Τελειώνει η πτερόρροια

Συζήτηση με θέμα Τελειώνει η πτερόρροια, που ξεκίνησε από possidi, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 4 Σεπ 2009.

1. possidi

possidi PB New Member

Καλημέρα παιδιά,

Νομίζω πια ότι η πρώτη μας πτερόρροια φτάνει στο τέλος της αφού τα πουπουλάκια που βρίσκω πλέον είναι ελάχιστα και ο woody αρχίζει δειλά-δειλά να κάνει προσπάθειες να ξανακελαηδήσει. Με απασχολούν όμως κάτι άσπρες τριχούλες που έχει στο κεφάλι του ... είναι όλα καλά άραγε;

Τρώει, πίνει, κινείται και κάνει μπάνιο κανονικά σε περίπτωση που ίσως ρωτήσετε...

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας εκ των προτέρων,

Συνημμένα Αρχεία:

2. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Να μην ανησυχείς φίλε το κεφάλι να ξέρεις είναι το τελευταίο κομμάτι που αλλάζει πτέρωμα. Υπομονή δηλαδή λίγο ακόμα.

3. possidi

possidi PB New Member

...και αυτές οι άσπρες "τριχούλες" τί είναι...
    σίγουρα να μην ανησυχώ, ε;

4. HUNTER_PELLA

HUNTER_PELLA PB New Member

Φιλε μου εμενα μου μοιαζουν οτι ειναι οι βελονες απο το νεο πτερωμα , και απο τα δικα μου καποια ηταν ετσι αλλα μετα απο μερικες μερες ολα καλα.

5. thanmar78

thanmar78 PB New Member

Να μην ανησηχείς καθόλου αν τώρα θες δώσε στο πουλάκι μια πολυβιταμίνη για την πτερόρροια όπως το Tafarm Pterophine.

6. possidi

possidi PB New Member

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον σας. Του δίνω πάντως ήδη βιταμίνες για την πτερόρροια της Quiko [κάτι για moulting λέει το μπουκαλάκι...]

7. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Οπως πολυ σωστά σου εγραψαν οι προηγούμενοι φιλοι μας, οι λευκες αυτές τριχούλες που μοιάζουν με καρφάκια, είναι το νέο φτέρωμα που βρίσκεται ακόμα προφυλάγμενο σε ενα διαφανο κέλυφος. Θα το βοηθούσες πάρα πολύ αν εκτος από τις βιταμινες και την σωστη και ισορροπημένη διατροφή, προσέφερες στα πουλάκια σου και μπανιέρα . Το καθημερινό μπανιο μαλακώνει τα "καρφάκια" αυτά και τα βοηθαει να ξεπροβάλλουν πιό εύκολα και γρήγορα

8. possidi

possidi PB New Member

Ευχαριστώ κ σε σένα Τζωρτζίνα που πάντα είσαι διαθέσιμη με τις πολύτιμες συμβουλές σου

9. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Και εμενα όταν το έπαθε αυτο το θυλικό μου πρωτα νόμησα οτι λερώθηκε με κουτσουλιά. Μετα μου ειπε ο πετσοπάς οτι είναι τα νέα φτερά.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...