Παρουσίαση Τα Yellow Crowned αμαζονάκια μου μεγαλώνοντας σε βίντεο

Συζήτηση με θέμα Τα Yellow Crowned αμαζονάκια μου μεγαλώνοντας σε βίντεο, που ξεκίνησε από Φοίβος, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 24 Αυγ 2015.

1. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Σκαλίζοντας τα βίντεο μου έπεσα πάνω σε αυτά που τα μικρά μου ήταν στ'αλήθεια μικρά. Με αυτά τα 2 πουλιά έζησα μια μεγάλη εμπειρία κι είμαι πολύ ευτυχής με το σημερινό αποτέλεσμα. Είναι 2 εξαιρετικά πλάσματα που δεν γκαρίζουν, δεν δαγκώνουν και δείχνουν ισσοροπημένα.

Στο αυτό το βίντεο είναι μόλις 3 και 3,5 εβδομάδων και το πουλάκι στην αρχή του βίντεο είναι η Μπεττούλα.

Μόλις 8 ημέρες μετά το χρώμα τους αρχίζει και δείχνει για τα καλά.

κι άλλες 3 ημέρες αργότερα τα πρώτα δειλά βήματα

Αφού φτέρωσαν για τα καλά αρχίσαμε τα μαθήματα με το χάρνες

Και τα πρώτα ταίσματα απο την θετή μαμά

2. Ψυχούλες μου τι όμορφα που ήταν κι εξακολουθούν να είναι να τα χαίρεσαι Ανέστη τα ζουζούνια σου...!!! :)

3. Φοίβος

Μετά από καθένα απο τα παραπάνω βίντεο τα μικρά επέστρεφαν στη φωλιά στο κλουβί των γονιών τους. Εδώ βρίσκονται στην είσοδο της φωλιάς και τα δύο κι ετοιμάζονται για τις πρώτες τους βόλτες στο κλουβί των γονιών τους,

Μόλις άρχισαν να τρώνε μόνα τους τα πήρα σε άλλο κλουβί.

Έπαιζαν και με τα παιχνίδια τους κι όλα κυλούσαν ομαλά χωρίς στρές.

Ολόκληρωμένα πουλιά πια απολάμβαναν πολλά περισσότερα προνόμια απο τους γονείς τους αφού είχαν μεγαλώσει με το χάρνες και το δέχονταν αδιαμαρτύρητα

Τα ταίσματα απο εμένα συνεχίστηκαν μέχρι που τα πουλιά έγιναν 6 μηνών και σταμάτησαν από μόνα τους να ζητάνε έστω κι ένα τάισμα όταν με βλέπουν.

4. evans

evans PB Member

Πανεμορφα Ανεστη !Τα ''σκαλισματα'' εχουν επιτυχια !Εχω μια απορια οταν θα ειναι ωριμα ανπαραγωγικα εχεις σκεφτει τι θα γινει μηπως δεθουν σα ζευγαρι και υπαρξουν αιμομιξειες;

Ειναι χαρμα οφθαλμου οταν τα βλεπεις να παιζουν με τα παιχνιδια τους

5. Φοίβος

Tα πάντα είναι θέμα ανθρώπινης διαχείρισης. Δεν βάζεις φωλιά, απομακρύνεις τα αυγά κτλ.

6. Sissy

Sissy PB Senior Member

Δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς Ανέστη!
    Έδειξες τόση υπευθυνότητα ως ιδιοκτήτης-εκτροφέας, έδωσες μεγάλη σημασία μέχρι και στην τελευταία λεπτομέρεια...πως θα μπορούσε τα μικρά της Φοιβούκλας (άντε και του...δολοφονάκου:p:D) να μην είναι τα τέλεια παιδιά;;
    Να΄ναι καλά και να μας τα δείχνεις συχνά να τα καμαρώνουμε!:thumbsup:

7. evans

evans PB Member

Συμφωνώ και επαυξάνω! Μιας και αναφέρθηκε τι κάνει ο''δολοφονακος''; :p

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Μα πόση υπομονή, επιμονή, χρόνο, φροντίδα και πάνω από όλα ΑΓΑΠΗ γι αυτό το πανέμορφο αποτέλεσμα!!!! Συγχαρητήρια Ανέστη σε σένα και την γυναίκα σου!! :)

Έχουν κάπου συγκεκριμένα αδυναμία τα μικρά??

