Τελικά είναι αρσενικό ή θηλυκό το παπαγαλάκι μου;

Συζήτηση με θέμα Τελικά είναι αρσενικό ή θηλυκό το παπαγαλάκι μου;, που ξεκίνησε από chrischarmedfan, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 11 Ιουν 2009.

1. chrischarmedfan

chrischarmedfan PB New Member

Μια ερωτηση!Εχω δυο ζευγαρια Μπαντζι (ζευγαρια μου παν πως ειναι)...Η μια η θυληκια εχει ροζ-καθετι χαλινο απο την οποια περιμενω νεοσσους κατα τις 23 του μηνα λογικα παντα μιλωντας!Η αλλη η θυληκια ομως αρχικα ειχε ροζ ανοιχτο χαλινο και μολις της εβαλα την φωλια αρχησε το χαλινο της να σκουραινει και εφτασε να γινει μοβ ποιο πολυ ομως σαν μπλε!Τελικα τι ειναι αρσενικο η θυληκο το παπαγαλάκι αυτο; Τωρα που δεν της εχω φωλια ο χαλινος της ειναι μοβ σκουρο οχι μπλε!

Σχετικό Άρθρο
    Διάκριση φύλου στα παπαγαλάκια Budgie

2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

μαλλον προκιτε για αγορακι...αν μπορεις βγαλε φωτο να σου πουμε με ποιο σιγουρια!

3. chrischarmedfan

Αυτην/ος ειναι!για πειτε μου!

Συνημμένα Αρχεία:

4. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

εγω πιστευω πως ειναι αρσενικο..δεν νομιζω να ειναι μικρο και να εχει τοσο εντονο χρωμα...

5. Ryu

Ryu PB New Member

για αρσενικο φενεται

6. chrischarmedfan

Παιδια μου ειχαν πει πως ειναι ολα μια γεννα με την αλλη που κλωσα!και την εχω και ενα χρονο εγω στο σπιτι μου!Αρα καταληξαμε ειναι αρσενικο;Γι'αυτο δεν εμπαινε στην φωλια;

Edit: Μεταφέρθηκε https://petbirds.gr/threads/Αδέλφια-budgie-σε-αναπαραγωγή.26194/

7. Billy

Billy PB New Member

αρσενικο ειναι αυτο

8. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

γεια σας παιδια φελω να κανω και εγω μια ερωτηση εμενα ο μικρουλης που εχω παρει και μας ειχαν πει απο το μαγαζι οτι ειναι αρσενικο εχει χαλινο ροζ και λιγο μπλε αναμε στα 2 ρουθουνια αυτο παει να πει οτι εχει αρχισει να μαγαλωνει???(παει να γινει ενηλικας?)

ξεχασα να πω οτι ειναι ασπρος με λιγες μικρες μαυρες βολες στην πλατη

λαθους εχει λιγες μικρες μαυρες βουλες

9. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Σταυρο δες τις φωτογραφιες και συγκρινε τους χαλινους με του δικου σου.Αν μπορεις βαλε μια κοντινη καθαρη φωτογραφια και ισως μπορεσουμε να διακρινουμε τι ειναι τελικα.

10. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

ευχαριστω φωτη καλα που μου το ειπες γιατι φυληκο μου ειχε χαλινο σαν την φωτογραφια που εχει βαλει ο omprax και νομιζα οτι ηταν αρρωστη

11. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

τεσπα ειναι καφε σκουρο καφε αρα τι ειναι??

12. anatoly

anatoly PB Member

σκουρο καφε σημαινει θηλυκο!μοιαζει με καποιο απο τις φωτο που υπαρχουν πιο πανω;

*εγω εβαλα τις φωτο για να υπαρχουν στο θεμα:)

13. niva2gr

niva2gr PB New Member

Αν είναι ίδιο χρώμα με τον χαλινό του πουλιού που φαίνεται πίσω-πίσω στην τελευταία φωτογραφία της Ανατολής τότε είναι σίγουρα θηλυκό.

14. Σταυρος

Σταυρος PB New Member

οκ θηλυκο ειναι εγω εκανα λαθος στην φωτο

15. Dimitrisayak

Dimitrisayak PB New Member

Να σας κάνω κι εγώ μια ίσως αφελή ερώτηση, από πόσων εβδομάδων μπορούμε να καταλάβουμε το φύλο του Bangie... όχι τίποτα άλλο, μα για να μη μου πουλήσει ότι θέλει ο μαγαζάτορας...

Ευχαριστώ για την επικοινωνία

16. anatoly

anatoly PB Member

με σιγουρια μονο οταν ειναι 6 μηνων κ πανω:)

17. Polytsip

Polytsip PB New Member

Θα ήθελα να μου πείτε τι φύλο είναι τα παπαγαλάκια μου γιατί με έχουν μπερδέψει. Το γαλάζιο είναι η Πόλυ και το πράσινο ο Τσιπ. Επίσης μπορεί με κάποιο τρόπο να φανεί η ηλικία τους?

Συνημμένα Αρχεία:

18. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Eχεις ενα πανεμορφο ζευγαρακι που νομιζω θελει φωλιτσα.Ειδικα η θηλυκια σου φαινεται να το θελει πολυ.:Big Grin:

Να σου ζησουν!

Δαχτυλιδι φορανε?Παντως ειναι σιγουρα ενηλικα.

19. Polytsip

Polytsip PB New Member

Ευχαριστώ για την απάντηση! Οχι δεν έχουν δαχτυλίδι, την Πόλυ (μπλε) την βρήκαμε αδέσποτη στο δρόμοα(!) και της πήραμε για παρέα τον Τσιπ (πράσινο). Από πού συμπέρανες ότι η Πόλυ θέλει επειγόντως φωλίτσα? Σόρυ που ζαλίζω με τις ερωτήσεις αλλά δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με παπαγαλάκια!

20. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

H Πολυ μοιαζει με εγγλεζακι.

Το οτι θελει φωλιτσα επιγοντως ηταν πιο πολυ χιουμοριστικο.Εξου και η φατσα.

Παντως σιγουρα βρισκονται και τα δυο σε αναπαραγωγικη φαση.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...