Αρχεία:

18. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Ειναι πολυ νεαρο ακομα για να καταλαβεις το φυλο του.Με μια μικρη επιφυλαξη θα πω οτι ειναι αρσενικο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...