9. Φοίβος

Kαλά είναι. Έχει μουγκαθεί από τότε που έχασε το ταίρι του αλλά κατά τ'άλλα είναι καλά. Δεν σκοπεύω να τον αφήσω για πολύ καιρό ακόμη μόνο του.

Όχι Αλίκη. Δεν δείχνουν αδυναμία σε κάποιον από τους δυό μας. Η Μπέττυ που είναι και η πιο εξωστρεφής από τα δύο, τελευταία έχει αρχίσει να μιλάει και να τραγουδάει ακόμη κι όταν την κρατάει κάποιος (όποιος απο τους δυό μας τύχει) στο χέρι του και την παρακινήσει μιλώντας της.

Το άλλο που κάνουν τελευταία (και δεν έχω εξακριβώσει ποιός ή αν το κάνουν και οι δύο) είναι να γαβγίζουν ακριβώς με το γάβγισμα της Σάμερ. Στην αρχή ξαφνιαστήκαμε όλοι μιας κι έτυχε η Σάμερ να κοιμάται δίπλα μας και να την κάνουν να πεταχτεί πάνω έξαλλη να τρέξει να βρει απο που στο καλό ήρθε άλλο σκυλί στο σπίτι. :D Την φωνάζουν και με έντονη φωνή κάποιες φορές "Σαμερίτσα!" όπως τη φωνάζουμε εμείς όταν κάνει κάτι το οποίο θέλουμε να σταματήσει . Τώρα πια τους έχει πάρει χαμπάρι και τους αγνοεί. :p

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

αα!!ωραία!!:thumbsup:

11. Φοίβος

Έχει σταματήσει και να μου επιτίθεται τώρα που δεν έχει κανέναν να προστατέψει. Μπορώ να ανοίγω άνετα την πόρτα και να καθαρίζω σωστά το κλουβί χωρίς τρομοκρατία. Βάζω τα χέρια μου σχεδόν δίπλα του και δεν δείχνει καν σημάδια επίθεσης.

Βέβαια προτιμούσα τον καιρό της τρομοκρατίας, τότε που είχα τη Φοιβούκλα μου. :(

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

αχ!:(Σε νιώθω....
    Τι να κάνει κι αυτός,έγινε ''καλό παιδί'', αλλά αφού θα του πάρεις παρέα θα ξαναβρεί τον...εαυτό του:D για άγριο πουλί σκέφτεσαι έτσι Ανέστη;;

13. Φοίβος

Nαι. :) Παρέα δικιά του θέλω να γίνει, εγώ έχω.

14. Marilenaki

Marilenaki PB Member

απιθανα τα πρασινα μπεμπακια σου! ^_^

15. evans

evans PB Member

Ανέστη για θηλυκό πουλί σκέφτεσαι έτσι! ? Σκέφτεσαι να εξημερωσεις το νεο ταίρι?

16. Φοίβος

Ναι θηλυκό θα πάρω. Όχι δεν έχω σκοπό να το εξημερώσω, όπως έγραψα πιο πάνω το θέλω για παρέα του κακούργου, όχι δικιά μου. ;)

17. George98

George98 PB Active Member

γιατί έτσι ? τι έκανε ο άτιμος και τον φάγατε ?

18. Φοίβος

Είναι ανθρωποφάγος.

19. Sissy

Sissy PB Senior Member

...ψάχνω εκείνο το δολοφονικό του μάτι (αλλά δεν βρίσκω την φωτογραφία)....όταν το δεις θα καταλάβεις!:eek::D:p

20. Φοίβος

Σε άλλο θέμα αυτός. Δεν βάζω εδώ φωτο του, δίπλα στα γλυκούλια μου. :cool:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...